Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

pondelok, 01. októbra 2018
3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku.
premávka

Čoraz väčšej obľube sa medzi Slovákmi tešia aj modely SUV a crossover, ktoré majú bezpochyby svoje výhody. Platí však, že čím väčšie auto si kúpite, tým vyššiu povinnú poistku zaň zaplatíte. A pri dovoze platíte aj za vek auta.

Najpopulárnejšia je ŠKODA

Zväz automobilového priemyslu SR uvádza, že v roku 2017 si Slováci kúpili celkovo 96 085 osobných áut, čo je oproti roku 2016 nárast o 9 %. Autá značky ŠKODA si držia svoj cveng a jednoznačne patria medzi najpredávanejšie autá na Slovensku.

názov modelu ŠKODA Octavia na zadnej časti auta

Každé 5. predané auto bolo z výrobnej linky ŠKODA a v prvej desiatke najpredávanejších áut má hneď 4 zástupcov. Populárne sú všetky známe modely, pričom na prvom mieste v predajnosti je za minulý rok model Octavia (vrátane verzie combi).

Iba o niekoľko desiatok kusov za ňou, na druhej priečke, skončil model Fabia (tiež vrátane verzie combi). Tieto rodinné autá Slovákov už dlho oslovujú najmä dobrou cenou a výbavou.

detail znaku Volkswagen na prednej maske

Na tretej priečke obľúbenosti sa za vlani umiestnil model Škoda Rapid Liftback. S výrazným odstupom od tejto trojice nasledujú Kia Cee´d a Volkswagen Golf.

Slováci majú radi značku ŠKODA

Čo sa týka predaja áut na slovensku, celkovo sa modelov ŠKODA predalo 18 907, čo je dvojnásobok oproti druhej najpredávanejšej značke – Volkswagen, z ktorého sa predalo 9 066 kusov. V tabuľke značiek nasleduje kórejská dvojica Hyundai (7 217 predaných kusov) a Kia (6 857 predaných kusov), piata je značka Peugeot (5 124 predaných kusov).

“Domáce” automobilky na Slovensku si teda vodia celkom dobre. Prudko však rastie popularita iných značiek, menovite Alfa Romeo, Land Rover či dokonca Lada a tiež Porsche.

Zo zvyšných piatich najpredávanejších značiek sa z modelov značky Hyundai najlepšie darilo modelu i30, ktorý v tabuľke predajnosti skončil na šiestom mieste (2 610 kusov).

Od francúzskej značky Peugeot sa najväčšiemu záujmu tešil vlani model 2008, ktorého sa predalo 1 036 kusov (21. miesto) a od značky Citroen išlo o model C3 s 1 335 predanými kusmi (13. miesto).


Najpredávanejšie modely osobných áut na Slovensku v roku 2017

 1. Škoda Octavia (+ combi): 5 340 ks
 2. Škoda Fabia (+ combi): 5 307 ks
 3. Škoda Rapid Liftback (+ Spaceback): 3 877 ks
 4. Kia Cee´d (+ Sportswagon): 2 824 ks
 5. Volkswagen Golf (+ Variant): 2 630 ks
 6. Hyundai i30 (+ Sportswagon): 2 610 ks
 7. Suzuki Vitara: 2 514 ks
 8. Hyundai Tucson: 2 262 ks
 9. Škoda Superb (+ combi): 1 766 ks
 10. Kia Sportage: 1 651 ks

Medzi SUV kraľujú ázijské značky

Keď vyjmeme z celkovej tabuľky segment športových úžitkových vozidiel a crossoverov, zistíme, že medzi Slovákmi sa tešia najväčšej obľube východoázijské modely, konkrétne japonské Suzuki a kórejské značky Hyundai a Kia.

Najpredávanejším SUV na slovensku v roku 2017 bol automobil Suzuki Vitara (v celkovom poradí na siedmom mieste na Slovensku), predalo sa ho vyše 2 500 kusov. O necelých 300 kusov za ním skončil Hyundai Tucson.

detail znaku Hyundai na prednej maske

S veľkým odstupom sa na 3. mieste ocitol model KIA Sportage a až po tejto ázijskej trojici sa v rebríčku najpredávanejších SUV na Slovensku objavuje ŠKODA Kodiaq, a tak trochu prekvapujúco aj Dacia Duster.


Najpredávanejšie SUV na slovensku v roku 2017

 1. Suzuki Vitara: 2 514 ks
 2. Hyundai Tucson: 2 262 ks
 3. Kia Sportage: 1 651 ks
 4. Škoda Kodiaq: 1 479 ks
 5. Dacia Duster: 1 383 ks 

Slováci stále radi dovážajú staršie autá

Okrem nákupu nových vozidiel je stále v kurze aj dovoz áut zo zahraničia. Najmä z Nemecka a Rakúska sa na Slovensko dovážajú predovšetkým staršie ročníky áut.

Vlani polícia zaregistrovala celkovo až 69 573 individuálne dovezených áut, čo dosahuje úroveň viac ako 2/3 z počtu predaných nových áut. Zaujímavosťou je ale fakt, že priemerný vek týchto dovážaných vozidiel sa medziročne zvyšuje.

Až 27 tisíc áut z celkového počtu bolo starších ako 10 rokov. Podľa Zväzu automobilového priemyslu SR za to môže vyšší registračný poplatok, ktorý sa odvíja od veku auta. Čím novšie auto, tým vyšší poplatok za registráciu.

Ak vás zaujíma postup, ako prihlásiť auto privezené zo zahraničia v roku 2018, neváhajte si prečítať tento článok.

 

Aké poistenie si vybrať pre nové auto

Samozrejmosťou je povinné zmluvné poistenie, ktoré musíte mať uzatvorené zo zákona. Cena PZP závisí od viacerých faktorov, akými sú aj:

 • značka a model auta;
 • rok výroby auta a jeho hmotnosť;
 • výkon a objem motora, typ paliva a karosérie;
 • okres registrácie auta;
 • vek poistníka a doba, počas ktorej nezavinil žiadnu dopravnú nehodu.

Pre nové auto odporúčame aj uzatvorenie havarijného poistenia. Často je nevýhodou, že sa havarijné poistenie ponúka v balíkoch, ktoré môžu zahŕňať aj poistenie takých rizík, o ktoré možno nestojíte, no zbytočne zvyšujú jeho cenu.U nás je to inak.

Pokojne sa môžete poistiť iba proti krádeži auta, živlom alebo havárii a vandalizmu.Vyberte si iba jedno poistenie, alebo sa poistite pre všetky prípady – v skratke, u nás si môžete vyskladať havarijné poistenie podľa svojich predstáv.

Navyše, vyššie poistné za havarijnú poistku je možné u nás rozdeliť do stráviteľnejších mesačných splátok, a tak nezaťažíte svoj rozpočet po kúpe auta ďalšími vysokými výdavkami.


Iné novinky

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

znak automobilky ŠKODA
utorok, 11. septembra 2018

Kupujete auto značky ŠKODA? Nezabúdajte na PZP a havarijné poistenie

Automobilka z Mladej Boleslavy si u nás stále drží prvé miesta v predajnosti. Ak zvažujete kúpu tejto značky, iste vás bude zaujímať prehľad poistenia, ktoré sa s kúpou auta spájajú. Čítať ďalej