Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Čierny ľad na zimných cestách

utorok, 06. februára 2018
Mrazivé počasie, sneh a poľadovica sú hrozby, ktoré neraz zaskočia aj skúsených vodičov. Počuli ste už o čiernom ľade?
námraza na konári stromu

Slnečné, no mrazivé rána sú pre tzv. čierny ľad takmer dokonalým prostredím. Nie je totiž vidieť, no vie byť poriadne zradný a vaše auto môže ľahko skončiť v opačnom jazdnom pruhu, ak nie v priekope alebo v stromoradí pri ceste.

Čierny ľad je totiž takmer nemožné spozorovať a ucítite ho až vtedy, keď sa s autom začnete poriadne šmýkať a auto sa stane neovládateľným. Nie sú to však len rána, kedy sa neviditeľná poľadovica na cestách tvorí.

ľadová cesta vedúca popri lese

Na čierny ľad môžete natrafiť aj v úsekoch, kde nesvieti slnko, v lesnom prostredí, kde padá inovať, ale aj na menej frekventovaných cestách. Čierny ľad je teda neviditeľný ľad, ktorý sa tvorí na čiernom povrchu ciest a voľným okom ho takmer nezbadáte.

Kde sa tvorí poľadovica

Povrch vozovky sa môže stať klzkým aj počas dňa. Najmä vtedy, keď padá ihneď sa topiaci sneh na cestu. Tá je vlhká a následne opätovne zamŕza. Za ľad na cestách môže aj zmrznutý dážď alebo hmla, ktorá vplyvom nízkych teplôt zamŕza.

záber zhora na zasnežený les, ktorý pretína cesta

Ľad sa na ceste sa formuje už pri teplote 0,5 °C. Pozor si treba dávať na mostoch ponad rieky, kopcovitých úsekoch ciest a na úsekoch ciest, ktoré sa aj cez deň nachádzajú v tieni.

Čo robiť, keď dostanete šmyk

Ak vás potrápi poľadovica na ceste a vaše auto sa dostane do šmyku, určite nedupnite na brzdy. Ak pocítite, že začínate ísť do šmyku, okamžite dajte nohu z plynu dolu a vyvarujte sa brzdeniu. Pri brzdení v šmyku by sa vaše auto stalo úplne neovládateľným. Brzdy by zablokovali kolesá a skončili by ste pravdepodobne v "hodinách".

Nesnažte sa ani točiť volantom. Pokúste sa ho pevne držať a korigovať tak smer auta minimálnymi pohybmi.

Ako rýchlejšie uvidieť čierny ľad

Jedným z tipov, ako jazdiť bezpečne aj v zimnej premávke a zvýšiť možnosť všimnúť si čierny ľad, je nosiť okuliare s polarizačnými sklami. V zimnom období sa pred jazdou informujte na počasie v správach, aby ste sa vedeli na poveternostné podmienky včas pripraviť. Ideálne, dodržte našich 10 rád pre bezpečnú jazdu v zime.

Zvýšte ostražitosť v ranných hodinách a po západe slnka až do svitania, keď teploty často klesajú nízko pod nulu a vozovka sa tak môže premeniť na poriadne zrkadlo.

Nepodceňujte zimnú výbavu auta

Jazdiť v zime na letných pneumatikách sa nielen že nevypláca, ale na Slovensku sa dokonca vystavujete hrozbe pokuty. V období od 15. novembra do 31. marca totiž platí, že v prípade snehu a ľadu na ceste ste povinní mať auto prezuté.

žltý džíp na ceste horskou krajinou

Pokuta za jazdu na letných pneumatikách sa môže vyšplhať do výšky 60 eur, no v prípade podnikateľa či právnickej osoby sa vystavujete hrozbe pokuty až do výšky 3 500 eur.
Nákladné autá nad 3,5 tony majú povinnosť mať zimné pneumatiky na aspoň jednej z hnacích náprav a autobusy musia prezuť všetky kolesá.

Povinnosť zimných pneumatík v susedných štátoch

Zimné pneumatiky musia mať na vyznačených cestách aj autá v Českej republike. V Rakúsku sa na zimných pneumatikách s minimálnym dezénom 4 mm jazdí od 1. novembra do 15. apríla.
V Maďarsku či Poľsku nie sú zimné pneumatiky povinné, no rozhodne ich odporúčame.

snehové reťaze na pneumatike terénneho auta

V zimnej výbave by nemali chýbať ani zimné snehové reťaze, ktoré oceníte najmä pri cestách na hory alebo v kopcovitom teréne.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej

pobrežie mesta Dubrovnik v Chorvátsku
pondelok, 16. júla 2018

Autom do Chorvátska: Na čo všetko sa v roku 2018 pripraviť

Cesta do Chorvátska môže byť jednoduchá a rýchla, no aj nekonečná. Poradíme, ako sa dostať k Jadranskému moru rýchlo a prezradíme, s akými zmenami treba počítať. Čítať ďalej