Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Utorok o 07:30

Idete na hory? Zimné športové vybavenie patrí na strechu

pondelok, 20. februára 2017
Ani vo februári lyžiarska sezóna neutícha, práve naopak. Strediská stále praskajú vo švíkoch. Ste poriadne pripravení?
lyžiari pri aute na svahu

Najmä cez víkendy a so začiatkom jarných prázdnin vyrážajú rodiny s deťmi na týždňové lyžovačky. Počas príprav na lyžovanie, okrem precvičovania kolien a svalov týždeň vopred, netreba zabúdať ani na poistenie. Nielen havarijné či úrazové, ale aj na poistenie batožiny, keďže na lyžovačku predsa nejdete s jedným ruksakom.

Lyžovačka, hoci len u nás na Slovensku, si vyžaduje plánovanie, podobne ako dovolenka do zahraničia. Proces prípravy je hotová veda. Nakúpiť, pobaliť, odšoférovať bez incidentov do cieľa. A potom príde odmena v podobe užívania si na svahu. Aj výber samotného miesta je rozhodujúci, treba však myslieť na to, že keď idete do vychytených stredísk – ktoré sú väčšinou zároveň veľmi kvalitne vybavené – musíte sa pripraviť aj na väčšie výdavky. V Jasnej napríklad zaplatíte za šesťdňový pas 199 eur, pre deti je to presne o šesťdesiat eur menej.  Nehovoriac o tom, že musíte niekde aj bývať a stravovať sa, prípadne si chcete dať s priateľmi nejaké to večerné pivo či vínko. Lebo dovolenka je aj o tom. :-)

 nešikovná lyžiarka

Koľko stojí lyžovačka na Slovensku?

Výber lyžiarskych svahov je vskutku rozmanitý, nielen čo sa týka veľkosti strediska, ale aj ich kvality a ceny – od 12 eur za denný lístok v Tatranskej Javorine či Podbanskom až po 39 eur v Jasnej na Chopku.

Lyžiarske stredisko

Cena /deň
Jasná

39 €

Tatranská Lomnica 35 €
Štrbské Pleso  35 €
Vrátna Dolina  29 €
Veľká Rača Oščadnica 26 €
Donovaly 26 €
Kubínska Hoľa  26 €
Malinô Brdo 25 €
Ski Bachledová
23,50 €
Valčianska Dolina 20 €
Zuberec 19 €
Tatranská Javorina 12 €
Podbanské 12 €

Ako sa pobaliť na lyžovačku?

Človek je tvor lenivý, preto sa stáva, že pri balení na lyžovačku sa mu už nechce montovať strešný nosič alebo tzv. truhlu, keď má možnosť nahádzať lyžiarske vybavenie do vnútra auta a ušetriť tak zopár minút navyše. Jednoducho sklopí sedadlá, naloží lyže, palice, prilbu, lyžiarske topánky, batožinu a hurá na hory!

Tu však nastáva problém, ktorý si veľa šoférov neuvedomuje. Okrem nepohodlia pre pasažierov na zadných sedadlách môžu voľne pohodené veci v aute spôsobiť vážne, až fatálne, zranenia. Stačí k tomu náraz aj v tak nízkej rýchlosti ako je 50 km/h. Vtedy sa veci stávajú doslova strelivom ohrozujúcim posádku auta. Ako je to možné? Fyzika nepustí.

Crash testy

Trochu teórie na začiatok – hybnosť telesa je súčinom rýchlosti a hmotnosti, čo v praxi znamená, že ak sa auto v okamihu nárazu zastaví, neupevnené predmety (ale aj nepripútaní pasažieri) pokračujú ďalej, inak povedané lietajú. Nemecký autoklub ADAC urobil dva opakované testy nárazu pri rýchlosti 50 km/h s cieľom určiť, do akej miery sú nebezpečné  pre posádku automobilu voľne položené lyže, prilby, batožina a ďalšie lyžiarske vybavenie. V testoch zisťoval, ako sa líši náraz s neupevnenou a upevnenou batožinou. Aké sú výsledky?

Nuž, nikoho asi neprekvapí, že neupevnená batožina vo vnútri auta mala pri náraze tragické následky. Lyže sa pri crash teste doslova zavŕtali do predných sedadiel, ostatné vybavenie lietalo v kabíne auta. Interiér bol vplyvom nárazov batožiny zničený, nehovoriac o ťažkých zraneniach (najmä hlavy a krčnej chrbtice) testovacích figurín. Keď si túto situáciu premietneme do fyzikálnych výpočtov, tak spomalenie pri náraze býva 30 až 50 g, nezaistený predmet vážiaci 20 kg môže teda naraziť silou až 1 tony!

ADAC preto striktne odporúča lyže, ostatné vybavenie a batožinu dôkladne upevniť.

V druhom crash teste bola batožina a lyžiarske vybavenie vhodne umiestnené a pevne pripútané pomocou upínacích popruhov, lyže boli uložené a pripevnené na podlahe auta za prednými sedadlami. Po náraze ostala upevnená batožina na svojom mieste a posádka auta nebola ohrozená na zdraví ani na živote.

