Chceme, aby bolo používanie tejto stránky pre Vás čo najpríjemnejšie. Preto využívame cookies.

Ďakujeme ;-)

OK

Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Krádež auta v zahraničí: viete, ako postupovať?

streda, 15. novembra 2017
Poznáte niekoho, komu na dovolenke ukradli auto? Vravíte si, že vám sa nič podobné prihodiť nemôže? Neriskujte.
hračkársky čierny VW Beetle na mape

Krádež auta v zahraničí sa rieši podstatne ťažšie. Čo robiť, keď vám ukradnú auto na služobnej ceste alebo na vysnívanej dovolenke?

Autá sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Sú pohodlným prostriedkom na presun do práce, do obchodu vzdialeného trebárs len kilometer či taxíkom pre deti, ktoré vozíme na krúžky.

Auto so sebou prináša istý pocit slobody. Ak vlastníte auto, nemusíte sa prispôsobovať dopravným poriadkom. Vyberiete sa kamkoľvek a kedykoľvek. Viete však, ako ho chrániť pred zlodejmi?

Štatistiky nepustia

V roku 2016 bolo polícii oznámených 2 927 strát vozidiel. Našťastie sa niekoľko z týchto áut našlo. Počet tých ukradnutých sa tak za rok 2016 rovná číslu 1 671. Škody však presiahli hranicu 13 miliónov eur. Rok predtým bol počet stratených áut nižší o 283 kusov.

Ak sa zaujímate o zastúpenie značiek medzi ukradnutými vozidlami, potom vedzte, že najčastejšie sú odcudzené autá značky Škoda (Octavia) a Volkswagen (Golf). Na päty im šliape Audi, ktoré je treťou najkradnutejšou značkou áut.

Prevencia pred krádežou auta

Aj krádeži auta sa dá predchádzať. Či ste doma alebo v zahraničí, v prvom rade dbajte na bezpečné parkovanie. Parkovanie na frekventovaných miestach je omnoho lepšie ako odstavenie vášho auta v tmavej uličke.

nočná ulica v meste osvetlená pouličným osvetlením

Na rušnom parkovisku sa zlodej neodváži natoľko motať okolo cudzieho auta. Nikdy totiž nevie, kto z okoloidúcich môže byť majiteľom auta a či jeho vlastníka náhodou dobre nepozná.

Ak ste teda bezpečne zaparkovali, dodržte zásadu číslo 2: nenechávajte cennosti viditeľne položené v aute. Na zlodeja to pôsobí ako lákadlo. Za cennosť sa v tomto prípade považujú aj doklady od auta. Vždy si ich vezmite so sebou. Pri odcudzení auta v zahraničí, napríklad na dovolenke, je to obzvlášť dôležité.

Predloženie dokladov v poisťovni je jednou zo základných podmienok pri likvidácii poistenia. Zaparkované, zbalené, zamknuté. Ešte raz si to zopakujme.

Spoľahlivo zamknuté

Pri automatizovaných činnostiach občas strácame vedomú istotu vykonaného kroku, preto je lepšie si manuálne overiť, či ste svojho štvorkolesového tátoša skutočne zamkli.

Ak ste vybehli na krátky nákup, na úrad, alebo ste na výlete a chcete ísť obdivovať krásy okolia, obetujte tých pár minút a v prípade pochybností sa vráťte späť a overte si, že ste svoje auto poriadne zabezpečili.

A keď sme pri téme zamykania, dávajte si pozor: mnohí vodiči sa spoliehajú na zvuk uzamykacieho systému a zablikanie smeroviek.

Dnešní zlodeji sú však vybavení rušičkami signálu, vďaka ktorým váš automobil ľahko odomknú bez toho, aby spustili alarm. Preto nikdy neodchádzajte od svojho auta spokojne preč, pokiaľ nie ste na 100 % presvedčení, že je naozaj zamknuté.

Aj krádež sa dá poistiť

Povinné zmluvné poistenie musia mať uzatvorené všetci vodiči, no pred krádežou auta vás PZP neochráni. Je potrebné staviť na havarijné poistenie, prípadne sa len pripoistiť pre prípad krádeže automobilu.

Najmä vtedy, ak jazdíte na takom type vozidla, ktoré sa často kradne, či bývate v lokalite, ktorá je menej bezpečná. Nehovoriac o situácii, kedy sa chcete vydať na dovolenku povedzme do krajiny, kde sú krádeže áut časté.

Čo robiť, keď sa stanete obeťou krádeže auta

Prísť na parkovisko, kde ste nechali svoje auto odparkované a nájsť tam len prázdne miesto. To zaručene nepríjemne vyrazí dych. Ak sa vám takáto nepríjemná udalosť stane na Slovensku, kontaktujte najprv mestskú políciu, či vám náhodou auto neodtiahli.

prázdne parkovacie miesta v podzemnom parkovisku

V zahraničí, napr. pri odcudzení vozidla na dovolenke, sa situácia značne komplikuje. Často najmä pre jazykovú bariéru a neznalosť miestnych pomerov. Takže, ak ste sa spokojne vykúpali v mori, alebo vybavili svoje pracovné záležitosti a vraciate sa k prázdnemu parkovaciemu miestu, v prvom rade nepodľahnite panike.

Pomocnú ruku vám ako prvá podá polícia. Kontaktujte ju. Tak môžete najprv zistiť, či vaše vozidlo nebolo odtiahnuté. Keď sa potvrdia najhoršie obavy a vaše auto bolo naozaj odcudzené, polícia spíše protokol o nahlásení krádeže.

Pri odcudzení vozidla v zahraničí kontaktujte aj svoju poisťovňu a využite jej asistenčnú službu, ak ju máte k dispozícii. Asistenčná služba sa postará o náhradnú dopravu domov či nutné ubytovanie v cudzine.

Papiere, ktoré treba vybaviť

Pri riešení krádeže auta v zahraničí budete potrebovať doklady od vozidla a dokumentáciu o jeho krádeži vystavenú miestnou políciou. Tieto doklady musíte odovzdať poisťovni. Zahraničná polícia vám potom doručí doklad o skončení vyšetrovania, ktorý bude potrebný odovzdať poisťovni. Ak ste si auto kupovali na lízing, krádež auta v cudzine okamžite nahláste aj vašej lízingovej spoločnosti.

postava drží kľúče od auta v ruke

Po nahlásení poistnej udalosti budete musieť poisťovni odovzdať všetky kľúče od vozidla, ale napríklad aj servisnú knižku a iné doklady k autu. Nikdy preto stratu kľúčov pred poisťovňou nezamlčte. Ak ste splnili všetky náležitosti, poistné plnenie vám bude vyplatené do 15 dní od ukončenia spracovania poistnej udalosti.

Koľko dostanete za vaše ukradnuté auto?

Čiastka, ktorú vám poisťovňa vyplatí, je takzvaná všeobecná hodnota vozidla. Je to cena auta, ktorú vaše vozidlo malo v čase, keď vám bolo odcudzené. Podstatné je v tomto prípade aj to, akú máte hornú hranicu poistného plnenia.

Z celej hodnoty ukradnutého auta vám bude zároveň odrátaná vaša spoluúčasť. Je to vopred dohodnutá suma, ktorou ste sa v poistnej zmluve garantovali spolupodielať na náhrade škody.

Zrušenie PZP pre ukradnuté auto

Ak máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, zmluvu k PZP po krádeži auta zrušíte tak, že pošlete do poisťovne oznámenie polície o ukončení šetrenia. Na základe toho sa vaša zmluva zruší.


Iné novinky

škrabanec na modrom aute
streda, 16. mája 2018

Poškodil vám auto neznámy páchateľ? PZP vám nemusí pomôcť

Prichádzate k autu na parkovisku a zistíte, že vám doň niekto nabúral. Poradíme, ako postupovať, keď vám auto poškodil neznámy páchateľ. Čítať ďalej

crash test
pondelok, 14. mája 2018

Bezpečné auto – ktoré prvky robia vaše auto skutočne bezpečným?

Európska únia si stanovila plán, do 2020 znížiť počet obetí na európskych cestách o 50 %. Vlani na cestách štátov EÚ zomrelo 25 300 ľudí. Na Slovensku to bolo v roku 2007 až 627 obetí. Čítať ďalej

škrabance na aute
streda, 11. apríla 2018

Škrabance na aute: 5 rád ako sa ich zbaviť

Menšie škrabance z parkovania v úzkych boxoch alebo odrazených kamienkov autu na kráse nepridajú. Týchto 5 rád vám pomôže zbaviť sa ich raz a navždy. Čítať ďalej