Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Elektromobily a hybridné autá

pondelok, 10. apríla 2017
Autá budúcnosti. Aj tak sú označované elektromobily a hybridy, ktoré čoraz viac brázdia naše cesty a nachádzajú si obľubu aj medzi slovenskými motoristami.
označenie nabíjacej stanice pre elektromobily

Zvyšujúca sa dostupnosť a výhody ich zaraďujú medzi nadčasové, ekologické a úsporné vozidlá, ktorým patrí budúcnosť.Elektromobily a hybridné autá boli pred pár rokmi raritou. 

Niektorí ich vnímali ako sci-fi, podobne ako lietajúce autá, pre iných, naopak, predstavovali víziu budúcnosti. Nadčasové nie je len ich prevedenie a pohon, ale aj samotný dizajn. Poďme sa týmto autám bližšie pozrieť na zúbok.

Na začiatok trochu histórie

Elektromobily nie sú vo svete žiadnou novinkou, boli tu skôr ako automobil poháňaný benzínom či naftou. Prvý koncept elektromobilu vznikol už v rokoch 1665-1680 v dielni jezuitského kňaza a astronóma Ferdinanda Verbiesta.

V 19. storočí mladý Ferdinand Porsche postavil svoj prvý automobil s hybridným pohonom, Lohner. Princíp tohto vozidla spočíval v spaľovacom motore, ktorý točil generátor. Tento potom poháňal elektromotory umiestnené v nábojoch kolies. 

Na vtedajšiu dobu to bol prelomový pokrok, Lohner dokázal prejsť vďaka elektrickej energií až 80 kilometrov! Odvtedy ubehlo veľa času a autá na elektrický pohon sa zlepšovali a zdokonaľovali.

Dostávame sa do roku 1966, kedy bolo na kongrese v USA odprezentované posolstvo s odporúčaním používať elektrické vozidlá ako prostriedok na zníženie znečistenia ovzdušia. Vtedy sa začala formovať podstata elektromobilu ako ekologického vozidla.

Elektromobily dnes

Elektromobily sú autá s elektrickou zásuvkou, vďaka ktorej sa dokážu nabiť a prejsť niekoľko desiatok kilometrov bez jedinej kvapky nafty či benzínu. Znie to neuveriteľne? Na Slovensku používame autá poháňané elektrickou energiou od roku 2006. Čím sa môžu elektromobily pochváliť?

1. Sú šetrné k životnému prostrediu

Je to nesporne najväčšia výhoda elektromobilov. Vďaka systému fungovania úplne eliminujú emisie z výfukových plynov a prispievajú tak k ekologickej doprave. Recyklovateľné a životnému prostrediu menej škodlivé materiály sú využívané aj v konštrukcii elektromobilov. Takým je napríklad elektromobil Nissan Leaf, ktorého interiér a karoséria sú vyrobené práve z recyklovateľných materiálov. Ďalšou výhodou je využitie solárnych systémov, ktoré slúžia na nabíjanie batérie vozidla prostredníctvom slnečnej energie.

2. Sú šetrné k vašej peňaženke

Údržba elektromobilov je neporovnateľne úspornejšia ako údržba vozidiel so spaľovacím motorom. Jediné, čo by ste mali v elektromobile udržiavať sú brzdy, pneumatiky a odpruženie. Starosti si nemusíte robiť ani s batériou. Spoľahlivosť a dlhá životnosť sú pre ne typické.

Ušetriť sa vám podarí aj na prevádzkových nákladoch. Elektrina, ktorá je potrebná na nabíjanie, je o dve tretiny lacnejšia ako pohonné hmoty. Priemerné náklady elektromobilov sú 1,50 eur na 100 najazdených kilometrov a priemerná cena elektriny je 0,1384 eur za 1 KWh. Koľko by ste ušetrili jazdou na elektromobile si môžete prepočítať online sami. Taktiež na elektromobil číha ďaleko menej porúch, a tak výrazne obmedzíte návštevu automechanika.

Navyše, predaj týchto “zelených” ekologických áut je finančne podporovaný aj štátom, ktorý vám na jeho kúpu poskytne príspevok vo výške až 5 000 eur. A aby toho nebolo málo, keďže elektromobily majú nulové emisie, výhodnejšie pre vás budú aj registračné poplatky pri prihlásení vozidla.

3. Majú pozitívny vplyv na zdravie človeka

Emisie spaľovacích motorov obsahujú veľké množstvo chemických látok v rôznych koncentráciách, ktoré znečisťujú životné prostredie, a tým môžu mať negatívny dopad aj na zdravie človeka. Spaľovacie motory sú podľa štatistík zodpovedné za viac než 70 % celkovej produkcie oxidu uhoľnatého a 19 % oxidu uhličitého.

Elektromobily svojou prevádzkou neprodukujú žiadne emisie, čím sa podieľajú aj na ochrane zdravia nás, ľudí. Čistejšie ovzdušie by pre človeka znamenalo zníženie chorobnosti, zlepšenie zdravotného stavu a tým aj zlepšenie kvality života. Autá na elektrický pohon majú výrazne nižšiu prevádzkovú hlučnosť, takmer ich nepočuť. Eliminoval by sa tak aj hluk, najmä vo väčších mestách.

4. Sú bezpečné

Vzhľadom na technické parametre, elektromobily znižujú riziko výbuchu a požiaru motora.

infografika k elektromobilom

Ako a kde nabíjať?

Rýchlosť nabitia elektromobilu je ovplyvnená výkonom zabudovanej nabíjačky. Najslabšie nabíjacie stanice majú 2,3 kW a tie silnejšie 22 kW, pričom platí, že čím viac kilowattov, tým rýchlejšie nabitie.

Najpohodlnejší spôsob ako nabiť elektromobil je u vás doma prostredníctvom klasickej 230 V zástrčky. Je to jednoduché: káblom prepojíte zabudovanú nabíjačku v elektromobile so zdrojom elektrickej energie a nabíjate. Takéto domáce nabitie zaberie približne 12 hodín a vyjde vás na cca 2-4 eurá. Využiť môžete aj domácu nabíjaciu stanicu, tzv. wallbox, ktorá sa skladá zo zásuvky a kábla.

Bezplatne alebo za predplatený kredit môžete využiť aj nabíjacie stanice umiestnené na parkoviskách obchodných centier.

Ďalšou možnosťou je použiť niektorú zo siete nabíjacích staníc. Auto si nabijete skôr ako si stihnete vypiť šálku kávy a prečítať noviny :-) Na Slovensku máme doposiaľ 34 štandardných a rýchlonabíjacích staníc, v rámci EÚ je ich 201. Nabitie elektromobilu trvá cca 30 až 60 minút.

Čo by vás pri kúpe elektromobilu mohlo odradiť?

Jednoznačne je to vysoká predajná cena. Predajná cena začína na sume 24 500 eur a pohybuje sa smerom nahor. Vynaložené náklady na kúpu elektromobilu sa vám ale môžu vrátiť, a to práve vďaka úspore na pohonných hmotách a servise. Ďalším mínusom je ešte stále pomerne nízky počet nabíjacích staníc na Slovensku, i keď sa u nás začínajú celkom rýchlo rozširovať.

Určite vás zaujíma dojazd elektromobilov. Záleží na značke vozidla, elektromobil s plne nabitou batériou však dokáže prejsť priemerne 200 kilometrov na jedno nabitie. Toto číslo závisí aj od spôsobu jazdy, či idete do kopca, vykurujete interiér, máte pustenú klimatizáciu, často brzdíte, zastavujete a podobne.

Životnosť batérií garantujú výrobcovia a udáva sa v rokoch a počte najazdených kilometrov. Napríklad Volkswagen e-Golf má životnosť batérie udávanú výrobcom 8 rokov a dojazd 160 000 kilometrov. Cena náhradnej batérie sa počíta v tisíckach eur, ale je predpoklad, že sa bude ich suma znižovať.

Stále platí, že elektromobily sú skôr autá do mesta a blízkeho okolia. Pri vysokých rýchlostiach sa batéria rýchlejšie vybíja, problém s častejším nabíjaním by mohol nastať aj pri cestách na väčšiu vzdialenosť.

Ak uvažujete o kúpe elektromobilu, na Slovensku je finančne najdostupnejším modelom Volkswagen eUp. Z dielne tejto automobilky vzišiel aj už spomínaný elektromobil VW eGolf. Ak máte v obľube automobilku Peugeot, tak táto prišla s elektrickými vozidlami Partner Electric a iOn.

Zaujme aj Nissan svojím modelom Leaf a e-NV200 v prevedení van a kombi. Kia tiež  nezaostáva a na slovenskom trhu ponúka elektromobil Kia Soul EV. Citroën C-Zero a Berlingo Furgon Electric tiež nájdete na našom trhu. Dokonca aj luxusná značka BMW prišla na Slovensko s vlastným elektromobilom pod názvom i3. Hyundai uviedol na trh vozidlo IONIQ Electric.

Kia Soul EV

Zdroj: Kia

Hybridné autá

Na tieto druhy vozidiel u nás natrafíte častejšie, ako na elektromobily. V čom sú špecifické? Označenie hybrid zastrešuje viacero druhov pohonu. Majú 2 motory, spaľovací a elektrický, ktoré spolupracujú a dopĺňajú sa.

Pri mild-hybridoch elektromotor nedokáže pracovať samostatne, ale pomáha spaľovaciemu motoru, čím sa zabezpečí zníženie spotreby paliva. Elektromotor tu teda plní len doplnkovú úlohu pomocníka spaľovaciemu motoru.

Princíp full-hybridov spočíva v tom, že pri brzdení sa energia uloží v akumulátore a neskôr sa využije na pohon auta. Hlavnou myšlienkou takýchto hybridov je, aby spaľovací motor pracoval len vtedy, kedy je to nevyhnutné. To je dôvod jeho automatického sa zapínania a vypínania počas jazdy. Najviac práce teda vykonáva elektromotor, ktorý poháňa automobil sám vždy, keď je to možné. Batérie vyššie spomínaných hybridných pohonov získavajú energiu pri brzdení a jazde na voľnobeh alebo z nevyužitého výkonu spaľovacieho motora.

Plug-in-hybridy sú autá, ktoré sa dajú nabíjať prostredníctvom elektrickej zásuvky, a tak predĺžite ich dojazd na elektrickú energiu. Elektromotor je schopný pracovať samostatne, rovnako ako u full-hybridných vozidiel.

Aké sú výhody hybridov?

  • Sú úspornejšie. Hybridné autá majú nižšiu spotrebu ako klasické automobily, ušetríte
    cca 20 - 30 % paliva.
  • Sú ekologickejšie. Narozdiel od elektromobilov, hybridy produkujú emisie, ale tieto sú
    o 25 - 35 % nižšie ako pri bežných autách so spaľovacím motorom. Pri pohone auta elektromotorom sú navyše emisie nulové.
  • Sú vhodné ako pre jazdu v meste, tak aj po rýchlostných cestách. V mestách, kde dochádza k častému zastavovaniu na semaforoch, následnému rozbiehaniu a brzdeniu sa využíva práve elektromotor. Na rýchlostných cestách, či diaľniciach sa vedenia ujíma najmä spaľovací motor, elektromotor tu zastáva úlohu pri rozbiehaní alebo zrýchlení.
  • Sú tiché a majú veľké zrýchlenie.
  • Nižšie náklady na údržbu sa viažu s faktom, že hybridy neobsahujú niektoré problematické komponenty ako klasické automobily. Hybridný pohon pomáha pri brzdení, čo sa odráža na nižšom opotrebení brzdových doštičiek a kotúčov.
  • Štátny príspevok 3 000 eur na ich kúpu.

Hybridy majú výrazne kratší dojazd na elektrinu ako elektromobily. Priemerný dojazd vozidla je okolo 50 kilometrov. Ceny hybridov začínajú na sume  okolo 14 000 eur, čo je porovnateľná cena s vozidlami so spaľovacím motorom. Zlákať by vás mohol aj futuristický dizajn hybridných automobilov.

hybridné auto

Zdroj: Giphy.com

Aké hybridy môžete kúpiť na Slovensku?

Najznámejším hybridom je z produkcie automobilky Toyota, hybridné modely Yaris a Auris. Značka Kia tiež nezaostáva a na slovenský trh prišla s hybridnou novinkou Kia Niro. Hybridný systém bol implementovaný aj do SUV automobilov, napríklad do Mitsubishi Outlander PHEV či Volva XC90 T8, ktoré taktiež nájdete na slovenskom trhu. BMW predviedlo dva hybridy, model 330e a 225xe Active Tourer. K jedným z najluxusnejších dostupných hybridov u nás patrí Porsche Panamera E-Hybrid.

Toyota Yaris HSD Concept

Zdroj: Toyota

Je možné elektromobil či hybrid poistiť?

Určite áno. Online poistenie auta v Onlii je rovnako nadčasové, ako elektromobily a hybridné autá. Cenu PZP, havárie alebo iného rizika si vypočítate rýchlo, prostredníctvom našej online poistnej kalkulačky. Stačí len zadať vaše EČV a technické informácie o poisťovanom aute za vás doplníme my. Elektromobil či hybrid si tak poistíte online, do 5 minút. Šikovné, však?

Aké elektromobily sme doteraz poistili?

V Onlii máme aktuálne poistených 10 elektromobilov. Šesť z nich tvorí obľúbený Volkswagen e-Golf, nasledujú 2 elektromobily Nissan Leaf, 1 Nissan e-NV200 a 1 Citroën C-Zero.


Iné novinky

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej