Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Zaujímavosti o známych automobiloch z TV obrazoviek

pondelok, 10. júla 2017
Autá neodmysliteľne patria k nášmu životu. Preto sa objavujú aj vo filmoch a populárnych televíznych seriáloch, kde často zohrávajú hlavnú úlohu.
starý televízor v strede nočnej ulice
Kto by si nepamätal nezničiteľného K.I.T.T.-a, zelené Mini Mr. Beana či nezameniteľné psie auto z filmu Blbý a blbší? Zaspomínajte si s nami na najväčšie automobilové ikony z obrazoviek.

James Bond – Bond Car

Autá z Bondoviek, ktoré sa menia každým dielom, by sme v našej garáži určite neodmietli. No asi každý, kto kedy videl Bonda, má v pamäti len jedno – Aston Martin DB5. Čo autu nedopriali konštruktéri v Astone, to mu pridali  filmoví technici. Nepriestrelné sklá, pretáčacie poznávacie značky, katapultovacia sedačka spolujazdca, generátor dymu, výsuvné bodáky ukryté v kolesách a mnoho ďalších vylepšení robilo tento športiak neodolateľným. Agent 007 sa tak stal aj vďaka tomuto autu nepremožiteľný.

Ak by ste si ho z nostalgie chceli zaobstarať, asi vás nepotešíme. Práve upravené auto bolo v roku 1997 ukradnuté z letiskového hangáru na Floride, kde bolo v tom čase odstavené. Odvtedy ho už nik nevidel. Vo filme však boli použité tieto autá až dve. To druhé, bez úprav, bolo vydražené v roku 2010 za takmer 4,5 milióna amerických dolárov. Ak by ste ale veľmi túžili mať jedno Bondovo auto v garáži, existuje veľa bazárov, ktoré ponúkajú originálne DB5-ky z roku 1965, no budete musieť načrieť poriadne hlboko do peňaženky.

Zdroj: YouTube

Mr. Bean a jeho zelené Mini

Zelenožltá farba, čierna kapota a vnútri nenapodobiteľný Rowan Atkinson alias Mr. Bean. Aj takto si pamätáme na azda najslávnejšie britské autíčko, aké kedy hralo vo filme. Komicky pôsobil odnímateľný volant a zamykanie na haspru zo zámkom, ale aj vďaka týmto výstrednostiam sa britský Leyland Mini 1000 z roku 1976 zapísal do histórie. Milovníci Mr. Beana si môžu kópiu jeho “presúvadla” kúpiť v rozličných bazároch za priaznivých 8 000 eur.

Zdroj: YouTube

Knight Rider – K.I.T.T.

Nerozlučná dvojica Michael Knight v podaní Davida Hasselhoffa a auto s umelou inteligenciou K.I.T.T. boli súčasťou televíznych obrazoviek v deväťdesiatych rokoch a nebol nik, kto by ich nepoznal. Jedinečný štvorkolesový exemplár, s ktorým sa dalo porozprávať, šoféroval sám a upozornil svojho majiteľa na hroziace nebezpečenstvá, bol v závere minulého storočia ešte sci-fi, dnes sú však autonómne vozidlá vďaka umelej inteligencii na cestách realitou.

Čierny K.I.T.T., teda Pontiac Firebird Trans Am bol vyrobený v roku 1986 a o jeho úpravu sa postarala istá Jennifer Catanová. Po skončení filmu bolo auto darované hlavnému hercovi, Davidovi Hasselhoffovi, no neskôr putovalo do írskeho múzea štýlových ikon. Replika tohto známeho auta sa len nedávno dražila s vyvolávacou cenou 15 000 amerických dolárov, podľa očakávaní sa však jej cena počas aukcie vyšplhala na päťnásobok pôvodnej sumy.

Zdroj: YouTube

Blbý a blbší a ich psie auto

Dvaja blázni smerujúci do Aspenu v podaní Jeffa Danielsa a Jima Carreyho vytvorili hneď niekoľko známych humorných situácií a svojím hlúpym konaním privádzali divákov k záchvatom smiechu. K tejto dvojici však neodmysliteľne patrí aj ich auto, ktoré nieslo nápis MUTT CUTTS. Išlo o Ford Econoline z roku 1984, ktorý bol potiahnutý plyšovým textilom a vytvarovaný do podoby psa.Ak by ste si aj vy chceli takto upraviť auto, pravdepodobne by bolo označené za nespôsobilé na použitie v bežnej premávke. Takže o takom PZP či technickej kontrole by ste mohli len snívať. Určite by sa však za vami otočil nejeden človek s nemým úžasom a nezadržateľným smiechom.

 Ford Econoline z roku 1984 z filmu Blbý a blbší 

Zdroj: imcdb.org

Herbie na plný plyn

Zrejme najznámejší Volkswagen, aký kedy uzrel svetlo sveta, očaril aj produkciu Disney a zrodil sa film plný áut a pretekania  s očarujúcim príbehom. Na začiatku filmu je Herbie iba staré ošúchané auto, VW Beetle, no vďaka novej majiteľke, mladej tínedžerke a pretekárke v podaní Lindsay Lohan, sa zmení na pretekárske auto, ktoré si hravo, a tak trošku aj humorne, poradí aj so silnými a rýchlymi autami z NASCAR.

Vedeli ste, že vďaka tomuto filmu sa nemeckej automobilke enormne zvýšil záujem práve o tento model? V dnešnej dobe je na trhu mnoho modelov “chrobáka” za rozličné ceny. Tie najmenej zachovalé zoženiete už za necelé 2 tisícky, za tie udržiavané či nebodaj vytuningované s množstvom koní pod kapotou zaplatíte aj viac ako 10 000 eur.

béžový VW Beetle z filmu Herbie na plný plyn 

Zdroj: wikimedia.org

Flinstonovci – praveké auto

Praveká rodinka Flinstonovcov, ktorá prenikla na milióny televíznych obrazoviek vďaka grafikom od Hanah&Barbara, humorne ukázala život v praveku s modernými technickými výdobytkami. Najmä auto Flinstonovcov sa zaradilo medzi ikony obrazoviek. Na jeho zhotovenie totiž stačil len kameň, drevo a plachta, motorom boli samotné nohy Flinstonovcov, čo dodávalo tomuto pravekému stroju nezameniteľnú dávku humoru. A verte či nie, aj dnes sa  našlo pár nadšencov, ktorí sa snažili takéto auto zostrojiť. Do práce by ste na ňom však dochádzať asi nechceli :-)


Zdroj: YouTube

Fantomasovo lietajúce auto, Citroën DS

Model bol predstavený na parížskom autosalóne v roku 1955. Auto okúzlilo návštevníkov natoľko, že automobilka za prvý deň výstavy prijala až 12 000 objednávok od zákazníkov. Pred dvanástimi rokmi mu bol dokonca udelený titul najkrajšieho auta všetkých čias. Legendárne auto snáď najznámejšieho filmového zloducha sa stalo ikonou. Okrem účinkovania vo Fantomasovi, kde auto dostalo vylepšenie v podobe možnosti lietania, sa model Citroën DS dostal na výslnie aj vďaka filmovej kariére v Návrate do budúcnosti z roku 1989, Vitajte v Gattaca a v Spielbergovom filme Chyť ma, ak môžeš. Výnimočne inšpiratívny dizajn vozidla sa stal predlohou pre mnohých sochárov a výtvarníkov.

Zdroj: YouTube

Batmobil

Azda každý hrdina, dobrý či zlý, musí mať svoje špeciálne superhrdinské auto. A inak tomu nie je ani v prípade známeho Batmana. Jeho Batmobil sa dočkal nespočetných remake-ov. Avšak prvý Batmobil, ktorý sa kedy vo filme objavil, vychádzal z konceptu Lincoln Futura, ročník 1954, ktorý bol vyrobený ako jediný na svete. Jeho cena sa odhadovala na 250 000 amerických dolárov, čo by v dnešnej dobe predstavovalo okolo 2 miliónov amerických dolárov.

Koncept Lincoln Futura odkúpil známy automechanik George Barris od automobilky Ford Motor Company za symbolický jeden americký dolár a následne z neho zostavil Batmobil. Dvojdverové kupé červenej farby sa dočkalo troch replík, neskôr dokonca štvrtej, priamo v dielňach Barrisa. Po dokončení nakrúcania slávneho seriálu Barris autá vystavil vo svojom múzeu v Kalifornii, neskôr sa autá predvádzali aj na Kajmanských ostrovoch. Počas aukcie v roku 2013 bol Batmobil predaný za takmer päť miliónov amerických dolárov.

čierno-červený Batmobil Lincoln Futura 

Zdroj: wikimedia.org

Návrat do budúcnosti na DeLorean DMC-12

Športové auto vyrobené spoločnosťou DeLorean Motor Company poznáme hlavne z filmu Návrat do budúcnosti. Originálne auto, ktoré sa v tomto filme objavilo, bolo vyrobené len jedno, a to v roku 1981. V tej dobe mal tento „nadčasový“ automobil hneď niekoľko nevýhod, napríklad príliš vysokú hmotnosť, a tak sa jeho ďalšia výroba neplánovala. No vďaka úspechu vo filme sa spoločnosť napokon rozhodla vo výrobe pokračovať. Avšak na svet prišlo len 8 583 kusov, z čoho reálne ešte jazdí zhruba 6 000 áut.

Originálne filmové auto bolo vydražené za 541 000 amerických dolárov, ale spoločnosť sa rozhodla, že každý rok vyrobí 20 modelov pre filmových milovníkov a nadšencov. Ak by ste teda mali záujem o nový DeLorean 2017, pripravte si okolo 90 000 eur. Auto sa vyrába v dvoch motorizáciách, z ktorých tá silnejšia poteší výkonom až 215 kW. Pekná mašinka, čo poviete?

strieborný DeLorean DMC-1 z filmu Návrat do budúcnosti

Zdroj: wikimedia.org

Ford Torino zo Starsky a Hutch

Starsky a Hutch je legendárny seriál z druhej polovice 70. rokov, v ktorom sa objavilo aj jedno ikonické auto – červený Ford Torino s bielymi pruhmi, vďaka ktorým dostalo aj prezývku „zebra“.  Aj keď sa tvorcovia v roku 2004 pokúsili o remake tohto filmu a pôvodných hercov nahradili iní, auto zostalo to isté. Ford Grand Torino ročník 75 si tak zachoval svoj nezmazateľný charakter. A ak by ste po tejto kráske zatúžili aj vy, americký trh je plný týchto tradičných amerických áut. Avšak vedzte, že čím staršie auto sa rozhodnete kúpiť, tým viac zaň zaplatíte, o havarijnej poistke nehovoriac. A dovoz tiež nie je najlacnejší. Napríklad Ford Torino 1985 sa predáva za necelých 45 000 amerických dolárov. Prihlásenie u nás vás však vyjde na ďalších 2 000 eur.

červený 74 Ford Gran Torino zo Starsky a Hutch 

Zdroj: wikimedia.org


Iné novinky

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej

makro záber na tachometer auta
streda, 09. mája 2018

5 najrýchlejších áut sveta

Výrobcovia sa každý rok predbiehajú v tom, komu sa podarí vyrobiť najrýchlejšie auto. Pozrite si 5 najrýchlejších áut na svete. Čítať ďalej

Ferrrari formula
štvrtok, 15. marca 2018

Život Nikiho Laudu a ďalších vynikajúcich jazdcov F1

F1 je kráľovskou disciplínou motoristického športu. Účasť na sérii pretekov Grand Prix si vyžaduje disciplínu a dodržiavanie pravidiel, ktoré musia spĺňať autá aj jazdci. Poznáte legendy F1? Čítať ďalej