Raz vidieť je účinnejšie, ako stokrát počuť (crash test autoklubu ADAC):

Odporúčanie:

  • pri cestách na hory dôkladne zaistite batožinu a lyžiarske vybavenie pomocou fixačných prvkov;
  • zadné sedadlá nesklápajte (pokiaľ to nie je nevyhnutné), slúžia ako účinná ochrana;
  • lyže pripevnite o podlahu auta, nie naprieč sedadiel.

Najlepšia rada, ktorú vám však môžeme dať je, aby ste všetku batožinu, vrátane lyží a ostatného vybavenia, umiestnili na strechu auta do truhly alebo na strešný nosič. Vo vnútri auta ušetríte kopec miesta a vaša posádka sa odvezie pohodlne. Navyše, do truhly sa vám vojde viac vecí, ako do kufra osobného vozidla alebo na jeho zadné sedadlá.

truhla na lyže

Poistenie môže padnúť vhod

Je  dobré sa pred cestou poistiť proti poškodeniu alebo krádeži vybavenia. Ak vám lyžiarske vybavenie zmizne z truhly umiestnenej na streche auta, poistenie sa vám určite zíde a v tomto nemilom prípade vám aj nahradí škodu. Poistenie batožiny totiž kryje krádež či poškodenie vašich vecí. V prípade, že ku krádeži došlo v uzamknutej lyžiarni, poisťovňa vám dokonca vyjde v ústrety tým, že bude postupovať s celým poistným limitom.

Prirodzene, nikto vám nepoistí vybavenie, ktoré je nechránené. Napríklad keď necháte lyže stáť pred bufetom pod svahom a zabudnete sa v après-ski bare.

Vhod by vám mohlo padnúť aj havarijné poistenie, ktoré zmierni dopad na vašu peňaženku v prípade zrážky s iným vozidlom, strete so zverou alebo nárazom do rôznych predmetov. Toto poistenie si navyše môžete v Onlii uzatvoriť bez viazanosti, na tak dlho, ako vám to vyhovuje.

Poistenie na hory sa zíde aj na lyžovačke

Lyžovanie prináša aj isté riziká, preto je lepšie popri batožine myslieť aj na poistenie pre seba. Už základné poistenie do hôr zahŕňa činnosť ako lyžovanie či snowboardovanie (ale aj bežkovanie, sánkovanie a boby). Nezabudnite však, že takéto poistenie platí len na  vyznačených tratiach.

veselý snowboardista

 Ak chcete snowboardovať alebo lyžovať mimo tratí, potrebujete vyšší balík poistenia, aby pre vás záchranná služba prišla v prípade nehody. Poistenie súčasne kryje aktivity ako pešia turistika, ak by ste sa jeden deň miesto lyžovania rozhodli vybrať na prechádzku po zasnežených horách. Poistenie do hôr pokrýva náklady na pátranie, resp. záchranu, ak by ste zablúdili, uviazli v ťažkom teréne, zranili sa. Rovnako toto poistenie platí aj v prípade spadnutia lavíny či zosuvu pôdy, zrútenia skál alebo smrti.

Podľa zákona o Horskej službe má prevádzkovateľ zjazdovky povinnosť postarať sa o záchranu zraneného človeka na svahu na svoje náklady – už pri zmienke o svahu je však jasné, že ide výlučne o zjazdovku a ak sa vám pritrafí nehoda napríklad dvesto metrov od svahu, zásah Horskej služby je spoplatnený. V prípade, že po vás pod svah príde sanitka, jej zásah už kryje vaše klasické zdravotné poistenie. Pokiaľ ide o pohoria, kde Horská služba nehliadkuje, tiež vám zásah kryje vaše zdravotné poistenie a pomoc nájdete na tradičnej linke 112. Horská služba funguje vo Vysokých, Nízkych, Západných a Belianskych Tatrách, v Malej a Veľkej Fatre, v Pieninách, v Beskydách a v Slovenskom raji.

Náš tip: Ak sa chystáte na lyžovačku v zahraničí, pozorne si skontrolujte, či vaše poistenie do zahraničia zahŕňa aj lyžiarske aktivity a športy spojené s horami. Náklady na záchranu sú v Rakúsku či Taliansku pre našinca naozaj mimoriadne vysoké. Odporúčame preto myslieť aj na poistenie zodpovednosti, a to pre prípad, že nešťastne zraníte na svahu niekoho iného. Náklady spojené s takouto nepríjemnou udalosťou sa totiž v Alpách či Dolomitoch môžu vyšplhať do astronomických čiastok a môžu vám spôsobiť veľké finančné ťažkosti. Preto je lepšie sa nespoliehať na cestovné poistenie na vašej platobnej karte. Veď poznáte to staré ošúchané – nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch... Preto je lepšie byť pripravený a poistený.

Zdroje: Youtube, Giphy.com


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

znak automobilky ŠKODA
utorok, 11. septembra 2018

Kupujete auto značky ŠKODA? Nezabúdajte na PZP a havarijné poistenie

Automobilka z Mladej Boleslavy si u nás stále drží prvé miesta v predajnosti. Ak zvažujete kúpu tejto značky, iste vás bude zaujímať prehľad poistenia, ktoré sa s kúpou auta spájajú. Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej