Ktoré autá sa na Slovensku kradnú najviac

Krádeže áut pre ďalší predaj alebo postupné rozpredanie na náhradné diely stále nie sú zriedkavé. Viete, ktoré značky sú najobľúbenejšie u zlodejov, prečo to tak je a ako sa proti krádeži brániť?
Ktoré značky a modely sú u zlodejov najpopulárnejšie
V minulom roku sa v hľadáčiku zlodejov v najväčšom počte ocitli autá známej koncernovej značky Volkswagen, ktorých jazdí po našich cestách najviac. U motoristov sú obľúbené najmä pre svoju spoľahlivosť, pohodlie, bezpečnosť a pomer ceny a kvality.
Z pohľadu jednotlivých modelov sa na popredných priečkach zoznamu najviac kradnutých áut umiestnili ŠKODA Octavia, Volkswagen Golf, ŠKODA Fabia, Volkswagen Passat, ŠKODA Felícia, Audi A6, ŠKODA Rapid a SEAT Leon.
Tesne za nemeckými autami nasledujú francúzske a talianske: Citröen Jumper, Peugeot Boxer, Peugeot 206 a 207, Fiat Ducato a Fiat Punto. Ani americkým značkám sa záujem zlodejov nevyhýba. Z našich ciest, parkovísk a garáži miznú najviac Ford Mondeo, Ford Focus a Ford Kuga.
Veľkou zaujímavosťou je, že kórejské značky zatiaľ veľký záujem medzi zlodejmi nevyvolali. Tým nechceme povedať, že by boli pre čierny trh nezaujímavé, no v porovnaní s vyššie uvedenými tvoria minimum.
Štatistika krádeží áut z rôznych uhlov pohľadu
Štatistika kradnutých aut sa dá robiť rôzne. Záleží, aký postup si zvolíte. Či sa zameriate na značku, jednotlivé typy, veľkostné kategórie, cenu, pohon, farbu, vek auta, a pod.
Krádeže áut podľa veku
Najviac sa za rok 2017 kradli na Slovensku autá staršie než 10 rokov. Vysvetlenie môžeme hľadať v tom, že sa staršie autá dajú ukradnúť jednoduchšie. Oproti tým súčasným totiž nemajú moderné typy zabezpečenia. Navyše, na nové autá je poskytovaná dlhšia servisná záruka, a teda majiteľ nie je odkázaný na náhradné diely z čierneho trhu, prípadne z druhovýroby.
Krádeže áut podľa farby
Ak sa na rebríček kradnutých áut pozrime z pohľadu farieb, tak sú najviac ohrozené predovšetkým autá vo farbách ako sivá metalíza, čierna, biela, modrá a strieborná. Módne, sezónne farby sú až niekde na konci rebríčku žiadanosti.
Kde skončia ukradnuté autá
Ukradnuté autá zlodeji predávajú ďalej, alebo ich v odľahlých v garážach rozoberú na súčiastky a rozpredajú. Často sa stáva, že autá sa kradnú na objednávku. To znamená, že zlodejmi vyhliadnuté auto má už vopred svojho nového majiteľa.
Autá sa týmto spôsobom kradnú najmä v krajinách západnej Európy. V prípade, že by to bol aj váš prípad, tu je pár rád, čo robiť v prípade krádeže auta v zahraničí.
Vypátranie ukradnutých áut je stále úspešnejšie
Počet ukradnutých áut na Slovensku neustále klesá a, naopak, zvyšuje sa objasnenosť krádeží. Podľa údajov zverejnených Ministerstvom vnútra sa v roku 2017 u nás ukradlo iba 1 671 áut a polícia vypátrala a vrátila majiteľom 575 z nich.
Je to pozitívna správa, najmä, keď si uvedomíte, že pred desiatimi rokmi bolo ukradnutých 5 225 áut a našlo sa iba 762 z nich. Veľký podiel na klesajúcom trende krádeží majú moderné zabezpečovacie zariadenia či kamerové systémy v mestách.
Ako ochrániť auto pred krádežou
Ak sa chcete vyhnúť krádeži, máme pre vás pár tipov. Vyberajte si auto, ktoré naozaj potrebujete. Pokiaľ sa dá, vyhnite sa silným naftovým motorom, tie sú najväčším lákadlom zlodejov.
Po kúpe auta vám odporúčame čo najskôr uzatvoriť aj poistenie auta proti krádeži a nespoliehať sa len na PZP. Ak vaše auto zmizne spred vášho bydliska, informujte o tom čo najskôr políciu. Auto sa tak ihneď ocitne medzi hľadanými a polícia môže včas začať pátranie.
Po samotnej kúpe vozidla nezabudnite na vhodné zabezpečovacie zariadenie. Ideálne je investovať do kombinácie mechanického, elektronického a vyhľadávacieho. Zo štatistík vyplýva, že zlodejov táto trojkombinácia odrádza. Mnohí šoféri sa rozhodnú aj pre vypieskovanie VIN čísla na bočné sklá, čo rovnako sťažuje predajnosť kradnutého auta.
Auto parkujte v zabezpečených objektoch, na strážených pozemkoch alebo v garáži. V žiadnom prípade ho nenechávajte zaparkované na odľahlom mieste, v problémových lokalitách a miestach bez verejného osvetlenia.