Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Poškodil vám auto neznámy páchateľ? PZP vám nemusí pomôcť

streda, 16. mája 2018
Prichádzate k autu na parkovisku a zistíte, že vám doň niekto nabúral. Poradíme, ako postupovať, keď vám auto poškodil neznámy páchateľ.
škrabanec na modrom aute

Vodiči by z miesta akejkoľvek kolízie nemali odchádzať. Platí to aj vtedy, ak sa majiteľ poškodeného auta v okolí nenachádza.

Ak vodiči poškodia cudzie motorové vozidlo pri cúvaní alebo parkovaní, polícia ich vyzýva, aby o tejto skutočnosti informovali majiteľa poškodeného vozidla. Ak nie je možné, aby vodič sám zabezpečil prítomnosť druhého účastníka, je potrebné upovedomiť o tejto udalosti políciu a neodchádzať z miesta,“ vysvetľuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Sankcia za odchod z miesta udalosti

V prípade, že vodič odíde z miesta škodovej udalosti, poruší zákon. Ak pri následnom vyšetrovaní polícia vypátra páchateľa, hrozí mu sankcia od 300 do 1 300 eur.

Podľa polície mu navyše hrozí zákaz viesť motorové vozidlo až na 5 rokov.

Ako postupovať, keď je vinník neznámy

Ak ste teda zistili, že je auto poškodené a ten, kto škodu spôsobil, z miesta nehody ušiel, kontaktujte políciu. Ak sa jedná o nehodu na parkovisku, pomocou záznamu z kamier môže vypátrať neznámeho páchateľa, ktorý vám auto poškodil.

Polícia v takom prípade už nebude riešiť incident ako škodovú udalosť, ale ako dopravnú nehodu. Ak sa však vinník nenájde, jediným riešením je náhrada škody cez havarijné poistenie, ak ho máte uzatvorené. Počítajte však v takom prípade so spoluúčasťou.

Ako postupovať, keď máte na vinníka kontakt

V prípade, že vám vodič nechal za stieračom kontakt, mali by ste mu čo najskôr zavolať a spoločne spísať správu nehode.

Správa o nehode

Správa o nehode je prepisovateľné tlačivo z poisťovne, v ktorej ste si uzatvárali zmluvu o povinnom zmluvnom poistení.

Tlačivo musíte vypísať obaja, pričom by mal byť jasne označený vinník nehody. Súčasťou správy je aj nákres, ako ku kolízii došlo.

Fotky z miesta udalosti

Ak to dovoľuje situácia, urobte si fotky miesta nehody a poškodenia vášho auta. Ak pri nehode boli aj svedkovia, môžete ich mená a adresy rovnako uviesť do správy o nehode.

Vyplnenú správu o nehode obaja podpíšte. Správu o nehode doložte pri nahlasovaní škody v poisťovni vinníka, ak si chcete náhradu uplatniť z PZP vinníka.

Ak si chcete škodu nahradiť zo svojho havarijného poistenia, nahláste škodu vo svojej poisťovni a rovnako priložte správu o nehode.


Dôležité:

Správu o nehode musí odovzdať poisťovni aj druhý účastník škodovej udalosti. Dôležité sú najmä podpisy účastníkov. Vyhnete sa tak prípadne špekuláciám zo strany vinníka, ktorý môže s odstupom času namietať iný priebeh udalosti, čo môže skomplikovať vyplatenie peňazí za náhradu škody.


Dôležité je aj to, aby obaja účastníci škodovej udalosti mali platné povinné zmluvné poistenie (PZP). Platnosť PZP iného vodiča si viete jednoducho overiť prostredníctvom jeho evidenčného čísla vozidla na webovej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Ide však len o informatívnu službu.

V prípade, že vinník nemá platné PZP, škodu zaplatí Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá si ju následne vymáha od vinníka nehody.

Aké sú povinnosti vodiča

Podľa zákona o cestnej premávke v prípade kolízie musí vodič splniť nasledovné povinnosti:

 • bezodkladne zastaviť vozidlo;
 • preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi udalosti cestnej premávky;
 • poskytnúť mu údaje o poistení vozidla;
 • vyplniť tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitého predpisu a urobiť také opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky.

Ak účastník cestnej premávky spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je pri vozidle, je povinný túto udalosť tejto osobe bezodkladne oznámiť a splniť si vyššie uvedené povinnosti vodiča pri škodovej udalosti.

K vyrozumeniu môže využiť aj informačné služby nákupného centra alebo spoločenského podujatia. Ak to nie je možné takýmto spôsobom zabezpečiť, mal by udalosť oznámiť na linke 158.

Kedy ide o nehodu a kedy o škodovú udalosť

Vodiči niekedy volajú políciu aj k udalosti, ktorá nie je nehodou. Polícia upozorňuje, že ak ste účastníkom incidentu, pri ktorom je známy vinník a priebeh, na všetkom sa viete dohodnúť, pričom výška škody je nižšia ako 3 990 eur, postačí spísať správu o nehode.

Takáto udalosť sa klasifikuje ako škodová udalosť, nie dopravná nehoda. Vtedy privolanie polície nie je nutnosťou.

Podľa polície sa škodovou udalosťou rozumie udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej:

 • nebola usmrtená ani zranená osoba;
 • nebola poškodená cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie;
 • neunikli nebezpečné veci;
 • alebo na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikla hmotná škoda zrejme neprevyšujúca 1,5-násobok väčšej škody podľa Trestného zákona ( 3 990 eur).

Za škodovú udalosť sa nepovažuje (a ide teda o dopravnú nehodu), ak:

 • nie je splnená niektorá z povinností účastníka škodovej udalosti;
 • je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky a odmietol sa podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia;
 • alebo sa účastníci škodovej udalosti nedohodli na jej zavinení.

Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

znak automobilky ŠKODA
utorok, 11. septembra 2018

Kupujete auto značky ŠKODA? Nezabúdajte na PZP a havarijné poistenie

Automobilka z Mladej Boleslavy si u nás stále drží prvé miesta v predajnosti. Ak zvažujete kúpu tejto značky, iste vás bude zaujímať prehľad poistenia, ktoré sa s kúpou auta spájajú. Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej