Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

piatok, 05. októbra 2018
Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky?
zákazová dopravná značka

Aj ostrieľaní šoféri majú niekedy problém si spomenúť, čo ktorá značka znamená. Pozrite si prehľad známych, ale menej frekventovaných zákazových značiek. Opakovanie sa zíde každému šoférovi.

Dopravné značky a ich význam

Dopravné značky sú medzinárodne uznávané piktogramy, ktoré sú určené na regulovanie cestnej premávky a nariaďujú vodičom maximálnu rýchlosť, kadiaľ môžu a nemôžu ísť a podobne. Takto nejako laicky by mohla znieť definícia toho, čo sú dopravné značky.

Čo nám hovoria zákazové dopravné značky

Všeobecne sú zákazové značky známe, majú biely podklad a sú ohraničené červeným pruhom. Obsahuje často piktogram znázorňujúci symbol nepovolenia, respektíve povolenia napr. maximálnej rýchlosti.

Medzi najfrekventovanejšie patria na cestách práve zákazové dopravné značky, ktoré nielen zakazujú, ale aj povoľujú a celkovo riadia premávku, aby sa predišlo dopravným nehodám na cestách.

Polícia ich dodržiavanie sleduje a ich nedodržiavanie pokutuje, ale stane sa, že vodiči niektoré značky nespoznajú a potom nevedia, ako sa v danej situácii zachovať. Začnime tými známymi a pritom sa pozrieme aj na tie menej frekventované a tie, ktoré si ľudia zvyknú pliesť.

Zákazy vjazdu

 Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch   Zákaz vjazdu všetkých vozidiel

Zákaz vjazdu všetkých vozidiel v oboch smeroch

   

Zákaz vjazdu všetkých vozidiel

Tieto dve značky istotne pozná každý človek, ktorý si medzi dokladmi nosí vodičský preukaz. Značka Zákaz vjazdu všetkých vozidiel má dve verzie. 


Prvá označuje zákaz pre oba smery, druhá iba pre jeden smer. Patria medzi frekventované a stretávate sa s nimi denno-denne. Druhý variant vídame najmä v mestách, kde sú jednosmerky.

 

Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel   Zákaz vjazdu záprahových vozidiel

Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel

 

Zákaz vjazdu záprahových vozidiel

Frekventované sú aj ďalšie zákazové dopravné značky s piktogramami dopravných prostriedkov. Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel môže mať aj takúto podobu, pričom piktogramy s autom a motocyklistom existujú aj na svojich “vlastných” značkách zvlášť – tie zakazujú vjazd jedného alebo druhého dopravného prostriedku.

Podobné zákazy existujú aj pre nákladné autá, autobusy, mopedy, bicykle, traktory, ale napríklad aj pre konské povozy. O menej známe značky naozaj nie je na cestách núdza, pozrime sa na ne.

 Zákaz vjazdu vozidiel prevážajúcich nebezpečný náklad    Zákaz vjazdu vozidiel prevážajúcich náklad, ktorý môže spôsobiť znečistenie vody
Zákaz vjazdu vozidiel prevážajúcich nebezpečný náklad     Zákaz vjazdu vozidiel prevážajúcich náklad, ktorý môže spôsobiť znečistenie vody


Tieto značky sú si podobné farbami a majú aj podobný význam, nie však rovnaký. V prvom prípade ide o zákaz vjazdu vozidiel prepravujúcich nebezpečný náklad a tá druhá, s modrými pruhmi znázorňujúcimi vodu zakazuje prevážať veci, ktoré môžu znečistiť zdroje vody.

Túto značku napríklad môžete vidieť na cestách v oblasti Žitného ostrova, ktorý je jedným z najväčších rezervoárov pitnej vody v strednej Európe.

 Prednosť protiidúcich vozidiel
Prednosť protiidúcich vozidiel 


Do kategórie značiek, ktoré si ľudia pletú, sú aj tie so šípkami, napríklad určenie prednosti protiidúcim vozidlám. Červená šípka vždy určuje smer jazdy, ktorý dáva prednosť protiidúcemu vozidlu.

V rýchlosti či roztržitosti je možné sa ľahko zmýliť. Červená farba teda znamená, že dávame prednosť a pravá šípka vždy ukazuje náš smer.

Zákazy státia či zastavenia

 Zákaz státia    Zákaz zastavenia
 Zákaz státia     Zákaz zastavenia

Ďalšou podkapitolou zákazových značiek sú zákaz státia a zastavenia. Prvá vám zakazuje stáť na danom mieste, s výnimkou na krátke zastavenie a vystúpenie, respektíve vyloženie niečoho, a tá druhá vám znemožňuje zastaviť všeobecne.

Zákaz zastavenia sa nachádza napríklad na ťažko prejazdných úsekoch, kde by ste komplikovali prejazd iným, alebo na nebezpečných miestach ako napríklad pod vedením vysokého napätia, ktoré pretína priestor nad cestou – pod ním je spravidla táto značka.

Existujú však aj menej známe a málokedy viditeľné značky z tejto podkategórie. Napríklad Zákaz státia v nepárnych dňoch (jedna zvislá palička), respektíve párnych dňoch (dve zvislé paličky):

 Zákaz státia v nepárnych dňoch    Zákaz státia v párnych dňoch
Zákaz státia v nepárnych dňoch    Zákaz státia v párnych dňoch 

Tieto značky sa objavujú najmä v mestách, kde je problém s parkovaním alebo miestom pre zastavenie. Ak na túto značku narazíte, stačí len vedieť, aký je dátum.

Zákaz niektorých činností na ceste

 Zákaz otáčania   Zákaz predchádzania pre nákladné automobily 
Zákaz otáčania    Zákaz predchádzania pre nákladné automobily 

Tieto a ďalšie značky sú všeobecne známe značky, ktoré regulujú činnosť vodičov na ceste. Zákaz otáčania a zákaz predbiehania pre nákladné vozidlá sú pomerne frekventované značenia, ale existujú aj tie, s ktorými sa nestretávame tak často.

Napríklad:

 Povinnosť zastaviť vozidlo   Zákaz zvukových výstražných znamení  
Povinnosť zastaviť vozidlo    Zákaz zvukových výstražných znamení 


Tá prvá označujúca clo je značka, ktorá vás upozorňuje na to, že máte povinnosť zastaviť vozidlo. Vidíte ju spravidla na hraničných priechodoch.

Tá druhá vám zakazuje používať zvukové znamenia, takže si vo vyčlenenej zóne ticha (napríklad v areáloch nemocníc) nezatrúbite.

Ukončenie zákazov

Každé obmedzenie má aj svoj koniec a platí to aj na cestách. Tieto značky už nie sú v červenom kruhu, ale sú sivé s priečnym čiernym pruhom škrtajúcim naznačený piktogram, ktorý predtým činnosť zakazoval.

Takto sa končí zóna zákazu predbiehania pre nákladné vozidlá či obmedzenie rýchlosti a používania zvukových signálov.

 Koniec zákazu predchádzania pre nákladné automobily    Koniec zákazu zvukových výstražných znamení
 Koniec zákazu predchádzania pre nákladné automobily   Koniec zákazu zvukových výstražných znamení 

Značky vídať napríklad ako dočasné značky, keď cestári opravujú cestu a znížia rýchlosť. Na konci opravovaného úseku je obmedzenie rýchlosti zrušené. Často sa stretávame na cestách aj so značkou, ktorá ruší všetky predošlé zákazy:

 

 Koniec najvyššej dovolenej rýchlosti (vzor)   Koniec viacerých zákazov (vzor) 
 Koniec najvyššej dovolenej rýchlosti (vzor)      Koniec viacerých zákazov (vzor)

 

 


Iné novinky

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej

znak automobilky ŠKODA
utorok, 11. septembra 2018

Kupujete auto značky ŠKODA? Nezabúdajte na PZP a havarijné poistenie

Automobilka z Mladej Boleslavy si u nás stále drží prvé miesta v predajnosti. Ak zvažujete kúpu tejto značky, iste vás bude zaujímať prehľad poistenia, ktoré sa s kúpou auta spájajú. Čítať ďalej