Sviatky a stres za volantom
- Kategória
- Tipy a triky

Vianoce sa označujú za najkrajšie sviatky v roku a spájajú sa najmä s pokojom a oddychom. Ten sa však zväčša dostaví až na Štedrý deň alebo deň po, kedy sú všetky obchody pozatvárané, darčeky sú už rozdané a rodina trávi čas spoločne.
Predvianočný zhon totiž dáva každému poriadne zabrať. Zoznam rôznych menších či väčších úloh; darčeky ktoré treba kúpiť; poriadok, ktorý treba urobiť. Na všetko tak málo času. Mnohí sa snažia chýbajúce minúty či hodiny na vianočné prípravy dobehnúť rýchlou cestou z práce.
Za volantom potom vzniká stres, panika, zvyšuje sa riziko dopravných nehôd, počuť nedočkavé trúbenie, časté je porušovanie dopravných predpisov. A to, že máte zaplatené PZP a havarijné poistenie na zníženie stresu nestačí.
Čo je stres a ako pôsobí na náš organizmus?
Stres z latinského slova strictus znamená niečo stláčať alebo zvierať. Jeho príčinou nie sú iba vonkajšie faktory, ale aj vnútorné prežívanie. Stres vo svojej najprirodzenejšej podstate je telu prospešný a chráni nás.
V stresových situáciách sa uvoľňujú hormóny, ktoré nám pomáhajú sa so situáciou vyrovnať. Ak je vaše telo pod stresom dlhodobo a stresu je príliš veľa, má mimoriadne negatívne účinky a môže spôsobovať zdravotné problémy, fyzických aj psychické.
Aj takto sa môže podpísať dlhodobo prežívaný stres na organizme:
- zvýšený krvný tlak;
- oslabená imunita;
- úzkosť a panika;
- svalové kŕče;
- hnačky a časté močenie;
- bolesti brucha a hlavy;
- výkyvy nálad;
- únava ihneď po prebudení;
- nepozornosť a problémy so sústredením;
- nadmerná konzumácia alkoholu, drog či cigariet.
Ako jazdíme pod stresom?
Stres za volantom sa môže prejavovať rôzne. Trúbením, prudkým predbiehaním a myšičkami, prekračovaním maximálnej povolenej rýchlosti, parkovaním na vyhradených miestach, nadávkami za volantom, nervóznymi gestami a zníženou ostražitosťou.
Na príjazdových cestách k nákupným centrám sa často tvoria kolóny aj pre dopravné nehody. Najčastejšie sú ťukance, kedy jeden vodič nedá prednosť druhému. Pri zbiehajúcich sa jazdných pruhoch u nás stále ešte chýba dobre fungujúce zipsovanie áut. Kolotoč stresu sa roztáča opäť.
Pohodu za volantom ohrozuje zver a ranné hmly, prízemné mrazy, mokrá vozovka, ale aj lístie na úzkych cestách stáčajúcich sa od dediny k dedine. Pozor by ste si mali dávať pri parkovaní, cúvaní, na prechodoch pre chodcov, keďže na v zime nie je chodcov v tmavom odeve pri skorom stmievaní takmer vôbec vidieť.
Čo spôsobuje stres za volantom
Vedeli ste, že stres bol označený za epidémiu 21. storočia? Stres za volantom je rovnako nebezpečný ako stres v pracovnom prostredí alebo v rodinnom živote. Stres sa môže za volantom premeniť aj na hrozbu života, podľa odborníkov sa totiž v extrémne vypätej situácii podpisuje pod riziko srdcovo-cievneho ochorenia.
Okolností, ktoré za volantom spôsobujú stres, je veľa a sú individuálne. U niekoho môže byť spúšťačom stresu meškanie spôsobené dlhou kolónou, nepríjemný telefonát od šéfa alebo aj vulgárne gesto šoféra, ktorý vám nedal prednosť.
Prípadne je stresom samotné šoférovanie, ktoré má korene v traume, nízkej sebadôvere vo svoje šoférske schopnosti či zlej skúsenosti na cestách.
Šoférovanie negatívne ovplyvňuje kombinácia viacerých faktorov, medzi ktoré môže patriť pracovný stres, únava, veľké množstvo energetických nápojov či kávy, prehnané rozčuľovanie sa alebo fajčenie za volantom.
Podľa štatistík za každú piatu dopravnú nehodu môže fajčiar. Poznáte najčastejšie zlozvyky za volantom?
Ako bojovať proti stresu
Stres postihuje mladých i starých. Podľa prieskumov sú veľkej dávke stresu vystavení najmä ľudia medzi 18. až 35. rokom života. Paradoxne je práve ich organizmus najviac schopný stresu odolávať. Prieskum Inštitútu stresu odhalil, že až 57 % Slovákov má vyčerpaný alebo veľmi vyčerpaný organizmus.
“Stres sa neoplatí podceňovať. Hlavne z dlhodobého hľadiska môže mať neblahé účinky na koncentráciu a pozornosť. Vyčerpaný človek je nepozornejší, menej vnímavý, podráždenejší. Bežné situácie za volantom rieši extrémnejšie."
"Aj z tohto hľadiska je dôležitá prevencia. Snažiť sa vyvažovať prežívané vypäté situácie patričným oddychom. Sú to aktivity, pri ktorých telu a mysli doprajeme regeneráciu. Jedným z riešení môže byť pravidelná prechádzka, ktorá zlepšuje funkciu srdcovo-cievnej sústavy a je ideálnou prevenciou proti infarktom, zvyšuje kvalitu spánku, zlepšuje imunitu a znižuje hladinu prežívaného stresu a “zlého” cholesterolu. Osožné sú tiež relaxačné, dýchacie cvičenia, meditácia, vylúčenie určitého typu potravín zvyšujúce úroveň stresových hormónov,” vymenúva Karol Kováč, PhD., psychológ Inštitútu stresu.
Ako sa popasovať so stresom za volantom
Úľavu môže priniesť správne dýchanie. Sústredené hlboké dýchanie totiž eliminuje stres tým, že znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak, hovorí psychologička Judith Tutin, PhD.
Proti stresu pri šoférovaní sa dá bojovať napríklad aj príjemnou relaxačnou hudbou či správnou vôňou. Skúste napríklad tieto vianočné skladby. Aj my v Onlii vám prajeme pohodové sviatky bez stresu.