Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Ženy za volantom: aké vlastne sú?

utorok, 14. marca 2017
Sú lepší za volantom muži či ženy? Večná dilema pohlaví. Faktom je, že ženy už dávno nie sú len záložným vodičom či nežným spolujazdcom.
žena za volantom

Niektoré ženy sú za volantom dokonca šikovnejšie ako chlapi. Pozreli sme sa na to, aké ženy za volantom sú.

Len pár dní dozadu oslávili sviatok všetky ženy. Medzinárodný deň žien, ktorý každoročne pripadá na 8. marca, sme aj my v Onlii oslávili kvietkami a milou pozornosťou pre naše šikovné kolegyne. A keďže sme online poisťovňa a venujeme sa autám, tak sme si spravili prieskum, aké vlastne ženy za volantom sú.

Ženy sa na cestách správajú oveľa bezpečnejšie a ohľaduplnejšie ako muži. Podľa odborníkov sa ženy nepotrebujú za volantom predvádzať, udržujú dostatočný odstup a ešte donedávna často šoférovali malé autá, s ktorými šikovne zaparkovali. Muži, naopak, nie sú na cestách až tak ohľaduplní a častejšie porušujú dopravné predpisy.

Dve súperiace pohlavia za volantom z pohľadu odborníka

Tolerantný, nepreceňujúci svoje vodičské schopnosti, pripravený na akúkoľvek situáciu, vyrovnaný a pokojný, taký je podľa akreditovanej dopravnej psychologičky, Daniely Čajánkovej, dobrý vodič. Z jej praxe vyplýva, že v prípade súboja pohlaví sú za volantom ženy opatrnejšie, disciplinovanejšie, no jazdia po svojich preverených trasách a častejšie blúdia.

Najmä mladšie vodičky sa však prispôsobujú rýchlosti a obratnosti mužského pohlavia. Výskum Patricka Fagana z Goldsmiths University London hovorí, že ženy ako vodičky sú agresívnejšie ako muži. Verili by ste? Spomaľovačom žien na cestách sú deti, vďaka ktorým prichádza aj nový pohľad na rizikové situácie a iný prístup k zodpovednosti, prejavuje sa ich ochranárska vlastnosť.

 Maggie Simpson

Muži jazdia dynamickejšie, lepšie vnímajú priestor a odhadujú vzdialenosti, za volantom či na motorke si doprajú risk a adrenalínové vzrušenie. Niektorí, najmä manažéri či obchodníci, ktorí sú v práci pod silným tlakom na výkon, prenášajú stres za volant a potom sa dokážu na cestách správať agresívne a reagovať neadekvátne.

Isto ste aj vy stretli veľa cestných pirátov... Okay, a ešte jedna mužská vlastnosť za volantom – muži sa skoro nikdy nepýtajú na cestu. :-)

POZOR: Vedeli ste, že hlasná hudba za volantom môže mať podobné účinky ako malé množstvo alkoholu? Platí to pre obe pohlavia bez výnimky.Podľa odborníkov za volant nepatria ani lieky ako benzodiazepíny, tlmivé lieky proti úzkosti, ktoré môžu spôsobiť zníženie pozornosti a ostražitosti, spomaľujú vodičove reakcie a komplikujú vyriešenie zložitejších dopravných situácií. K najčastejším zlozvykom za volantom patrí aj fajčenie, telefonovanie, esemeskovanie či četovanie.

Aké autá zaujímajú mužov a aké si kupujú ženy?

Nežnejšie pohlavie sa predovšetkým informuje na bezpečnosť, najmä pri kúpe nového auta ženy zaujíma počet airbagov či možnosť upevnenia autosedačky. Vyplýva to z prieskumu predajcu ojazdených automobilov.

Počet žien za volantom a najmä žien v autosalónoch stúpa, a už ich nezaujímajú len malé autá, ale aj trieda SUV či sedany. Stále však zostáva pravdou, že ženy nakupujú auto predovšetkým podľa dizajnu, bezpečnosti, až potom ich zaujímajú jazdné a úžitkové vlastnosti vozidla. Muži si, naopak, potrpia na dobrú motorizáciu, riešia spotrebné a prevádzkové náklady, dizajn a bezpečnosť sú pre nich druhoradé.

Aké autá preferujú vodičky, ktoré majú uzatvorené poistenie v Onlii?

Naše štatistiky hovoria jasne. Už dávno neplatí teória, že ženy si vyberajú predovšetkým autá s červeným lakom. Top farbou auta našich vodičiek je modrá, nasleduje čierna, strieborná a nakoniec červená.

Viac ako 90 % z nich vlastní auto s manuálnou prevodovkou. Na automate jazdí približne 5 percent žien. Zvyšok má auto s robotizovanou prevodovkou. Najpreferovanejšími značkami a najobľúbenejšími modelmi našich vodičiek sú:

  • Škoda - Octavia a Fabia;
  • Volkswagen - Golf a Passat;
  • Ford - Foucus a Mondeo.

Ako si auto vyberáte vy? Nové a nablýskané štvorkolesové miláčiky sa predvádzajú až do 19. marca na ženevskom Autosalóne, ktorý patrí k tým najvýznamnejším pre všetkých motoristických nadšencov. Nakukli sme do zoznamu noviniek, ktoré by vás mohli ohúriť.

Autosalón Ženeva 2017

Už len viac ako 60 noviniek prezentovaných na tomto autosalóne by zaplnilo niekoľko samostatných blogov. Dianie na veľtrhu zaberajúcom plochu 80-tisíc metrov štvorcových je kapitola sama o sebe a z množstva vystavených automobilov by sa nejednému vášnivému motoristovi či motoristke rozžiarili oči a srdce by zaplesalo radosťou.

Tradíciu v Ženeve neporušili ani tento rok, keď vyhlásili víťaza Európske auto roka. Stal sa ním model Peugeot 3008. Súčasťou nabitého autosalónu je aj špeciálna výstava luxusnej značky TAG Heuer, ktorá je s motorizmom spätá už roky. Prezentácie sa zúčastnil napríklad herec Patrick Dempsey, ambasádor prestížneho klenotníckeho domu.

Zaujíma vás, ako to vyzerá v Ženeve na predstavovaní novinky? Pozrite si napríklad video z odhalenia nového modelu Hyundai i30 Wagon alebo luxusného SUV, akým je obrovská novinka z dielne Range Rover s názvom Velar.

Aké nové modely automobilky predstavujú?

Ženeva sa stala svedkom predstavenia nového modelu Alfa Romeo Giulia Coupe a Stelvio. Novú verziu Vanquish S Volante priviezla značka Aston Martin, Audi sa tu pýši novým faceliftom modelu Audi RS3 Sportback, ktorý spočíva v novom motore a modernej vizualizácii.

Prestížna automobilka BMW vo Švajčiarsku hrdo prezentuje novú generáciu BMW 5 Touring 2017, aktuálny facelift modelu BMW 4 či BMW M3, ale aj novú verziu M4 CS (Competition Sport), auto, ktoré má pod kapotou 450 koní. Muži sa radi pokochajú modelmi Ferrari, novo odhaleným v Ženeve je model Ferrari 812 Superfast poháňaný 6,5-litrovým dvanásťvalcom.

Autá, ktoré poznáme z ciest

Z menších a dostupnejších áut prichádza značka Ford s novou generáciou modelu Ford Fiesta a Ford Fiesta ST.

 Ford Fiesta ST

Populárny Hyundai predstavuje novú generáciu i30 kombi, ktorá sa bude vyrábať u českých susedov, v závode v obci Nošovice neďaleko Frýdku-Místku. Automobilka Kia priviezla do Ženevy nový model Kia Stinger, v stánku ŠKODA môžete vidieť model Škoda Rapid po facelifte. Automobilka Volkswagen predstavila model VW Arteon, aj európsku verziu VW Tiguan Allspace. Predstaviť si vo svojej garáži nový model Mercedes-Maybach G650 4x42 Landaulet tiež nebude až také ťažké.

Nielen ženy, ale aj mladá generácia si isto zamiluje pohľad na novú generáciu modelu Mini JWC Countryman ALL 4, ktorý má pod kapotou 231 koní a počíta s pohonom všetkých štyroch kolies. Autosalón je aj prehliadkou výnimočných konceptov a alternatívnych automobilov, ktoré sa dostávajú na cesty v čoraz väčšej miere. Napríklad taký futuristický dizajnovaný koncept Peugeot Instinct či Pininfarina H600 sú lákadlom vo svojich stánkoch.

Zdroje: YouTube, Giphy.com, gims.swiss

Iné novinky

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej