Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Čo robiť pri dopravnej nehode v zahraničí

štvrtok, 05. januára 2017
Hovorí sa, že kto je pripravený, nie je prekvapený. Ak sa vyberiete na dovolenku alebo služobnú cestu do zahraničia, prípadne si len odskočíte za hranice na sobotňajší nákup, buďte pripravení na akúkoľvek situáciu.
auto v zasneženom priesmyku

Viete, ako postupovať pri dopravnej nehode v zahraničí? Dopravná nehoda je pre každého vodiča stres. Či ide o ťuknutie, nepatrný škrabanec na parkovisku alebo vážnejšiu škodovú udalosť na ceste prvej triedy či rovno na diaľnici.

Aj tých skúsenejších vodičov môže pohltiť panika, a to aj v prípade, že nehodu nespôsobili. Dôležité je preto v takýchto chvíľach zachovať chladnú hlavu a riadiť sa zdravým rozumom.

1. Skontrolujte všetkých účastníkov nehody

V prvom rade máte povinnosť presvedčiť sa, že všetci účastníci dopravnej nehody sú zdraví a nepotrebujú lekárske ošetrenie alebo zdravotnícku pomoc. Táto povinnosť nemá územnú výnimku, platí tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Ak je niekto zranený, okamžite privolajte záchranku.

V prípade, že vaše jazykové znalosti nie sú dostatočné, pokúste sa zastaviť okoloidúce autá, aby niekto z domácich zavolal pomoc.

Pozor! Aj v ťažkých stresových situáciách sa vyhýbajte alkoholu alebo iným omamným látkam, ktorými by ste sa chceli upokojiť. Počkajte na príchod polície.

V ktorých európskych štátoch je na cestách najbezpečnejšie?

Podľa štatistík ETSC (European Transport Safety Council) sa  v roku 2015 stalo najmenej nehôd v Nórsku, Švédsku, na Malte a vo Veľkej Británii, naopak najviac dopravných nehôd bolo zaznamenaných v Chorvátsku, Bulharsku, Rumunsku, Litve či Lotyšsku. Slovensko sa zaradilo na 13. miesto v tabuľke s číslom nižším ako bol priemer Európskej únie za rok 2015.

2. Zabezpečte miesto nehody

Vidieť a byť videný. Ide o jedno z najdôležitejších pravidiel na cestách, ktoré platí aj pri dopravnej nehode. Nezabudnite si bezprostredne po nehode a kontrole zdravotného stavu všetkých účastníkov obliecť reflexnú vestu a umiestniť výstražný trojuholník na viditeľnom mieste (minimálna vzdialenosť je 50 m od miesta nehody).

Vedeli ste, že v Španielsku musíte mať reflexnú vestu k dispozícii pre každého pasažiera? Rovnako to platí v Taliansku, kde musia mať reflexnú vestu všetci členovia posádky, ak je ich auto mimo mesta v noci a v čase zlej viditeľnosti.

Mimochodom, povinnosť nosiť reflexné prvky je daná zákonom v susednej Českej republike a platí pre všetkých chodcov, ktorí sa pohybujú po ceste mimo obce. Nezabudnite na to!

3. Zavolajte políciu

Pri dopravnej nehode v zahraničí vždy privolajte políciu. Aj vtedy, ak to zákony danej krajiny nevyžadujú. Napríklad v Chorvátsku máte povinnosť privolať k mieste nehody políciu vždy. V Rakúsku sa za privolanie polície, naopak, platí.

Prečo je nutné mať potvrdenie o nehode od polície?

Pri návrate do vlasti vás s nabúraným autom nemusia pustiť cez hranice, ak nemáte policajný záznam, že ste boli účastníkmi dopravnej nehody.  Nikdy preto nepodceňujte prítomnosť polície pri dopravnej nehode. Ak by sa stalo, že polícia na miesto nehody nepríde, pokúste sa čo najvernejšie nehodu zdokumentovať mobilom či fotoaparátom a vypíšte medzinárodný záznam o nehode.

Podpísať papiere o nehode, aj keď im nerozumiete?

Pri každej dopravnej nehode v zahraničí si vyžiadajte záznam o nehode, no podpisujte len to, čomu naozaj rozumiete. Ak ste prinútení podpísať niečo, čomu nerozumiete, Ministerstvo zahraničných vecí odporúča túto skutočnosť na protokole či dokumente uviesť.

Čo ak nehovoríte cudzou rečou?

