Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Piatok o 07:30

Emisná a technická kontrola

piatok, 10. marca 2017
Prečo chcú policajti pri cestnej kontrole vidieť aj protokol o emisnej a technickej kontrole? Sú emisná a technická kontrola také dôležité?
auto v servise

Isto to ako vodiči dôverne poznáte, policajtov pri cestnej kontrole zaujímajú nielen vaše osobné doklady, ale aj papiere od auta. Chcú vidieť protokol o emisnej a technickej kontrole a bielu kartu, o zaplatení povinného zmluvného poistenie. Prečo sú emisná a technická kontrola také dôležité?

Radosť z nového auta podľa psychológov trvá v priemere 2 až 4 týždne, potom prichádza každodenná realita. Aj o auto sa treba starať, tankovať, umývať ho a čistiť. K tomu patria aj pravidelné servisné kontroly a povinnosti spojené s vlastníctvom štvorkolesového člena rodiny.

Okrem povinného zmluvného poistenia, prípadne dobrovoľnej havarijnej poistky, patria medzi povinnosti každého vlastníka auta aj pravidelná emisná a technická kontrola. Dobrý technický stav vozidla je najmä zárukou bezpečnosti vodiča a jeho posádky. Starostlivá údržba vozidla taktiež prispieva k ochrane životného prostredia. Aj preto sú emisná a technická kontrola vozidla povinné.

bláznivá posádka auta
Zdroj: Giphy.com

Prečo je nutné ísť na pravidelné prehliadky vášho auta?

Ak niekomu vaším vozidlom spôsobíte škodu, hradí ju vaše PZP. Ak sa však stane nepríjemnosť na našom vozidle, ochráni vás havarijné poistenie (rozdiely medzi PZP a havarijným poistením). Táto poistka sa o vás postará v prípade, že sa stanete účastníkom nehody vlastným zavinením, vinou niekoho iného, nájdete si na parkovisku poškodené vozidlo alebo sa vám "pošťastí" zraziť zviera.

Technické chyby na vozidle však nekryje ani havarijná poistka, preto sa nespoliehajte na to, že sa vášho auta v prípade prepadnutej technickej a emisnej kontroly ujme poisťovňa. Podľa údajov z Ministerstva dopravy jazdilo v roku 2014 bez platnej emisnej, či technickej kontroly takmer 150 000 áut.

Kedy treba absolvovať emisnú a technickú kontrolu?

Ak máte nové auto, prvú emisnú a technickú kontrolu budete musieť absolvovať po 4 rokoch od prvej evidencie vozidla. Ak máte auto vo vlastníctve už dlhšie, je potrebné chodiť na pravidelné prehliadky každé 2 roky, platí to tak pre emisnú, ako aj technickú kontrolu.

Ak ste práve za počítačom, môžete si rovno overiť, kedy musíte ísť na ďalšiu TK a EK. Takto jednoducho sa dá zistiť platnosť protokolu emisnej a technickej kontroly, kontrola originality či overenie platnosti PZP. Stačí vám na tomu len poznať svoju ŠPZ. Bez problémov si overíte potrebné údaje aj o zánovnom vozidle, ktoré by ste si chceli kúpiť napríklad cez inzerát alebo v bazáre.

Aká pokuta vám hrozí za neplatné papiere od auta?

Vodiči by sa nemali spoliehať na to, že neplatná emisná a technická kontrola im prejde bez pokuty. Právo rozdávať pokuty má okrem policajtov aj okresný úrad odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií, ktorý prostredníctvom informačného systému evidencie vozidiel môže majiteľovi auta za neplatné doklady napariť pokutu. Za neplatnú technickú kontrolu zaplatíte 165 eur a ďalších 165 eur za neplatnú emisnú kontrolu.

 policajné majáky

Zdroj: Giphy.com

Pozor: Aj keď autom nejazdíte, musíte absolvovať technickú a emisnú kontrolu. Inak je potrebné auto odhlásiť z evidencie vozidiel. Váš automobil sa totiž posudzuje podľa toho, či je prihlásený a má vydanú tabuľku s evidenčným číslom. Úrady nezisťujú, či svojím tátošom jazdíte alebo jednoducho odpočíva v garáži zakrytý plachtou.

V prípade, že máte vozidlo, ktorým jazdíte len sezónne, požiadajte na príslušnom dopravnom inšpektoráte o dočasné vyradenie vozidla z evidencie. Za túto službu sa platí 5 eur a v takomto prípade neplatíte za auto v čase dočasného vyradenia povinné zmluvné poistenie.

Chystáte sa na technickú kontrolu? Tieto papiere budete potrebovať

Dôkladnou prípravou na technickú kontrolu zvýšite svoje šance, že vaše vozidlo prejde “estékáčkou” bez problémov. V prvom rade majte pripravené všetky potrebné doklady. Určite si nezabudnite:

  • osvedčenie o evidencii časť II. (veľký techničák);
  • prípadne protokol o montáži plynového zariadenia.

Pri opakovanej technickej kontrole si k týmto dokumentom nezabudnite pribaliť aj doklad z poslednej technickej kontroly a osvedčenie o emisnej kontrole.

Pred samotným dňom D si skontrolujte svetlá, funkciu znižovania predných svetlometov, hoďte očkom na brzdy, prednú nápravu a dezén pneumatík, ktorého hĺbka je predpísaná na minimálne 1,6 milimetra. Ak máte praskliny na oknách, dajte si ich vymeniť prv, než pôjdete na dohodnutý termín technickej kontroly. A nezabudnite na povinnú výbavu, ktorú musíte mať pri takejto kontrole v aute.

Povinná výbava vozidla zahŕňa:

  • homologizovaný prenosný výstražný trojuholník;
  • bezpečnostný reflexný odev;
  • náhradné koleso s diskom a pneumatikou;
  • lekárničku.

Pozrite si zoznam staníc STK.

Aké doklady si pripraviť na emisnú kontrolu?

Aj pri EK budete potrebovať veľký technický preukaz, prípadne protokol o montáži plynového zariadenia. Nezabudnite, emisnou kontrolou vaše auto neprejde v prípade:

  • ak sa nedá naštartovať;
  • nemá úplné výfukové potrubie;
  • ak má poruchu na plynovom zariadení
  • alebo pracovníci kontroly zistia zjavný únik prevádzkových kvapalín.

Rovnako nedostanete potrebný “štempel” ani vtedy, ak zabudnete potrebné doklady doma.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej