Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Piatok o 07:30

Obľúbené romantické songy do auta

piatok, 26. mája 2017
Viete, ako si spríjemniť chvíle počas šoférovania? Namixujte si dokonalý hudobný playlist.
dlane uložené do tvaru srdca

Verili by ste, že najhorším dňom v doprave nie je pondelok ani piatok, ale najviac stojatých kolón sa tvorí v strede pracovného týždňa? Hovorí o tom štatistika mobilnej aplikácie Waze. Neplatí to však všade, týka sa to Bratislavy. Naopak, v Košiciach patrí k najvyťaženejším dňom na cestách pondelok a stred týždňa je relatívne pokojný. Žilina, Čadca či Nové Zámky sa trápia s kolónami predovšetkým v piatok.

Čím dlhšie vodiči v autách stoja bez pohybu, tým rýchlejšie narastá nervozita, trúbenie a stres za volantom. Nenechajte sa vyviesť z rovnováhy a miesto nervózneho hromženia si radšej v aute pustite dobrú hudbu. Tá vás môže príjemne zrelaxovať a pomôže odbúrať napätie za volantom.

Pri tejto hudbe zrelaxujete aj za volantom

Muzikológ Marcin Suder v jednej zo svojich štúdií konštatuje, že ak bude mať hudba podobný rytmus ako ľudské telo a jeho tep, môže to človeka upokojiť a podporiť jeho krvný obeh. Najlepšie sú vraj také pesničky, ktoré sa približujú priemernej tepovej frekvencii medzi 60-80 údermi za minútu. Vo výskume Londýnskej metropolitnej univerzity, ktorý sa zaoberal práve vplyvom hudby na štýl jazdy, boli ako vhodní interpreti na počúvanie označení Coldplay, Elton John, Justin Timberlake, Jason Mraz či Norah Jones.

Pozor: Je vedecky dokázané, že hudba môže mať na šoférovanie aj negatívny vplyv. Hovoríme najmä o hlasnej hudbe, ktorá podnecuje k dynamickejšej a rýchlejšej jazde a na vodiča má rovnaké účinky ako malé množstvo alkoholu. Vodiči pri počúvaní hlasnej hudby nedokážu vnímať okolie v takom rozsahu, ako by bolo potrebné. Aj tým sa vysvetľuje tendencia stíšiť rádio, ak sa šoféri potrebujú na cestu a dopravnú situáciu viac koncentrovať.

Láska kvitne v (skoro) každom aute

Ženy aj mužov dokáže na opačnom pohlaví pri šoférovi odradiť nielen neporiadok v aute a plný popolník, ale aj zlá a hlasná hudba, hovorí americký prieskum. Preto je výber vhodného playlistu do auta dôležitý. Love songy tak nie sú vhodné len na večer pri sviečkach, ale sú aj vynikajúcou hudobnou kulisou do auta.

muž spievajúci v aute

Zdroj: Giphy.com

Staré známe, no stále dobré

Pod touto skupinou piesní máme na mysli presne tie, ktoré si vie spievať doslova každý. Aj ten, kto neovláda žiaden cudzí jazyk, hoci drvivá väčšina pesničiek znie z reproduktorov po anglicky. Úplnou topkou v mnohých „love song“ rebríčkoch, a zároveň víťazom hitparády Top 50 Love Songs of All Time magazínu Billboard je pieseň Endless Love od Diany Ross a Lionela Richieho. Medzi klasiky určite patria také hity ako She´s Like the Wind v podaní Patricka Swayzeho, When a Man Loves a Woman od interpreta menom Percy Sledge či She Loves You britskej kapely The Beatles.

Moderné vyznania

Silný hlas v spojení s jemnou melódiou sa rovná Lady Gaga a jej piesni Million Reasons. Kvalitu piesne dosvedčuje aj fakt, že sa umiestnila aj na popredných priečkach v slovenskom rebríčku Rádio Top 100. K romantickým chvíľam sa jednoznačne hodí nejedna pieseň od Bruna Marsa, na playliste nesmie chýbať ani jeden zo stabilných párov showbiznisu Beyoncé a Jay-Z so svojím duetom Crazy In Love. Majú pravdu, veď láska robí divy, láska hory prenáša, láska sa dá vyznať aj v aute.

Romantických piesní je neúrekom, veď láska nesmie chýbať takmer v žiadnom songu. Preslávené hity speváčok Mariah Carey, Whitney Houston či Céline Dion sú nesmrteľné. Na najvyššom stupienku love songov pre rockerov stojí skladba kapely Kings of Leon s názvom Sex on Fire. Tá má grády a stereo v aute jej na kvalite určite neuberie, aj keď pri nej hrozí spomínané nutkanie dupnúť na plyn. Preto je viac než vítané skontrolovať si platnosť vášho povinného zmluvného poistenia či uzatvoriť havarijnú poistku. V takomto prípade vás nerozhodí neočakávaná situácia na cestách alebo strata zmyslov pri počúvaní naozaj dobrej hudby.

Slovenské top piesne

V slovenčine človek dokáže precítiť nielen rytmus, ale aj nejaký ten rým či metaforu navyše. Začíname klasikou a pritom vôbec nespomalíme. Karol Duchoň vám dá dokonalý návod na to, ako niekomu povedať Mám ťa rád. Svojou kvalitou tejto piesni zodpovedajú aj mnohé skladby pre zaľúbených od slovenského speváka Adama Ďuricu. Ako príklad spomeňme Spolu, Mandolína či Neľutujem. Tie majú presne ten rytmus, o ktorom vo svojom výskume vravel odborník na hudbu Suder. Keď sa láska podarí či Ak sa bez teba zbláznim, aj o tom spieva skupina Gladiátor, ktorej slová vám budú znieť v mysli ešte dlho.

A ak by sme sa posunuli o niekoľko rokov dopredu, do súčasnosti, nesmieme vynechať speváčku Kristínu so skladbou Navždy. Rovnaké posolstvo, rovnako hlboké vyznanie ako predchádzajúce piesne. Nezabúdame však ani na nesmrteľné hity kapely Elán či pieseň V dobrom a zlom od speváčky Zuzany Smatanovej, ktorá sa stala aktuálnym hitom zaľúbených párov počas prvého svadobného tanca. Romantickým vyznaním je aj súčasný hit Chýbanie od Desmodu alebo trpká romantika Where did you go kapely Peter Bič Project, ktorá hovorí o stratenej láske.

Odbehneme aj do susedného Česka, kde nesmieme vynechať skupinu Kryštof a ich chytľavé love songy Srdcebeat, Ty a já a Atentát. Legendárna skupina Lucie ponúka piesne, ktoré poslucháča naozaj chytia za srdce – Sen či Chci zas v tobě spát. Uvedené pesničky vám odporúčame pustiť si hneď ráno, cestou do práce. A ak vám niektorá z nich bude bežať v hlave celý deň, pokojne si ju aj zaspievajte.

Ak máte viac rockové srdce, môžete si pustiť aj Marilyna Mansona a jeho Valentine’s Day.


Iné novinky

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej

makro záber na tachometer auta
streda, 09. mája 2018

5 najrýchlejších áut sveta

Výrobcovia sa každý rok predbiehajú v tom, komu sa podarí vyrobiť najrýchlejšie auto. Pozrite si 5 najrýchlejších áut na svete. Čítať ďalej

Ferrrari formula
štvrtok, 15. marca 2018

Život Nikiho Laudu a ďalších vynikajúcich jazdcov F1

F1 je kráľovskou disciplínou motoristického športu. Účasť na sérii pretekov Grand Prix si vyžaduje disciplínu a dodržiavanie pravidiel, ktoré musia spĺňať autá aj jazdci. Poznáte legendy F1? Čítať ďalej