Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Prečo je zmluvné poistenie motorových vozidiel povinné

streda, 21. decembra 2016
Poznáte to. Každý rok vám v poštovej schránke pristane obálka s listom a šekom na poistenie vášho auta. Prečo je ale toto poistenie povinné?
modré auto odstavené pri poli

PZP je poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla existuje na Slovensku už 15 rokov a uzatvoriť ho je povinný každý držiteľ motorového vozidla. Povinné poistenie vozidla chráni vodiča poisteného auta tým, že zabezpečuje úhradu škôd, ktoré vozidlom spôsobí niekomu inému, či už ide o poškodenie auta alebo o škodu na zdraví a živote iných osôb. Povinné poistenie motorových vozidiel je tak už každoročnou nutnosťou.

Načo je dobré povinné poistenie

Je to pomerne bežná situácia. Idete ráno do práce a stojíte v kolóne, lebo pred vami sa stala dopravná nehoda. Vidíte, ako účastníci nehody vypĺňajú papiere a vymieňajú si údaje pre poisťovňu. Teraz si predstavte, že sa nehoda stane vám. Nechtiac, pre chvíľku nepozornosti, narazíte v meste pred semaformi do auta stojaceho pred vami. Alebo iný vodič narazí do vás, lebo sa práve venoval napríklad písaniu esemesky a nezaregistroval pred sebou vaše auto. Nerátate s tým, ale stane sa to, pretože ako sa hovorí “nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch”.

Týchto situácií je neúrekom a stávajú sa nielen doma, ale aj v zahraničí. Napríklad na dovolenke alebo pri obyčajnom predvianočnom nákupe v Rakúsku, v Česku či v Maďarsku. A vtedy je dobré mať povinné poistenie motorového vozidla, lebo náhrada škody sa dokáže vyšplhať do peknej výšky, nehovoriac o ťažkostiach a naťahovačkách pri úradnom vybavovaní. Niet preto divu, že štát sa pred istým časom rozhodol pre povinné poistenie vozidiel.

Prečo je povinné

Už slovo povinné naznačuje, že toto poistenie je podložené zákonom. Ide o zákon č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení, ktorý stanovuje, že škodu vypláca poškodenému poisťovňa vinníka. Ak teda, nedajbože, spôsobíte dopravnú nehodu, všetky náklady na pokrytie spôsobených škôd iným osobám za vás uhradí vaša poisťovňa. Samozrejme, v rámci limitu poistného krytia.Každý rok máte možnosť vybrať si inú poisťovňu v závislosti od cenovej ponuky. Pri zmene poisťovne však nesmiete zabudnúť podať výpoveď vo vašej poisťovni, a to najneskôr šesť týždňov pred výročím ročnej zmluvy. Túto výpoveď zasielate písomne alebo ju podávate osobne. Podobne sa postupuje v prípade predaja vášho vozidla, či pri vyraďovaní auta z evidencie vozidiel. Vtedy jednoducho požiadate poisťovňu o ukončenie poistnej zmluvy a zašlete jej žiadosť o zrušenie poistnej zmluvy spolu s kópiou Osvedčenia o evidencii, na ktorej je označený nový majiteľ, resp. potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie.

Ako preukázať, že máte poistku uhradenú

Bielou a zelenou kartou. Práve  tieto karty slúžia na preukázanie sa zákonným poistením vozidla, pričom biela karta platí pre územie Slovenskej republiky a zelená pre zahraničie. Toto poistenie sa tak veľmi zíde ľuďom žijúcim v blízkosti hraníc (najmä pokiaľ ide o rakúske, poľské a maďarské pohraničie), ktorí si často skočia za hranice napríklad na nákupy. Hoci je to často iba pár kilometrov za hranicami Slovenska, predsa len ste už v inej krajine a každá nechcená škodová udalosť sa tak vzťahuje na územie danej krajiny. Už na prvom kruhovom objazde za Bergom, či na parkovisku nákupného centra v Kittsee musíte volať rakúskych policajtov, a nie tých slovenských, hoci Bratislavu máte na dohľad.

Územná platnosť povinného poistenia motorového vozidla je jednoducho vždy vymedzená, a preto je dobré mať vždy pri sebe zelenú kartu. Nehovoriac o tom, keď idete do zahraničia na dlhšiu dobu. Pri balení sa na letnú dovolenku do Chorvátska či Talianska preto musí byť zelená karta povinnou súčasťou výbavy vášho motorového vozidla.

Čo pokrýva zmluvné poistenie

Povinné poistenie motorových vozidiel pokrýva zodpovednosť šoféra v dvoch skupinách s konkrétnym limitom poistného krytia (limit je vždy presne dohodnutý v zmluve o povinnom poistení vozidla). Jednak ide o pokrytie zodpovednosti za škodu na zdraví, náklady pri usmrtení, resp. zdravotnej starostlivosti a dávok nemocenského a dôchodkového poistenia a tiež za škodu vzniknutú poškodením, zničením alebo odcudzením, ušlý zisk a náklady vynaložené na právne zastupovanie pri uplatňovaní nárokov. PZP môžete uzatvoriť iba v poisťovni oprávnenej vykonávať povinné zmluvné poistenie zodpovednosti na území Slovenska. V súčasnosti je nás jedenásť.  

Sankcie za nepoistenie

Keďže ide o povinné poistenie vozidla, v prípade neuzatvorenia poistnej zmluvy vám hrozia sankcie za porušenie zákona. V prípade, že majiteľ vozidla nemá uzatvorené povinné poistenie najneskôr v deň evidencie na polícii, hrozí mu stíhanie za porušenie zákona a finančný trest za neuzatvorenie poistnej zmluvy sa môže vyšplhať až do výšky 3320 eur (!). Určite uznáte, že nejde o malé peniaze…

Navyše, ak vodič zaviní dopravnú nehodu bez platného PZP, spôsobená škoda je vymáhaná od neho. Opäť žiadne drobné a okrem toho, v tomto prípade postupujú príslušné orgány v spolupráci s políciou, a to neraz aj súdnou cestou. Neriskujte preto ušetrenie pár eur na povinnej zmluvnej poistke, sankcie zato nestoja.

Rovnako sa môže stať, že absencia povinného poistenia vášho vozidla vyjde najavo pri obyčajnej policajnej kontrole. A vtedy je už neskoro vysvetľovať. Na povinnom poistení vozidla sa preto šetriť neoplatí. Napriek tomu na Slovensku stále nájdete približne 170-tisíc vozidiel, ktoré povinné zmluvné poistenie nemajú.

Niekoľko rád na záver

Poisťovne majú vo zvyku upravovať ceny povinného poistenia motorových vozidiel najmä ku koncu kalendárneho roka, ale stane sa, že tak urobia aj kedykoľvek počas roka. Každá poisťovňa sa zvykne orientovať na určité typy (resp. segment) vozidiel. A keďže ceny sa zvyknú každý rok meniť, je vo vašom najlepšom záujme sa presvedčiť, či by ste za povinné poistenie motorového vozidla nemohli platiť o čosi menej. Vypočítajte si výšku PZP jednoducho cez poistnú online kalkulačku.

Na PZP nezabúdajte. Nielen preto, že je to povinnosť. Je najmä veľmi praktické byť poistený. Rovnako tak nesadajte za volant, keď nemáte poistku zaplatenú. Pretože čert nikdy nespí.


Iné novinky

znak automobilky ŠKODA
utorok, 11. septembra 2018

Kupujete auto značky ŠKODA? Nezabúdajte na PZP a havarijné poistenie

Automobilka z Mladej Boleslavy si u nás stále drží prvé miesta v predajnosti. Ak zvažujete kúpu tejto značky, iste vás bude zaujímať prehľad poistenia, ktoré sa s kúpou auta spájajú. Čítať ďalej

naabíjanie elektromobilu
utorok, 05. júna 2018

Čo je elektromobil, ako funguje?

Elektromobil nie je šetrný iba k prírode a životnému prostrediu, ale aj peňaženke svojho majiteľa. Prečítajte si dôvody, prečo sa do elektromobilov oplatí investovať. Čítať ďalej

staré auto
štvrtok, 31. mája 2018

Havarijné poistenie pre staré ojazdené autá – má zmysel ho uzatvoriť?

Máte staršie auto, ale je to váš miláčik a nechcete sa ho zriecť ani za nič. Uvažujete nad havarijným poistením, no vraj sa pre staré auto neoplatí? Poradíme vám. Čítať ďalej