Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Turistika a výlety po Slovensku 2: Tipy a rady, ako zažiť dokonalý výlet

streda, 14. júna 2017
Teplé dni priam vyzývajú k tomu, aby sme nasadli do auta a vyrazili s rodinou alebo priateľmi na príjemný výlet do prírody alebo po pamiatkach.
cesto po slenčnej kopcovitej krajine

Znova sme pre vás pripravili niekoľko rád, ako sa na naň dobre pripraviť, ako aj tipy na miesta, ktoré stoja za návštevu. Po tom, čo sme sa spolu pozreli za krásami prírody, obzrieme sa po ďalších miestach, ktoré na Slovensku stojí za to vidieť.

Slovensko so svojimi pamiatkami a prekrásnou prírodou má čo ponúknuť v každom ročnom období, pričom jarné a letné mesiace sú na výlety priam stvorené. Najpohodlnejším dopravným prostriedkom je jednoznačne auto, ktoré nám dáva dostatok slobody aj na nečakané odbočky a zmeny plánov.

Aj auto treba na výlet pripraviť

I napriek tomu, že necestujete na dovolenku do zahraničia, mali by ste sa na výlet dôkladne pripraviť. Auto pred odchodom poriadne skontrolujte, uistite sa, že všetko funguje ako má. Niekoľkohodinová jazda v lete dáva motoru citeľne zabrať. Overte si preto, kedy ste s vozidlom absolvovali výmenu oleja.

Povinná výbava by mala byť samozrejmosťou, v kufri majte tiež pre každý prípad rezervné koleso. Nezabudnite na platnú diaľničnú známku, ak budete využívať aj spoplatnené cesty, a doklady od auta, v ktorých máte aj potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia.

Pripravte sa v predstihu

Myslieť by ste mali aj na vrtkavé počasie. Toto obdobie je typické nečakanými zmenami, z ničoho nič vás môže zastihnúť napríklad silná búrka. Nebuďte hrdinami a namiesto nebezpečnej jazdy v prudkom lejaku po vozovke zaliatej vodou auto radšej odstavte a počkajte, kým táto smršť prejde.

Dôležité je aj aktualizované GPS, ktoré vás zavedie presne tam, kam chcete ísť. Veď to poznáte, po pol hodine blúdenia sa z príjemného výletu stáva menšia pohroma plná nervov, a vy by ste vtedy radšej sedeli doma. Aj keď dnešné technológie dokážu všeličo, odporúčame si do predného priečinka v aute vhodiť aj cestovnú mapu. Nie všade je totiž signál. Vyhnete sa tak starej známej, a v tomto prípade neustále sa opakujúcej, vete navigácie “Prepočítavam...”

Poistenie je základ, a to nie je klišé

Málokto si pred výletom spomenie na krátkodobé cestovné poistenie, čo je však chyba. Ak aj cestujete „iba po Slovensku“, počas výletu sa môže stať skutočne všeličo. Na auto vám počas búrky spadne konár, na nespevnenej ceste dostanete z ničoho nič defekt, nehovoriac o krádeži osobných vecí z auta.

Pri balení sa na výlet by ste nemali podceniť ani havarijné poistenie. Možno ste skúsený vodič, no práve leto je typické tým, že na cestách hustne premávka a za volant často sadajú aj neskúsení ľudia či „sviatoční vodiči“. Niet sa čo diviť, že letné mesiace patria k najnehodovejším v celom roku.

Ak cestuje na väčšiu vzdialenosť, v predstihu si zistite, na ktorých miestach môžete zastaviť a urobiť si kratšie prestávky. Únava a znížená ostražitosť patria k najčastejším príčinám nehôd.

Kam za zážitkom po Slovensku?

Možností, kam sa vybrať a ktorý kus Slovenska na vlastnú päsť spoznať, je skutočne veľa. V prvom rade by ste si mali rozmyslieť, ako dlho chcete cestovať. Dôležitým faktorom je tiež to, kto s vami na výlet pôjde. Určite by sa vzdialenosť a náročnosť túry či výletu mala prispôsobiť tomu, či bude v aute dieťa, alebo naopak, starší človek, prípadne či budete cestovať s vaším psíkom.

Záhorie má čo ponúknuť

Ľudia si najčastejšie vyberajú cieľ svojho výletu podľa vzdialenosti a dostupnosti. Ak chcete spoznať krásy našej krajiny na západe,  výbornou voľbou  bude napríklad Záhorie. Tento slovenský región je známy krásnou prírodou, pokojom a  výhľadmi z vrchov Bielych a Malých Karpát. Asi najviac turistami vyhľadávaný je najmä vrch Záruby.

vrch Záruby 

Vrch Záruby
Zdroj: wikimedia.org

Určite by ste v tomto regióne nemali obísť obec Kuchyňa, ktorá je známa pre svoju Bobriu hrádzu a vodnú nádrž. Ide o jedno z najromantickejších miest na celom Slovenku. Hrádza je tvorená dreveným latkovým mostom, ktorý sa ťahá zhruba 300 metrov ponad vodu. Výhľad na Malé Karpaty pri západe slnka je tu nezameniteľný.

Čarovné miesto nepoteší len romantické duše, súčasťou je totiž aj náučný chodník, ktorý vedie na Sološnicu. Pri dobrých poveternostných podmienkach je možné zahliadnuť dokonca aj Alpy.

Bobria hrádza v obci Kuchyňa

Bobria hrádza v obci Kuchyňa
Zdroj: Flickr

Okrem toho na Záhorí nájdete  chránené krajinné oblasti či cyklotrasu Eurovelo 13, ktorá sa tiahne od Barentsovho mora, pretína Slovensko a končí až pri Čiernom mori.

Krvavá grófka i krásny vodopád

Na západnom Slovensku máme okrem toho aj množstvo hradov a zrúcanín.  Za návštevu rozhodne stojí Čachtický hrad, ktorý je známy vďaka svojej krvavej grófke – Alžbete Báthory. Ďalšou zrúcaninou, vhodnou pre rodinné potulky, je hrad Beckov neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Ak stále nebudete mať dosť pamiatok, zavítajte do blízkej obce Haluzice. Tá ukrýva zrúcaninu románskeho kostolíka,ako aj Haluzickú tiesňavu. Turistom ponúka nezabudnuteľný zážitok v podobe krásnych vodopádov a nedotknutej prírody.

 

Hradbový múr v obci Haluzice 

Románsky kostolík v Haluziciach
Zdroj: Wikipedia

Slovenské Rio De Janeiro, ale i jaskyne

Turisti, a nielen zo stredného Slovenska, často navštevujú prekrásny región Oravy. Okrem Oravského hradu a známej priehrady by ste si rozhodne mali nájsť čas na poriadny unikát - desať metrov vysokú sochu Krista, ktorá sa nachádza pri obci Klin v okrese Námestovo.

Nemusíte sa obávať nejakej náročnej trasy. Pod vrchom Grap je vybudované parkovisko, stúpanie je síce trochu náročnejšie, no netrvá viac ako päť minút. Za pohľad na 23 ton vážiacu kópiu slávnej brazílskej sochy vám to určite stojí. Oddýchnuť si napokon môžete v blízkom parku s lavičkami.

 

Socha Krista v obci Klin
Socha Krista v obci Klin
Zdroj: orava-region.sk


Počas horúceho leta sa dá schladiť v Demänovskej ľadovej jaskyni, ktorá sa ukrýva len päť minút peši od parkoviska v brale bašta nad Kamennou chatou. Cestu k tomuto unikátnemu prírodnému výtvoru zvládnu aj vaše malé ratolesti, pre ktoré bude odmenou neopakovateľný zážitok.

Naša krajina ukrýva naozajstné poklady, dôkazom je aj kamenný vulkanický vodopád Šomoška s výškou 9 metrov, ktorý láka domácich, ale i turistov zo zahraničia. Nájdete ho pri obci Šiatorská Bukovina. Jeho vek sa odhaduje na neuveriteľné 4 milióny rokov! Trasa k tomuto špecifickému prírodnému divadlu je nenáročná, bez väčšieho stúpania. Nezostaňte však iba pri vodopáde, len niekoľko metrov od neho sa nachádza rovnomenný hrad zo 14. storočia.

kamenný vodopád Šomoška
Kamenný vodopád Šomoška
Zdroj: wikimedia.org

Východ ukrýva poklady

V prípade, že plánujete potulky po východnom Slovensku, určite si nájdite čas na rozsiahly región Spiša. Možností je neúrekom, v rámci hradov by nemala chýbať návšteva toho najväčšieho v strednej Európe – Spišského hradu. Obísť by ste však nemali ani Spišskú Novú Ves, ako aj susediacu Levoču. Nie je náhodou, že je svojím historickým centrom zapísaná do svetového dedičstva UNESCO.

radnica v meste Levoča
mesto Levoča
Zdroj: wikimedia.org

Naše parky určite stoja za návštevu

Vedeli ste, že v Košickom kraji sa ako súčasť Slovenského krasu ukrýva unikátne miesto s názvom Hrhovský vodopád? Aj keď ho nájdete priamo v centre obce, mnoho ľudí o ňom ani netuší. Ide o 15 metrov vysoký vodopád s najvýdatnejším prietokom vody v celom národnom parku. Dostať sa k nemu nie je vôbec náročné, najvhodnejšie je využiť hlavnú cestu z Rožňavy do Košíc, pričom v dedinke vás už budú navigovať viaceré tabule.

Vodopád má skutočne výnimočné umiestnenie, aké nenájdete nikde inde na Slovensku. Nielenže sa nachádza priamo v historickom centre dedinky Hrhov, ale preteká doslova len pár metrov od rodinných domov. Takúto scenériu by ste si s rodinou rozhodne nemali nechať ujsť.

Hrhovský vodopád
Hrhovský vodopád
Zdroj: slovensky-kras.eu


Ak túžite po pravej túre, ktorej cieľom bude dokonalý výhľad, na ktorý nikdy nezabudnete, vyberte sa s rodinou na vrch Ludmanka v Slovenskom raji. Najvyšší bod tohto brala príroda vytvarovala do tvaru rovnej plošiny, ktorú dnes nazývajú ako Tomášovský výhľad. Cesta nie je pre každého, no odmenou vám bude, podľa mnohých, najkrajší výhľad na Slovenský raj a pri väčšom šťastí aj na Tatry.

Slovenský raj z Tomášovského výhľadu
Tomášovský výhľad
Zdroj: wikimedia.org


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej