Chceme, aby bolo používanie tejto stránky pre Vás čo najpríjemnejšie. Preto využívame cookies.

Ďakujeme ;-)

OK

Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

PZP nekryje poistenie skiel na vašom aute

pondelok, 10. augusta 2015
Rozbité sklo vandalmi, krúpami alebo padnutým konárom. Nič z toho si z PZP neopravíte. Ako ušetriť?
PZP nekryje poistenie skiel na svojom aute

Odletený kameň nie je jedinou príčinou rozbitého čelného skla

Väčšina z nás si s poškodeným a rozbitým sklom na aute spája len jednu udalosť. Odletený kameň spod kolesa auta idúceho pred nami a následné starosti s výmenou alebo opravou skla.
  
Ale zabúdame na vandalov, krúpy, padajúce konáre, padajúce kamene zo skál pri ceste a mnohé ďalšie nástrahy, ktoré si niekedy ani my v poisťovni nedokážeme predstaviť.
  
Napríklad takému vandalovi robí radosť okrem iného aj to, že vám bezdôvodne rozbije jedno alebo hneď všetky sklá na aute. Ako sme už radili v iných článkoch, riziko je možné znížiť správnym výberom parkovacieho miesta. A vyčíňanie počasia dokáže niekedy narobiť väčšie škody ako znudení vandali.


Z vášho PZP si rozbité sklo na svojom aute neopravíte

Ako sme nedávno písali, PZP, teda povinné zmluvné poistenie, kryje len škody, ktoré spôsobíte niekomu inému. Nikdy nie škodu na svojom aute.

Čo z toho vyplýva? Ak nemáte komplexné havarijné poistenie svojho auta, nemáte poistené ani sklo voči náhodným udalostiam, ktoré nevznikli pri prevádzke auta alebo nie je známy vinník.
  

Takže škody po živloch a vandaloch si z PZP neuplatníte. Venujme sa teda kamienkom, odleteným spod kolies auta idúceho pred vami. 


PRÍKLAD: Cesta na chatu s rodinou

Idete autom zo svojou rodinou na víkend na chatu. Zrazu počujete ranu a podľa zvuku je jasné, že vám do skla narazil kamienok.

MOŽNOSŤ A: Poškodenie skla si všimnete neskoro

Počas jazdy si na prvý pohľad nemusíte všimnúť, že je sklo poškodené. Nič teda neriešite a prasklinu alebo drobnú dierku si nakoniec všimnete až na chate. Žiadny vinník = žiadna náhrada rozbitého čelného skla z PZP vinníka.

Keďže zodpovedný človek neporušuje pravidlá cestnej premávky, neriskuje svoje zdravie, ani zdravie rodiny, dá si čo najskôr opraviť alebo vymeniť sklo zo svojich peňazí. To nemusí byť vôbec lacná záležitosť v závislosti od typu auta.

MOŽNOSŤ B: Vodič auta idúceho pred vami neuzná svoju vinu

Ďalšia možnosť je, že si po údere do skla hneď všimnete, že je poškodené. Úprimne, nepovažujeme za bezpečné, ak začnete naháňať auto pred vami a budete sa ho snažiť zastaviť. Je to riskantné pre obe strany, keďže ho musíte čo najskôr predbehnúť a v podstate ho obmedziť v jazde, keďže sa ho snažíte zastaviť.
  
Ak tento manéver zvládnete a vodič vás nevytrúbi, ešte nemáte vyhraté. Kľúčom k uplatneniu takejto škody z PZP vinníka je jeho priznanie a preukázanie, že škoda vznikla jeho vinou. Ak si vinník predstaví, že bude kvôli vášmu sklu platiť v ďalšom roku drahšie PZP, pravdepodobne svoju vinu neprizná, sadne do auta a pôjde ďalej.
  
Nikoho nemôžete prinútiť priznať si vinu. Hlavne v dobe, keď “špekulanti” s poškodeným sklom náhodne zastavujú autá pred sebou, aby sa pokúsili škodu uplatniť z ich PZP. Skončí sa to rovnako ako predošlý prípad - výmenou alebo opravou skla z vlastného vrecka.

 


Sklo nie je potrebné vždy vymeniť. Niekedy stačí poškodenie opraviť, ak sa tým nezníži bezpečnosť a ani kvalita skla.V Onlii máte poistené sklá na celom aute. Nie len čelné sklo.

Ak sa chcete vyhnúť vyššie popísaným problémom, oplatí sa vám dokúpiť k PZP aj doplnkové poistenie skla. V prípade poškodeného skla sa tak vyhnete naháňačke s “vinníkom” a dohadovaniu o jeho vine. Navyše budete krytí aj voči poškodeniu skla živlami alebo vandalmi.

Keďže vandali alebo konáre stromov zvyknú poškodiť nielen čelné sklo, ale aj bočné alebo zadné sklo na dverách, u nás máte poistené všetky výhľadové sklá. Čelné sklo, bočné a tiež zadné sklá.

Čo s nálepkami na poškodenom skle?

Každé auto by malo mať na čelnom skle minimálne nálepky k technickej a emisnej kontrole. V prípade výmeny skla je potrebné absolvovať iba administratívnu kontrolu. Pracovník overí len platnosť aktuálnej kontroly, vydá vám nové nálepky a protokol o kontrole. Celé to stojí približne 15 - 20 eur. 


Národná diaľničná spoločnosť vymieňa len ročné diaľničné nálepky. Ostatné typy si musíte kúpiť znova.Čo sa týka diaľničných nálepiek, Národná diaľničná spoločnosť vám nahradí len ročnú nálepku. Viac informácií nájdete tu. Mesačnú alebo 10-dňovú nálepku si budete musieť kúpiť znova.

Vždy jasný výhľad za 3 eurá mesačne

Doplnkové poistenie skla máme pre ľudí, ktorí si nemôžu uzatvoriť komplexné havarijné poistenie, alebo oň nemajú záujem.

Za 3 eurá mesačne máte u nás kryté všetky výhľadové sklá na svojom aute. V prípade škody vám preplatíme opravu alebo výmenu skla bez vašej spoluúčasti. Navyše máte sklo poistené na celom území Európy. 

Iné novinky

zadné svetlo na elektromobile
utorok, 09. mája 2017

Netradičné automobily v bežnej premávke

Medzi automobilovými novinkami sa objavujú aj také, ktoré vyrážajú dych. Lámu hranice medzi sci-fi a realitou inováciami, akými sú autonómne vozidlá. Čítať ďalej

veľa áut na autosalóne_miniatúrka
piatok, 05. mája 2017

27. ročník bratislavského Autosalónu

Koncom apríla sa už tradične konal známy bratislavský Autosalón, ktorý patrí k významným udalostiam vo svete motorizmu a automobilov. Čítať ďalej

žena s vyloženými nohami na prednej kapote auta
pondelok, 24. apríla 2017

Odmena za bezškodový priebeh. Kedy platí aj pre vás?

Pohybujete sa na cestách obratne ako srnka a vďaka svojej predvídavosti ste sa za posledné poistné obdobie vyhli akýmkoľvek nehodám? Odmeníme vás za to! Čítať ďalej