Aj ten najskúsenejší „jazykár“ môže pri dopravnej nehode stratiť reč. Ako postupovať pri nehode v zahraničí, ak neviete cudziu reč? Kontaktujte zastupiteľstvo Slovenskej republiky v danej krajine a vyžiadajte si ich pomoc, asistenciu alebo tlmočníka. Pokiaľ v krajine nesídli zastupiteľský úrad SR, Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča v núdzi kontaktovať diplomatické zastúpenie ktoréhokoľvek členského štátu EÚ.

4. Vyplňte Európsky záznam o nehode

Pri každej ceste do zahraničia by ste mali mať takýto medzinárodný záznam o nehode so sebou. Ak ste poškodeným a vinník nehody takýto dokument so sebou nemá, vypýtajte si všetky potrebné údaje:

  • meno a priezvisko;
  • adresu trvalého pobytu;
  • číslo poistnej zmluvy;
  • názov poisťovne, v ktorej je vinník nehody poistený;
  • meno a priezvisko vlastníka auta alebo  názov spoločnosti..

Nezabudnite si zapísať evidenčné číslo automobilu vinníka.

5. Kontaktujte poisťovňu

Kontaktovať poisťovňu je jednou z povinností, ktorú je potrebné vykonať po nehode. Nahlásiť škodovú udalosť musíte do 30 dní písomne, no je možné ju vykonať aj telefonicky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Práve poisťovňa vám môže poradiť, ako presne postupovať v čase vyšetrovania nehody a povie aj to, bez akých dokumentov by ste miesto nehody nemali opustiť.

Toto budete v poisťovni potrebovať:

  • veľký technický preukaz;
  • vodičský preukaz vodiča;
  • správu o nehode prípadne policajnú správu, ak ju máte k dispozícii.

Po nahlásení škodovej udalosti vám Onlia zašle predvyplnené tlačivo hlásenia, ktoré je potrebné doplniť o vaše údaje a zaslať elektronickou formou. Všetko tak vybavíte odkiaľkoľvek, pohodlne aj zo zahraničia a nemusíte sa kvôli tomu náhliť späť na Slovensko.

V prípade, že máte v rámci poistenia dojednané asistenčné služby, operátor vám pomôže aj pri nehode v zahraničí. Napríklad vám vybaví opravu auta servisným technikom na mieste nehody do výšky 1 000 eur, odťah vozidla, úschovu auta po dobu 3 dní, prípadne vám zabezpečí náhradné vozidlo alebo ubytovanie, ak je to nutné. Asistenčná služba vám poradí a pomôže aj pri poruche vozidla alebo jeho odcudzení.

6. Nahláste nehodu do 30 dní

Je vašou povinnosťou nahlásiť poisťovni nehodu do 30 dní od jej vzniku. V Onlii môžete nahlásiť nehodu telefonicky, prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo emailom. Vždy je dobré pripojiť správu o nehode a fotografie z nehody, ak máte také k dispozícii. Platí to aj v prípade, že za škodu nezodpovedáte vy.

Ak by ste nestihli 30-dňovú lehotu na nahlásenie nehody, vystavujete sa riziku, že vám poisťovňa vyčísli sumu, ktorou sa budete musieť podieľať na poistnom plnení. V takejto situácii je však postup veľmi individuálny.


Ako postupovať pri nehode, keď máte kasko?


Pri havarijnom poistení je postup nahlasovania nehody trochu iný. Nehodu stačí nahlásiť telefonicky alebo, ak ste poistení v Onlii, cez mobilnú aplikáciu. Potrebujete na to veľký technický preukaz a vodičský preukaz vodiča, ktorý v čase nehody šoféroval.

Správa o nehode sa v prípade havarijného poistenia nevypisuje. Ak by vám však bola spôsobená škoda niekým iným a máte k dispozícii Správu o nehode, je dobré tento dokument poisťovni poslať. Napríklad emailom.

V prípade havarijnej poistky si môžete poškodené auto nechať opraviť v zahraničí, no potrebujete na to písomný súhlas poisťovne. Vtedy stačí, ak nám zašlete fotky poškodenia vozidla spolu s predbežnou kalkuláciou opravy a my sa k oprave vozidla vyjadríme. V Onlii všetko vybavíte elektronicky.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

znak automobilky ŠKODA
utorok, 11. septembra 2018

Kupujete auto značky ŠKODA? Nezabúdajte na PZP a havarijné poistenie

Automobilka z Mladej Boleslavy si u nás stále drží prvé miesta v predajnosti. Ak zvažujete kúpu tejto značky, iste vás bude zaujímať prehľad poistenia, ktoré sa s kúpou auta spájajú. Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej