Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Kam na turistiku a výlety

utorok, 04. apríla 2017
Len čo ustúpi sneh, stúpajúca vonkajšia teplota láka von. Poradíme vám, kam sa vybrať na výlet a spoznať krásy Slovenska.
prázdna horská cesta v spätnom zrkadle auta

Nepovieme nič nové, keď vás za jedinečnosťou našej prírody pošleme do Vysokých Tatier, Nízkych Tatier, do voľnej prírody v okolí Terchovej, do Slovenského raja alebo na návštevu našich výnimočných jaskýň. Ideálnym miestom pre výlety s deťmi sú stovky hradov a zámkov, ktoré ožívajú počas jari a leta. Poskytujú dokonalé útočisko pre všetkých, ktorí sa chcú poprechádzať na čerstvom vzduchu a nenútene preniknúť do tajov dobového života, historických bojov a magických príbehov.

Turistika, aktívny pobyt v prírode spojený s pohybom, je aj vďaka dobre označeným turistickým chodníčkom obľúbenou činnosťou každej generácie. Najvyhľadávanejšou je pešia turistika, no aj cykloturistika získava na obľube. Klub slovenských turistov pravidelne organizuje naprieč celým Slovenskom hromadné pešie túry či cyklovýlety.

Kam za prírodou?

Najmladším prírodným útvarom na západnom Slovensku je kamenná priepasť Bukovec, ktorá vznikla na jar 2006, kedy sa dali do pohybu pieskovcové masívy a skĺzli po íľovcových plochách. Vznikla priepasť lemovaná hlbokými skalami, ktoré budia dojem, ako by v nich bolo ukryté obrovské skalné mesto. Severovýchodne od Bukovca, necelých 200 kilometrov, vytvoril Manínsky potok tiesňavu, ktorou oddelil vápencový masív Veľkého a Malého Manína.

Manínska tiesňava

Celé územie Karpát je bohaté na turistické chodníčky. Medzi jedno z pôsobivých miest patria Turzovské kamenné gule medzi Klokočovou a Milošovou. Útvary s polomerom až jedného metra a odhadovanou váhou aj 15 ton budia obdiv a kopec otázok. Jánošíkova päsť, až nápadne pripomínajúca zaťatú ruku, sa nachádza medzi Likavkou a Liskovou pri Ružomberku.

Na severe Slovenska nájdete úchvatný prielom Dunajca v Pieninách. Zastavte sa a vyskúšajte splavovanie Dunajca na plti, prechádzka po poľskej strane bude príjemným spestrením rodinného výletu.

Ako z rozprávky pôsobí Solivar neďaleko Prešova, ktorý je bohatý na príbehy a históriu o ťažbe soli. Kúsok ďalej na juh sa dá zájsť na Dubnícky opál v Slanských vrchoch. Nesmieme vynechať impozantný Slovenský kras, južnejšie Cerovú vrchovinu.

Hájske

Ak vás viac lákajú výlety za vodou, oplatí sa objaviť niektorého z kúpeľných miest roztrúsených po celom Slovensku alebo navštíviť známe aquaparky, ktoré môžu byť alternatívou na príjemne strávený deň, ak za oknami náhodou prší.

Na otočku alebo na celý víkend?

Jar praje cestovaniu a objavovaniu. Dni sú čoraz dlhšie, a tak aj jednodňové výlety nemusia končiť už o piatej či šiestej večer. Jednodňové výlety s návratom domov sa spokojne dajú plánovať s výjazdom až do 350 kilometrov.

6 rád ako zvládnuť jednodňový výlet

  • Dôležité je počasie, preto vždy plánujte víkendový program s ohľadom na predpoveď počasia.
  • Cesty za kultúrou, do galérií alebo múzeí znesú aj veterné počasie alebo prípadný dážď. Alternatívou k zlému počasiu sú spomínané aquaparky a wellness centrá.
  • Plánovanie cesty nemusí byť len o čo najkratšej trase. Ak si plánujete trasu do vzdialenejších miest, skúste si vytipovať zaujímavé miesta, ktorými budete prechádzať. Výlet bude o to bohatší.
  • Prispôsobte oblečenie prebúdzajúcej sa jari. Hoci za oknom krásne svieti slnko, v tieni je ešte stále chladno, aj vietor robí svoje. Povinnou výbavou je nepremokavá vetrovka.
  • Ak sa chystáte do divočiny, nemala by vám pre prípad núdze chýbať píšťalka, náhradné ponožky, fľaša s vodou a niečo pod zub.
  • Pri náročnejších túrach je dobré mať so sebou aj mapu a kompas. Hoci mapa s kompasom sú už dávno aj v mobiloch, v prípade nabíjania treba myslieť na externý zdroj, ktorý vás zachráni pri vybití telefónu.

Posádka pripravená

Auto je skvelý spoločník na jednodňovú turistiku. No aj váš štvorkolesový tátoš môže mať po náročnom vození občas dosť. Pred jarnými výletmi si preto nezabudnite nechať auto skontrolovať a myslite aj na mimoriadne situácie. Komfortné je aj pripoistenie, napríklad asistenčné služby. Tie často zachránia celý výlet. Poradia, pomôžu, zariadia pomoc, ktorá sa z času na čas na cestách hodí ako soľ.

Najčastejšou poruchou na cestách býva defekt, tým horším môže byť od skaly prerazená olejová nádrž. Kým pneumatika sa dá vymeniť vďaka rezerve celkom jednoducho, s dierou v motore je to zložitejšie. Ak ide o závadu, ktorá sa dá vyriešiť na mieste, pomôže práve spomínaná pohotovostná asistenčná služba.

Samozrejme, nezabudnite na výmenu zimných pneumatík na letné a úhradu diaľničnej známky.

veselá posádka auta 

Pozor na veci pri celodenných túrach

Na ľahkú turistiku postačia pevné topánky a batoh s vodou, trochou jedla a nejaké drobnosti, no ak ste náročnejší turista, nezaobídete sa bez športových potrieb. Pri cestách za viacdňovou turistikou by ste nemali svoje športové vybavenie nechávať voľne odložené v aute, ani cez deň a ani počas noci, aj keď máte zaplatené poistenie batožiny. Pri turistike a výletoch by ste preto nemali zabudnúť ani na bezpečnosť svojho odstaveného auta a nepremeniť ho na ľahkú korisť pre zlodejov. Preto je výhodné mať auto poistené aj proti krádeži.

Keď sa budete vracať z príjemných potuliek večer, pamätajte, že všade tam, kde cesta pretína prírodu, môže hroziť stret so zverou. Aby ste za opravu auta nemuseli zo svojho ťahať niekoľko tisíc eur, oplatí sa radšej mať výhodné havarijné poistenie. Nič tým nepokazíte a môžete byť bez starostí.

Naša krajina oplýva neuveriteľným množstvom krásnych miest, ktoré sa oplatí navštíviť a vidieť. Preto sa na našom blogu ku krásam Slovenska ešte určite vrátime. A keďže je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť, prajeme šťastnú cestu a bezpečný návrat domov z objavných ciest!

Zdroje: Google, Youtube, Giphy.com, www.slovensky-kras.eu


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej