Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Štvrtok o 07:30

27. ročník bratislavského Autosalónu

piatok, 05. mája 2017
Koncom apríla sa už tradične konal známy bratislavský Autosalón, ktorý patrí k významným udalostiam vo svete motorizmu a automobilov.
autá na výstavnej ploche autosalónu
Počas piatich dní sa na ploche 40 000 m2 predstavilo až 46 automobiliek. Tohtoročný autosalón síce nepriniesol futuristické koncepty a svetové premiéry, ale blysol sa európskou výstavnou novinkou Mercedes-Benz triedy S.

Lákadlom boli aj dve stredoeurópske premiéry z dielne automobilky Mazda. Návštevníkov taktiež nadchlo viac ako 80 slovenských výstavných noviniek.

Elektrina aj LPG

Popri tradičnej ponuke benzínových a naftových motorov sa v čoraz väčšej miere predviedli aj elektromobily, aj keď je verejnosť k ich kúpe ešte stále skeptická. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Ispos nákup elektromobilu zvažuje v najbližšom trojročnom období iba nízky podiel respondentov.

Slovákov od kúpy elektromobilov odrádza cena, nedostatočná sieť nabíjacích staníc či dĺžka nabíjania, ako aj nízka životnosť batérií a dojazd. Za plusy elektromobilov považujú slovenskí motoristi ekologickú šetrnosť, nízke prevádzkové náklady či podporu udržateľných zdrojov. Medzi najčastejšie zvažované značky elektromobilov patrí Tesla, Škoda a Toyota.

 


Podpora kúpy elektromobilov trvá do 31. 12. 2017 alebo do vyčerpania finančných prostriedkov. Vláda vyčlenila na kúpu elektrinou poháňaných automobilov a hybridných áut celkovo 5,2 milióna eur, pričom dotácia platí na nové elektromobily alebo hybridy, ktoré neboli predtým zaregistrované. Výška dotácie sa pohybuje do 5 000 eur.


Aj na Autosalóne v Bratislave sa medzi vystavenými modelmi vynímali autá na elektrický pohon. Návštevníci si mohli popozerať modely Nissan Leaf, BMW i3 a BMW i8, Renault Zoe s dojazdom 400 kilometrov, Kiu Optima, tri modely Ioniq značky Hyundai či model fortwo electric drive značky Smart.

auto značky SMART 

Zdroj: Smart

Popri elektromobiloch si svoju pozornosť získala aj možnosť prerábky automobilov na LPG pohon, ktorý je podľa štatistík až o 40 % úspornejší. Prerábka auta na pohon LPG trvá podľa odborníkov z Autosalónu jeden pracovný deň, pričom jeho dojazd sa vďaka dvom nádržiam zdvojnásobí. Navyše, LPG je šetrné k životnému prostrediu.

Vedeli ste, že prerábka na LPG pohon sa neobmedzuje len na autá nižšej cenovej kategóriu? Prerábajú sa aj Volvá či Maserati. Podľa štatistík spoločnosti Probugas pri ročnom počte najazdených kilometrov 15 000 a priemernej benzínovej spotrebe 8 l/100 km predstavuje ročná úspora jazdy na LPG viac ako 700 eur.

Výstavné premiéry v Bratislave

Autosalón v Bratislave sa radí medzi najvýznamnejšie podujatia stredoeurópskeho regiónu. Punc kvality výstave pridala tento rok aj európska premiéra modelu Mercedes-Benz triedy S, ktorá mala svetovú premiéru v Šanghaji len pár dní pred konaním bratislavského Autosalónu.Stredoeurópsku premiéru mali v Bratislave modely značky Mazda, konkrétne CX-5 a MX-5 RF.

Medzi výstavné novinky sa zaradili modely Golf, Arteon a úžitkové vozidlo Crafter obľúbenej automobilky Volkswagen. Škoda predstavila nový Kodiaq a facelift modelov Octavia, Rapid a Citigo. Záujem bol o novinky Peugeotu - modely 5008 a 301, Renault tu odkryl Captur, Koleos a ZOE s novou batériou Z.E. 40. Ukázala sa aj nová Micra z dielne Nissanu, Niro Hybrid kórejskej značky Kia, ktorá k výstavným premiéram zaradila aj modely Optima SW GT, Optima PHEV a Kia Rio.

ŠKODA Kodiaq ročník 2017

Zdroj: Google

Z luxusnejších značiek mali výstavnú premiéru modely BMW radu 5 Turing a 5 M Performance, Audi Q2, Q5, A4 allroad, A5 Sportback a SQ7, Range Rover Velar a Land Rover Discovery, Rolls Royce ukázal Ghost Black Badge a model Dawn. Automobilka Mercedes okrem európskej premiéry na Inchebe zaparkovala aj výstavné premiéry AMG GT R, AMG GT C Roadster, AMG E 63 S 4MATIC+, facelift GLA či modely triedy E All-Terrain a E kupé. Pozrite si kompletný zoznam výstavných premiér Autosalónu 2017.

Audi A5 ročník 2017

Zdroj: Audi

Drahé autá aj lietadlo

Nadšenci štvorkolesových tátošov si prišli na svoje aj v sekcii Exclusive Salón s tými najdrahšími modelmi, akými sú napríklad Aston Martin, Bentley, Lamborghini, Maserati, McLaren či Rolls-Royce. Vyznávači klasiky našli uspokojenie v sekcii veteránov, Detský mini autosalón zabavil deti pri mini testovacích jazdách na licencovaných detských elektrických autíčkach.

Rolls Royce Black Badge

Zdroj: YouTube

Medzi autami bol však zaparkovaný aj vírnik Joker Gyrocopter. Časť chvosta a kokpit vírnika sú vyrobené zo skla a uhlíkových kompozitov sendvičovej konštrukcie. Vírnik má unikátnu hmotnosť 270 kg a motor Rotax 912 Turbo ST s výkonom 130 koní. Dosahuje maximálnu rýchlosť 185 km/h a na vyžiadanie sa hrdí aj luxusným interiérom.

Cestovanie v karavanoch opäť ožíva

Okrem osobných automobilov, SUV-čiek a elektromobilov si pozornosť návštevníkov získali aj karavany. Tie sa najnovšie opäť začínajú tešiť obľube a túto formu cestovania po Európe volí čoraz viac motoristov. Svedčia o tom čísla predajnosti spoločnosti Caravania, ktorá za prvé mesiace roka 2017 reportuje rovnakú výšku predaja ako za celý predchádzajúci rok.

Karavany sú domovom na kolesách, ktoré ponúkajú skutočný komfort cestovania a bývania. Ceny sa pohybujú v rozmedzí od 25 000 do 90 000 eur. Sociálne zariadenie, sprcha, kuchynská linka s umývadlom a plynovou trojplatničkou či pohodlné spanie pre 6 osôb sú pre dnešné karavany samozrejmosťou. V rámci Európy je k dispozícii viac ako 4 000 kempov, výberu destinácie sa preto medze nekladú.

Obytné automobily sa dajú napojiť na elektrinu, majú zásobníky na plynové fľaše, nádrž na odpadovú a pitnú vodu, chemické toalety sa dajú využívať aj počas jazdy. Luxus v interiéri a pohodlná jazda za volantom, aj na sedadlách spolujazdcov sú garantované pre celú posádku.

Medzi doplnkami dominujú markízy, strešná klimatizácia v zadnej časti vozidla, ťažné zariadenie, televízory, satelity či nosiče na bicykle. Ale pozor! Ak by ste plánovali rodinnú dovolenku karavanom už toto leto, mali by ste sa poponáhľať a siahnuť po aktuálnych zásobách. Štandardné dodacie lehoty na nový karavan sú totiž 3-9 mesiacov.

Ak by ste si chceli karavan prenajať, máte na tento rok už smolu – všetky sú rezervované. Výhodou prenájmu sú okrem nižších nákladov aj uhradené PZP a havarijné poistenie s platnosťou pre celú Európu.


Iné novinky

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej