Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Piatok o 07:30

Kam sa vybrať na dobrodružný autokemping a na čo by ste predtým mali myslieť

pondelok, 17. júla 2017
Chcete zažiť niečo dobrodružné, ale pohodlné? Skúste autokemping. Spoznávajte nové miesta na kolesách a pritom si užívajte komfort a slobodu.
autokemping

Autokemping patrí k cenovo dostupnejším dovolenkovým pobytom. 1-dňový pobyt v kempovisku stojí už od 3 eur, suma za prenájom karavanu závisí od konkrétnej požičovne a tiež od sezóny. Ak si však nájdete miesto v prírode, kde je dovolené kempovať, takýto pobyt vás nebude stáť skoro nič, jediné náklady, ktoré budete mať, sú pohonné hmoty a prenájom karavanu.

Tak ako každý výlet, ani autokemping sa nezaobíde bez starostlivého plánovania. Obzvlášť by ste mali vopred zvážiť niekoľko vecí, aby všetko prebehlo hladko a bez zbytočného stresu  či starostí. Prečítajte si 5 základných tipov, ktoré vás pripravia na autokempingové dobrodružstvo.

Výber správneho vozidla

Na začiatok je potrebné zvážiť, kam sa chcete s karavanom vybrať. Je rozdiel, či sa utáboríte v prírode, vo vysokohorských oblastiach alebo v kempe. Zabrať dostávajú najmä pneumatiky, ktoré sa musia prispôsobiť terénu.

Prívesný karavan (obytný príves) ťahaný najlepšie autom s pohonom 4x4 odporúčame na výlety do vysokohorských oblastí, prípadne do ťažko dostupného terénu. Samozrejme, podmienkou je v tomto prípade namontované ťažné zariadenie. Na druhej strane, rekreačné vozidlá (obytné autá) sú vhodné do prírody alebo do kempu.

karavan pripojený na modrý Trabant

Dôkladná kontrola stavu vozidla

Okrem kontroly platnosti povinnej emisnej a technickej kontroly vám pred cestou odporúčame vozidlo ešte raz dôkladne prezrieť. Zamerajte sa najmä na tlak vzduchu v pneumatikách, hladinu kvapalín, skontrolujte predné a zadné svetlometya nezabudnite ani na náhradnú pneumatiku. Zísť sa môže aj záložný kanister s palivom.

Nie každý však vlastní obytné auto alebo príves. Na to sú tu požičovne, ktoré vám karavan pripravia a prenajmú na požadovaný čas. Tu však platí staré známe príslovie, dôveruj, ale preveruj. Ostať stáť uprostred cesty s pokazeným obytným prívesom alebo obytným autom nie je to, na čo by ste radi spomínali. V takom prípade je potom často jedinou možnosťou spoľahnúť sa na asistenčné služby.

modrý karavan v prírode

Záložný generátor

Ak plánujete kempovanie na viac dní, pribaľte si na cestu aj záložný generátor ako zdroj elektrickej energie. Generátory pre obytné autá sú prenosné a na trhu nájdete niekoľko variantov v rôznych cenových reláciách. Poslúžia pri nabíjaní telefónov, notebookov, svetiel a podobne.

Všetko s mierou

Karavan nie je nákladné auto. Zbytočne ho nepreťažujte ani nepoužívajte na prepravu ťažkých vecí. Najlepší spôsob, ako prepraviť batožinu, je použitie nosiča. Po dosiahnutí cieľa odporúčame umiestniť batožinu do auta, aby ste ju ochránili pred krádežou. Vhod by vám však mohlo padnúť aj poistenie batožiny, pretože pre niektorých zlodejov nie je ani uzamknuté auto  prekážkou.

Zoznámte sa s trasou, ktorú chcete prejsť

Urobte si prieskum trasy, ktorú chcete absolvovať, aby vás neprekvapili uzávierky, či iné prekážky na cestách. Pre istotu majte so sebou aj GPS. Tiež je vhodné sledovať aktuálnu predpoveď počasia, aby ste z kempingu aj niečo mali. Hodí sa to nielen na turistiku a výlety po Slovensku, ale predovšetkým na road trip po Európe.


Kam sa vybrať kempovať?

Slovensko ponúka veľké množstvo zaujímavých miest s možnosťou kempovania, ktoré vás určite nesklamú.

Autokemping je o úzkom spojení s prírodou. Zažijete počas neho veľa zábavy, spoznáte nové miesta a okrem našincov cestou stretnete aj karavanistov z Čiech, Poľska, Nemecka či Holandska a Francúzska. Na našom území sa nachádza hneď niekoľko desiatok kempov, ktoré sú roztrúsené od Bratislavy cez Nízke a Vysoké Tatry až po Košice.

Väčšina slovenských kempov má dostatočné kapacity, takže miesto pre váš karavan sa vždy nájde. Rezervácia miesta tu nie je potrebná, ak však chcete ísť na istotu, radšej si ho objednajte.

Najnavštevovanejšími kempingovými oblasťami sú Liptov, Orava, Tatry, Slovenský raj, destinácie pri vodných plochách a termálnych kúpaliskách. Pre inšpiráciu si pozrite prehľad vybraných kempingov na Slovensku.

karavan pri jazere

Autokemp v Malých Levároch

Kemp sa nachádza neďaleko centra Záhorskej nížiny, Malaciek. Môžete tu navštíviť renesančný zámok, barokový kostol a Františkánsky kláštor. Ak ste vášnivý rybár, alebo chcete len v tichosti relaxovať a počúvať zvuky prírody, odporúčame Jakubovské rybníky.

Na svoje si prídu aj športuchtiví kempisti. Oblasť má dobré napojenie až na 4 cyklotrasy: Záhorská, Kopaničiarska a Malokarpatská cyklomagistrála a trasa okolo rieky Morava od Holíča po Moravský Svätý Ján.

Kemping v Belej

Stanovisko sa rozprestiera v oblasti Malej Fatry v Žilinskom kraji. Okolie je bohaté na kultúrne pamiatky a ponúka široké možnosti na turistiku a športové aktivity. Za návštevu rozhodne stojí Oravský hrad a Budatínsky zámok, obísť by ste nemali ani krásne Čičmany, či skanzen vo Vychylovke.

Dobrodružstvo ponúka splavovanie Váhu na pltiach pod hradom Strečno, Jánošíkove diery a pre náročnejších sú určené výstupy na Veľký a Malý Rozsutec alebo Veľký Fatranský Kriváň. Naopak, zrelaxovať môžete v Aquaparku v Dolnom Kubíne.  

Kemping na Domaši

Bezprostredná blízkosť vodnej priehrady Domaša v Prešovskom kraji priam volá po kúpaní a vodných športoch. Krása okolia nenechá chladným žiadneho milovníka prírody a turistiky. Oblasť je skvelá na načerpanie nových síl. Na svoje si prídu aj vášniví rybári. Odporúčame navštíviť cca 85 kilometrov vzdialený, najrozsiahlejší hradný komplex v strednej Európe - Spišský hrad - zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Skanzen ľudovej architektúry v Bardejove ponúka až 24 drevených objektov prezentujúcich ľudovú kultúru a staviteľstvo karpatského typu. Zaslúžený oddych a relax nájdete v slávnych Bardejovských kúpeľoch, ktoré mala v obľube aj najpopulárnejšia rakúska cisárovná, Alžbeta Bavorská prezývaná Sissi.

Kempovanie vo Zvolene

Stredné Slovensko tiež patrí k obľúbenej oblasti auto kempistov. Okolie Zvolena v Banskobystrickom kraji ponúka aktivity pre milovníkov pamätihodností, ale aj pešej a cyklistickej turistiky. Odporúčame navštíviť Zvolenský zámok, Pustý hrad a 35 kilometrov vzdialené Múzeum mincí a medailí v Kremnici. Zvolenská priehrada je výbornou lokalitou pre aktívny oddych, oázou relaxu sú termálne kúpaliská v Sliači a Kováčovej.

Autokemping v Liptovskom Hrádku

Oblasť Nízkych Tatier je ako stvorená pre dobrodružnú turistiku, ale aj zábavnú a poučnú dovolenku. Liptovský Hrádok je vzdialený od centra horného Liptova, Liptovského Mikuláša, len 6 kilometrov. Lákadlom, najmä pre vodákov, je splavovanie rieky Váh a Belá. Za návštevu určite stoja Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa.

Vyblázniť sa môžete v Thermal Park Bešeňová, v Aquaparku Tatralandia či v Aquacity Poprad. Rybárov poteší vodná priehrada Liptovská Mara, ktorá je vyhľadávanou rybárskou lokalitou. Na svoje si prídu aj kempisti túžiaci po histórii, na ktorých čaká Múzeum oravskej dediny, Múzeum liptovskej dediny či Skanzen Vlkolínec.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej