Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Kedy je potrebné použiť detskú autosedačku?

pondelok, 03. júla 2017
Zabezpečovacie systémy sú pri cestovaní s deťmi nevyhnutnosťou. Viete ale, kedy ich treba použiť a kedy postačí pripútať dieťa bezpečnostným pásom?
dieťa v detskej autosedačke spiace vedľa spiaceho otca
Pri preprave detí nižších ako 150 centimetrov je povinnosťou motoristu mať vozidlo vybavené autosedačkou či podsedákom. Hmotnosť dieťaťa je pri používaní tohto typu zabezpečovacieho zariadenia druhoradá. Okrem výberu vhodnej detskej sedačky je potrebné vedieť, kedy ich správne použiť.

Ktoré deti nutne potrebujú autosedačku či podsedák?

Používanie detských autosedačiek či podsedákov upravuje nariadenie vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií. Podľa tohto nariadenia je nutné, aby každé dieťa s telesnou výškou pod 150 centimetrov bolo pri cestovaní upínané zabudovaným alebo nezabudovaným detským zadržiavacím zariadením.

V praxi to znamená, že deti musia sedieť v autosedačke podľa príslušnej hmotnostnej kategórie a deti vo veku od 6 do 10 rokov môžu použiť podsedák v kombinácii s bezpečnostným pásom. Pozor však na "vajíčka" či “škrupinky”, ktoré rodičia umiestňujú v opačnom smere, ako je smer jazdy auta. Tie sa môžu používať na predných sedadlách iba v prípade, ak bol čelný airbag vyradený z prevádzky alebo deaktivovaný. Inak musíte “vajíčko” či “škrupinku” s dieťaťom umiestniť na zadné sedadlá, čo mnohým mamičkám znemožňuje kontrolu bábätka počas jazdy.

Detičky do 15 mesiacov musia podľa platnej legislatívy jazdiť v aute iba v protismere.

Podsedáky sú určené pre deti s hmotnosťou od 15 do 36 kilogramov. Rodičia by mali zvážiť, kedy svojho potomka presadiť z klasickej autosedačky otočenej v smere jazdy do podsedáka. Do veku 6 rokov deti zabezpečené len bezpečnostným pásom nemajú dostatočne vyvinutú kostru a svalstvo, aby "ustáli" prípadný náraz. V prípade nehody predstavuje autosedačka ochranu, ktorá ich udrží v stabilnej polohe.

Aj keď sa dá s podsedákmi ľahšie manipulovať a sú lacnejšie ako autosedačky, neposkytujú ochranu v prípade bočného nárazu. V kombinácii s nesprávne vedeným bezpečnostným pásom príliš vysoko na krku, nízko pod ramenom dieťaťa alebo cez brucho, predstavujú najmä počas kolízií na ceste veľké riziko. Pokiaľ má vaše dieťa menej ako 150 centimetrov, pás mu vedie cez krk a v prípade nárazu ho môže uškrtiť.

Autosedačka - kedy nie je potrebná?

Najmä pri striedaní viacerých rodinných áut či strážení detí starými rodičmi často vzniká problém s autosedačkou. Mnohí sa preto pýtajú, či je vždy nutné v obci prevážať deti v autosedačke. Ak ide o príležitostnú prepravu osôb v obci, preprava bez detskej autosedačky je povolená pre deti staršie ako 3 roky. V takomto prípade však musia byť pripútané bezpečnostným pásom na zadných sedadlách.

Ak nie je auto vybavené bezpečnostnými pásmi, nesmie sa dieťa vzadu voziť. Platí to napríklad pre legendárne škodovky či dedkov Wartburg, ktoré nemajú bezpečnostné pásy na zadných sedadlách, pretože boli povinné až od roku 1986.

Rovnako je zakázané prevážať deti bez príslušnej autosedačky, ak je v aute nedostatok bezpečnostných pásov alebo sú v aute už umiestnené dve autosedačky a z priestorových dôvodov nie je možné umiestniť ďalšiu. V prípade, že tretie dieťa je staršie ako tri roky, možno ho pripútať bezpečnostným pásom a cestovať s ním v obci, nesmie však sedieť na predných sedadlách.

Pozor na tieto chyby rodičov!

Pri krátkych vzdialenostiach si rodičia myslia, že stačí dieťa posadiť na kolenách, najmä bábätká a batoľatá, a ich preprava je bezpečná. Omyl! Pri náraze dieťa nemáte šancu udržať a je vymrštené dopredu obrovskou silou.

Zdroj: YouTube

Niektoré mamičky či iní členovia rodiny si tiež myslia, že stačí pripútať seba a dieťa jedným bezpečnostným pásom. Viete však, že pri náraze môžete dieťa rozdrviť váhou vlastného tela?

Zdroj: YouTube

Dieťa v taxíku: potrebuje autosedačku?

Ak si objednáte taxík a cestujete s malým dieťaťom v rámci obce, taxikár nemusí mať v aute autosedačku a odviezť vás môže aj bez nej. Predpokladá sa totiž, že práve taxislužby pri prepravách v obci využívajú inštitút § 7 ods. 3 nariadenia vlády. Ide o spomínanú príležitostnú prepravu detí v rámci obce. Ak by ste však cestovali mimo, je preprava vášho potomka v detskej autosedačke povinná aj pre vozidlo taxi služby.

Kedy môže dieťa sedieť vpredu?

Zákon č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách hovoril: "Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla."

Laicky sme si to mohli vysvetliť tak, že síce bola preprava v autosedačke či na podsedáku na prednom sedadle povolená, no ak bolo auto vybavené bezpečnostnými systémami aj na iných sedadlách, dieťa muselo sedieť na iných sedadlách, teda vzadu.

Platnosť tohto zákona bola zrušená Novelou zákona o cestnej premávke a v súčasnosti túto možnosť neupravuje žiaden zákon. Odporúčame však voziť riadne pripútané deti na zadných sedadlách vozidla, pričom najbezpečnejšie miesto v aute je podľa štatistík vzadu vpravo za spolujazdcom.

Podľa Predpisu č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení na prednom sedadle nesmú sedieť deti vo veku 3 rokov a viac a s telesnou výškou menej ako 150 centimetrov, pokiaľ nie sú pripútané prislúchajúcim zabezpečovacím systémom (vajíčko, detská autosedačka). Dieťa nižšie ako 150 cm a vo veku od 0 rokov môže byť prepravované na prednom sedadle spolujazdca len v autosedačke, príp. v škrupinke (vajíčku), ktoré sú správne upevnené bezpečnostným pásom. Deti nižšie ako 150 cm a staršie ako 3 roky nesmú sedieť vpredu na sedadle spolujazdca bez autosedačky.

Akú zabezpečenie pre deti prikazujú okolité štáty?

Letná cestovateľská sezóna je v plnom prúde, a preto je dôležité vedieť, čo sa od vás na európskych cestách z hľadiska bezpečnosti vašich ratolestí očakáva. Popri správne zvolenom cestovnom poistení a úrazovom poistení, vám odporúčame sa zoznámiť aj s dopravnými predpismi krajiny, ktorá je vašou cieľovou či tranzitnou destináciou.

Česká republika

Tu sú detské sedačky do 12 rokov povinné, aj v obciach.

Rakúsko

Deti do 18 kilogramov sa musia prepravovať v detskej autosedačke bez ohľadu na vek. Deti mladšie ako 14 rokov a nižšie ako 150 centimetrov musia cestovať v autosedačke úmernej ich hmotnosti, ktorá môže byť umiestnená na predných a zadných sedadlách. Deti, ktoré sú vyššie ako 150 centimetrov, no majú menej ako 14 rokov, musia používať bezpečnostné pásy.

Maďarsko

Detskú sedačku úmernú hmotnosti a veku vášho dieťaťa môžete umiestniť aj na predné sedadlo, ak nie je vybavené aktívnym airbagom.

Poľsko

Platí, že dieťa s výškou do 150 centimetrov a do 12 rokov musí byť fixované bezpečnostným pásom prispôsobeným ich veľkosti, alebo musí byť umiestnené v detskej autosedačke úmernej ich veľkosti.

Chorvátsko

Ak cestujete k "slovenskému" moru, vedzte, že deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách. Chorváti však nemajú povinné detské autosedačky.

Taliansko

Povinná je autosedačka úmerná veku, hmotnosti a výške dieťaťa do 12 rokov.

Slovinsko

Autosedačka pre deti do 12 rokov môže byť umiestnená iba na zadných sedadlách.

Nemecko

Dieťa do výšky 150 cm a do 12 rokov musí cestovať v autosedačke úmernej jeho hmotnosti a veku. Na zadných sedadlách môžu byť deti prepravované bez autosedačiek len v prípade, že sú využité všetky bezpečnostné systémy.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej

pobrežie mesta Dubrovnik v Chorvátsku
pondelok, 16. júla 2018

Autom do Chorvátska: Na čo všetko sa v roku 2018 pripraviť

Cesta do Chorvátska môže byť jednoduchá a rýchla, no aj nekonečná. Poradíme, ako sa dostať k Jadranskému moru rýchlo a prezradíme, s akými zmenami treba počítať. Čítať ďalej