Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Štvrtok o 07:30

Rozdiely medzi povinným a havarijným poistením

piatok, 24. júla 2015
Rozdiely medzi PZP a havarijným poistením nezmažeme, ale ich uzatvorenie online je u nás rovnako jednoduché.
Premýšľajúca žena

PZP je povinné zo zákona. Havarijné poistenie je dobrovoľné

Zatiaľ čo povinné zmluvné poistenie (PZP) musí uzatvoriť každý držiteľ vozidla evidovaného v SR, pri havarijnom poistení to neplatí. To je hlavný dôvod, prečo havarijne poistené vozidlá tvoria len malú časť z celkového počtu 2,5 milióna vozidiel na Slovensku.

Či už jazdíte bez PZP alebo havarijného poistenia, je to ako mávanie kufríkom plným peňazí nad rozvodnenou riekou. Ak sa niečo stane, prídete o stovky až tisíce eur, ktoré už nikdy neuvidíte. Zriedkavo sa škoda počíta aj v miliónoch eur. Najmä v zahraničí, kde sa za spôsobenú ujmu na zdraví alebo smrť zvykne vysúdiť závratná suma. 

 


Vedeli ste, že na Slovensku je dlhodobo bez PZP približne 60 tisíc vozidiel? Doplácajú na to aj poctiví ľudia.


 

K PZP je potrebné nosiť aj bielu a zelenú kartu

Keďže mať uzatvorené PZP je povinnosť, policajti si jej splnenie overujú aj priamo pri cestnej kontrole. Na Slovensku je potrebné mať bielu kartu, ktorá slúži ako doklad o poistení. V zahraničí na území Európy je nutné preukázať sa zelenou kartou. V prípade chýbajucich dokladov môžete byť ľahší o pár desiatok až stoviek eur.

 

Z vášho PZP si svoje auto neopravíte

Ak nemáte uzatvorené havarijné poistenie a zaviníte nehodu, z vášho PZP si auto opraví len osoba, ktorej ste škodu spôsobili. Svoje auto si budete musieť opraviť z vlastných peňazí.

Rovnako sa vám nepodarí uplatniť si z PZP rôzne škrabance, ktoré ste si našli po návšteve nákupného centra, alebo krádež auta či jeho výbavy.

Ak nemáte jednoznačného vinníka, ktorý vám spôsobil škodu napríklad na skle alebo inej časti auta, uplatnenie z PZP bude nesplniteľná misia.


Minimálne krytie PZP je stanovené zákonom

Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla určuje minimálnu výšku limitu poistného plnenia nasledovne:

  • 1 000 000 EUR - škody na majetku, ušlý zisk a náklady na právne zastupovanie pri uplatňovaní nárokov
  • 5 000 000 EUR - škody na zdraví a náklady pri usmrtení

Minimálny limit poistného plnenia v havarijnom poistení nie je stanovený zákonom. Limit závisí od dohody medzi klientom a poisťovňou. V prípade rôznych mini havarijných poistení môže byť limit len zlomok ceny auta. To postačuje na drobné škrabance a preliačeniny.

V Onlii však nájdete plnohodnotné havarijné poistenie, ktoré si môžete vyskladať podľa svojich potrieb a zároveň vás kryje do plnej výšky hodnoty auta.


Online havarijné poistenie ešte nie je také rozšírené ako PZP

Dôvodov je viacero. Vlastne bolo. V Onlii sme to museli zmeniť, keďže naše poistenie je možné uzatvoriť práve cez internet alebo telefonicky.

Bolo pre nás výzvou prekonať tieto prekážky, pretože každá z nich predstavovala výraznú zmenu v zavedených koľajách a zároveň vyššie riziko na našej strane. Naši klienti však tieto zmeny oceňujú a skutočne ich využívajú, čo nás veľmi teší.

Pozrite si pár prekážok online havarijného poistenia, ktoré sme poslali do minulosti:


  • Vysoká suma uhradená vopred: Zaviedli sme novinku v poistení auta - mesačné splátky
  • Nutné osobné stretnutie s obhliadkovým technikom: Spravili sme jedinečnú aplikáciu na svojpomocné nafotenie auta
  • Platnosť začína až o niekoľko dní: Keďže si môžete hneď po uzatvorení poistenia nafotiť auto, v Onlii môže byť poistenie platné trebárs aj o 10 minút
  • Zbytočne široký rozsah poistenia: U nás si rozsah poistenia nastavíte podľa seba. Ak sa nebojíte živlov ani krádeže, zoberte si iba poistenie havárie a vandalizmu  


Vyskladajte si poistenie auta a presvedčte sa, že nemusí byť drahé

Je to jednoduché a rýchle. Uľahčí vám to aj možnosť vyhľadania údajov o aute z EČV, ktorá vás ušetrí od odpisovania informácií z technického preukazu.


 

Iné novinky

mladý muž v šiltovke
pondelok, 27. novembra 2017

Novela zákona sprísni podmienky pre mladých vodičov

Podľa štatistiky polície majú každú tretiu nehodu na svedomí vodiči do 25 rokov. Štát zareagoval a chystá novinky. Čítať ďalej

zadné svetlo na elektromobile
utorok, 09. mája 2017

Netradičné automobily v bežnej premávke

Medzi automobilovými novinkami sa objavujú aj také, ktoré vyrážajú dych. Lámu hranice medzi sci-fi a realitou inováciami, akými sú autonómne vozidlá. Čítať ďalej

veľa áut na autosalóne_miniatúrka
piatok, 05. mája 2017

27. ročník bratislavského Autosalónu

Koncom apríla sa už tradične konal známy bratislavský Autosalón, ktorý patrí k významným udalostiam vo svete motorizmu a automobilov. Čítať ďalej