Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Utorok o 07:30

Zostatkový alkohol za volantom

utorok, 26. júna 2018
Večer strávený s priateľmi, k tomu zopár drinkov, no ráno musíte vstávať do práce. Pred cestou autom zvážte, či neriskujete, že nafúkate tzv. zostatkový alkohol. Čo všetko vám hrozí?
štrngnutie s pivom


Na Slovensku platí za nulová tolerancia alkoholu za volantom, no aj napriek tomu patrí alkohol k jednému z najčastejších zlozvykov za volantom, kvôli ktorým bola spôsobená dopravná nehoda.

Kým v niektorých štátoch Európy je povolená hranica napríklad až 0,5 promile, u nás si za volant nesmiete sadnúť ani po jedinom pive. 

Aj keď vo väčšine prípadov hovoríme o promile, prístroje, ktoré používajú slovenskí policajti na meranie alkoholu v dychu, udávajú hodnotu mg/l.

Ide teda o miligramy etanolu na liter vydychovaného vzduchu, ktoré sa následne prepočítavajú na promile. Jedno promile sa rovná hodnote 0,48 mg/l.

Zákon na Slovensku je neúprosný

Zákony v súvislosti s alkoholom za volantom sa na Slovensku menili naposledy v roku 2011.

V prípade, že nafúkate za volantom viac ako 1 promile alkoholu, ide podľa § 289 Trestného zákona o trestný čin (prečin) ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.

Väčšinou sa tieto prípady uzavrú vo veľmi rýchlom čase v tzv. super rýchlom konaní, ktoré spravidla netrvá viac ako 3 dni aj so súdom.

Ten pritom prihliada na dôvody, prečo vodič sadol za volantom pod vplyvom alkoholu, ako aj na jeho šoférsku minulosť.

Súd môže nariadiť aj trest odňatia slobody. Prax je taká, že väčšina vodičov vyviazne s podmienkou, finančným trestom a zákazom viesť motorové vozidlo.

Ak odmietnete dychovú skúšku alebo odber krvi, prihliada sa na vás ako na vodiča pod vplyvom alkoholu a riskujete pokutu od 300 do 1 300 eur. O “vodičák” môžete prísť až na 5 rokov.

kontrola hladiny alkoholu v dychu

Výsledok dychovej skúšky pod 1 promile

Ak nafúkate pod jedno promile, ide o priestupok. Polícia vám na mieste zadrží vodičské oprávnenie a prípad sa rieši v správnom konaní. Pokuta za zostatkový alkohol v dychu sa v takom prípade môže hýbať od 150 do 800 eur. K tomu sa môže pridať aj zákaz činnosti až na 3 roky.

To však nie je všetko, muži zákona vás môžu poslať na odborné vyšetrenie, tzv. zisťovanie zdravotnej a psychologickej spôsobilosti. Vtedy musíte absolvovať niekoľko sedení s odborníkom, aby sa odhalila prípadná závislosť od alkoholu.

Takéto sedenia môžu vyjsť na ďalších 400 eur. Okrem toho, ak máte udelený zákaz činnosti na viac ako 2 roky, čaká vás aj preskúšanie v autoškole, čo môže vyjsť na ďalších 330 eur.

Koľko vodičov polícia odhalí

Počet ľudí, ktorí si neváhajú sadnúť za volant pod vplyvom alkoholu, v posledných rokoch mierne klesá. Podľa štatistík zverejnených Ministerstvom vnútra vlani policajti odhalili na našich cestách 9 022 vodičov.

Viac ako 4 800 z nich nafúkalo viac ako jedno promile. V porovnaní s rokom 2012 ide o pokles, keďže vtedy za volantom odhalili viac ako 6 000 šoférov s viac ako jedným promile.

Počet ľudí, ktorým vlani namerali zostatkový alkohol v krvi resp. výsledok pod jedno promile, bolo
4 061. Najviac alkoholových hriešnikov by ste našli v Bratislavskom, Nitrianskom a Prešovskom kraji, najmenej v Trenčianskom kraji.

alkohol na festivale

Ako zistím, či už môžem šoférovať

Ak si doprajete desiatku pivo, hneď po jeho vypití by priemernému mužovi v dychu namerali asi 0,28 promile, pri dvanástke je to 0,35 promile.

Pohár vína alebo 40 %-ného destilátu sa môže rovnať až 0,4 promile. Domnieka, že ste sa z alkoholu po 5-6 hodinách už vyspali, nemusí platiť.

Závisí to od rôznych faktorov, napríklad od hmotnosti, ale aj od metabolizmu každého človeka. Aj preto odbúravanie alkoholu z tela môže trvať rôzne dlho.

V špecializovaných predajniach si dnes môžete kúpiť alkohol testery, ich cena za pohybuje od 20 eur vyššie. Nejde však o certifikované prístroje, a tak aj táto skúška je iba orientačná.

Rada na záver:
Ak ste večer trochu s priateľmi oslavovali a ráno si nie ste istí, či si môžete sadnúť za volant, radšej si zavolajte taxík alebo kolegu z práce. Pri nehode s alkoholom v krvi vás nezachráni ani PZP, ani havarijná poistka.

Iné novinky

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej