Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Zákony o zimných pneumatikách: Rakúsko, Česko, Poľsko, Maďarsko

streda, 08. novembra 2017
Ak sa v zime vyberiete na výlet či lyžovačku mimo Slovenska, myslite aj na pneumatiky. Prinášame vám prehľad zákonov o zimných pneumatikách v okolitých krajinách.
Zasnežená cesta

Česká republika

Zimné pneumatiky sú u našich českých susedov povinné od 1. novembra do 31. marca a zároveň sa na povrchu cesty nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Povinnosť použitia snehových reťazí určujú výlučne dopravné značky, a preto je dobré mať ich vždy poruke.

Zimné pneumatiky by mali mať minimálnu hĺbku dezénu 4 mm, pri vozidlách vážiacich viac ako 3 500 kg by to malo byť 6 mm. 

Tu sa však treba mať na pozore. Napriek tomuto zákonu môžu v danom období na niektorých úsekoch stanoviť dopravné značky povinnosť použitia zimných pneumatík či reťazí.  

Maďarsko

U našich južných susedov nie sú zimné pneumatiky zo zákona povinné. Na čo by ste však pri ich návšteve nemali zabudnúť, sú reťaze.

Aj keď táto krajina rozhodne nepatrí k hornatým, snehové reťaze by ste tu mali mať poruke vždy, a bez nich by ste nemali riskovať jazdu v zimnom období. 

Auto v zimnej prírode

Poľsko

Poľsko nemá v tomto smere žiadne špeciálne požiadavky. To sa na prvý pohľad javí ako sen každého motoristu.

Avšak na polohu Poľska na mape to však istotne nie je ideálne riešenie. My použitie zimných pneumatík rozhodne odporúčame.

Rakúsko

V Rakúsku by ste mali mať zimné pneumatiky od 1. novembra až  do 15. apríla v prípade, že je cestná komunikácia pokrytá ľadom či snehom. Minimálna hĺbka dezénu by mala byť 4 mm.

So snehovými reťazami je to podobné ako v Česku. Ich potrebu určujú dopravné značky. Takže aj tu platí pravidlo: reťaze radšej majte v kufri stále so sebou. 

Výmena pneumatík

Užitočná rada navyše

Snehové reťaze pripevnené na pneumatikách hnacej nápravy sa môžu považovať za náhradu zimných pneumatík len v prípade, že je cesta úplne pokrytá snehom alebo ľadom a nehrozí poškodenie povrchu cesty. 

Okrem pokuty vám hrozí aj dočasné odobratie vozidla. Výmena pneumatík za zimné je často vnímaná ako otravná povinnosť, ktorú však rozhodne nepodceňujte.  

Nezabudnite:

Nikdy neviete, kedy a kde vás zima prekvapí, a to ani nehovoriac o pokutách, ktoré vám v tomto období za jazdu na letných pneumatikách hrozia.

Hlavnou motiváciou pre vás by však mala byť vaša bezpečnosť. 


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej

pobrežie mesta Dubrovnik v Chorvátsku
pondelok, 16. júla 2018

Autom do Chorvátska: Na čo všetko sa v roku 2018 pripraviť

Cesta do Chorvátska môže byť jednoduchá a rýchla, no aj nekonečná. Poradíme, ako sa dostať k Jadranskému moru rýchlo a prezradíme, s akými zmenami treba počítať. Čítať ďalej