Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Odťahová služba je krytá z PZP

pondelok, 04. decembra 2017
Kúpili ste si auto a neviete, aká administratíva vás čaká? Jedným z prvých krokov je uzatvorenie povinného zmluvného poistenia (PZP). Aké má výhody?
odťahová služba vezúca nabúrané auto

Nevyznáte sa? Nič to, pripravili sme pre vás prehľad výhod, ktoré sa z PZP dajú čerpať. Vedeli ste, že PZP zahŕňa aj pomoc odťahovej služby? PZP je povinné, hovorí to už samotný názov poistenia.

Aby ste mohli prihlásiť nové vozidlo do evidencie vozidiel na príslušnom oddelení dopravnej polície, potrebujete ho mať poistené. Bez PZP tam ani nechoďte, obrátia vás na päte.

Platné PZP musí mať každé vozidlo, ktoré má na Slovensku pridelené evidenčné číslo vozidla. Prikazuje to samotný zákon a jazda bez povinného poistenia je pokutovaná.

Aký je zmysel PZP?

Nehody sa, bohužiaľ, na cestách stávajú každý deň. Aby ste sa nemuseli obávať škôd, ktoré pri nehode môžete spôsobiť ostatným účastníkom, je tu PZP. Povinná poistka kryje škody, ktoré spôsobíte vy ako účastník nehody na inom aute alebo majetku (plot, dom, dopravné značenie) či na zdraví posádky nabúraného auta. O vášho štvorkolesového tátoša sa, naopak, postará havarijné poistenie.

Podstatou PZP je pokrytie škody spôsobenej na cudzom vozidle. Túto škodu zaplatí poisťovňa, nie vinník.

Poisťovňa tak za vás hradí:

  • škody na zdraví a náklady spojené s usmrtením osôb;
  • škody na majetku súvisiace so zničením, poškodením alebo odcudzením vecí;
  • náklady na ušlý zisk, a tiež náklady, ktoré vznikajú pri právnom zastúpení pri vymáhaní poistného plnenia.

Z PZP sa vyplácajú taktiež napríklad náklady na pohreb, sirotský a vdovský dôchodok.

Čo všetko si musíte povinne poistiť?

PZP nie je povinnosťou len pre osobné autá do 3,5 tony. Povinnosť poistiť sa sa vzťahuje aj na iné typy vozidiel. Uzatvoriť si PZP musia aj motocyklisti či majitelia “dodávok” do 3,5 tony. Výnimkou nie sú ani majitelia prípojných vozidiel do 750 kg.

Dôležité: veľkej obľube sa v dnešnej dobe tešia trojkolky a štvorkolky, no ani majitelia týchto dopravných prostriedkov by nemali zabúdať na uzatvorenie zákonnej poistky.

Spozornieť by mali aj tí, ktorí vlastnia špeciálne vozidlá bez evidenčného čísla, ako napr. poľnohospodárske stroje. Ak sa takýto stroj pohybuje po cestných komunikáciách, platí povinnosť uzatvorenia PZP aj preň.

Koľko vás bude PZP stáť?

Ako často budete za PZP platiť, je len na vás. Podľa toho, aká frekvencia platieb vám vyhovuje, si môžete úhradu nastaviť ako jednorazovú, teda za celý rok naraz, alebo poistné rozdelíte na niekoľko nižších čiastok. Aby ste sa vyhli nárazovým platbám, môžete si vybrať polročné, štvrťročné či mesačné platby.

euromince a eurobankovky

Cena PZP závisí od mnohých faktorov. Najčastejšie pre výpočet ceny za PZP požadujú poisťovne údaje ako počet valcov auta, výkon jeho motora alebo jeho hmotnosť. Od vás bude poisťovňa vyžadovať informáciu o veku a počte nehôd z PZP.

Výhodu navyše môžete získať v niektorých poisťovniach, ktoré vás za informácia o počte spôsobených škôd v minulosti, môžu odmeniť bonusom pri uzatváraní PZP, a to v prípade, že jazdíte bez nehody.

Žiadaná odťahovka

Povinné poistenie oceníte najmä vtedy, keď sa ocitnete v nepríjemnej situácii na ceste. Ak ste boli účastníkom nehody a nehodu ste nezavinili, vedzte, že z PZP vinníka je hradená odťahová služba vášho auta.

Ak ste nehodu spôsobili vy, podržia vás asistenčné služby poisťovne, no tie si často musíte dojednať navyše. Rovnako zabezpečia príjazd odťahovky.

Mnohí z nás sú zvyknutí na to, že odťahová služba je dobrá iba v prípade, ak auto poputuje rovno na vrakovisko. Omyl.

bledomodrý VW Beetle s otvorenou kapotou

Služby odťahovky vám ušetria námahu, a to najmä pri odtiahnutí auta priamo do servisu, kde vám ho opravia. Aby ste sa pri výbere servisu pre svojho štvorkolesového tátoša nepopálili, poisťovne často ponúkajú na výber zo zoznamu zmluvných servisov, v ktorých garantujú prvotriedne služby.

Aj my máme pripravený zoznam zmluvných autoservisov, aby ste mali istotu, že vás vybraný servis nesklame a o vaše auto bude dobre postarané.

Pomocná ruka alias asistenčná služba

Ak sa dostanete do situácie, v ktorej budete musieť riešiť nepríjemnosti pri škode, obráťte sa na asistenčnú službu, ak máte toto pripoistenie k svojmu PZP dojednané alebo sú asistenčné služby v cene.

Asistenčné služby neplatia len pre územie Slovenskej republiky, využiť ich môžete aj za hranicami, čo sa zíde najmä v období dovolenkovej sezóny. V prípade núdze si tak môžete byť napríklad istí tým, že budete mať zabezpečenú náhradnú dopravu späť domov.

Rovnako vám poisťovňa pri poruche či nehode môže zabezpečiť náhradné ubytovanie a postará sa aj o úschovu nepojazdného auta. Pomôcť vám dokáže asistenčná služba aj v prípade defektu.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

znak automobilky ŠKODA
utorok, 11. septembra 2018

Kupujete auto značky ŠKODA? Nezabúdajte na PZP a havarijné poistenie

Automobilka z Mladej Boleslavy si u nás stále drží prvé miesta v predajnosti. Ak zvažujete kúpu tejto značky, iste vás bude zaujímať prehľad poistenia, ktoré sa s kúpou auta spájajú. Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej