Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Diaľničné známky pre rok 2017

streda, 18. januára 2017
Nezabudli ste, že platnosť diaľničných známok za rok 2016 končí posledný januárový deň, teda 31. januára 2017?
zasnežená cesta
S príchodom nového roka sa pripomína aj ich obnova. Ak vás tlačí čas a nechcete sa zdržovať v rade na predajnom mieste, existuje aj elegantnejší spôsob, ako si známku kúpiť.

Za využívanie vybraných úsekov rýchlostných ciest sú domáci alebo zahraniční motoristi povinní uhradiť diaľničný poplatok. Jazda bez úhrady je pokutovaná trojnásobkom ceny ročnej známky. Pri zavedení e-známky  predstavovala pokuta až šesťnásobok, teda 300 eur.

Novela zákona o diaľničnej známke, platná od 1. novembra 2016, pokutu za jazdu po spoplatnených cestách upravila na sumu 150 eur, pričom takúto pokutu môže motorista dostať v správnom konaní len raz za mesiac. Ak však cestujete viacerými vozidlami, ktoré nemajú diaľničnú známku, môže byť správnych konaní omnoho viac.

Ročná diaľničná známka 2017 pre vozidlá do 3,5 tony stojí 50 eur.

Pokutu môže držiteľ motorového vozidla dostať dva, no maximálne tri, roky po evidovaní priestupku, bez ohľadu na to, akú vzdialenosť auto po spoplatnenej ceste prešlo. Či už ste sa na diaľnici ocitli omylom, lebo ste zabudli odbočiť, alebo ste len riskovali jazdu bez známky, sankcia platí pre každého. V odôvodnených prípadoch je možné sa proti pokute odvolať, no ak sa priestupok potvrdí, pokuta sa môže navýšiť ešte aj o trovy správneho konania.

Aké diaľničné známky existujú?

Sviatoční motoristi majú na výber 30-dňovú známku za 14 eur alebo 10-dňovú za 10 eur. Netreba podceňovať ani príves, za ktorý sa tiež platí. Platnosť začína plynúť od momentu zakúpenia a trvá do polnoci posledného dňa platnosti. Ak si známku kúpite pred polnocou, prídete tak prakticky o jeden deň platnosti.

Prečo kupovať známku elektronicky?

Výhodou elektronického systému je, že ak vlastníte viac vozidiel a potrebujete kúpiť diaľničné známky pre celý váš vozový park, napríklad vo firme, je možné zakúpiť známky až na 500 vozidiel. Zároveň si môžete online overiť aj platnosť už zakúpených známok.


Kto si nemusí kupovať diaľničnú známku?

Od úhrad sú oslobodení držitelia parkovacieho preukazu ZŤP, tiež historické vozidlá podľa osobitného predpisu alebo aj vozidlá, ktoré sa používajú na neziskové poskytovanie sociálnej služby. Podrobnejšie informácie motorista nájde v znení Zákona o diaľničnej známke § 2 ods. 1 zákona č. 488/2013 Z. z. alebo zhrnuté na stránke portálu eznamka.sk v kategórii Spoplatnené vozidlá – Vozidlá oslobodené od úhrady diaľničnej známky.

Výmena starej za novú, ako na to a čo sa zmenilo?

Nové diaľničné známky už netreba lepiť na čelné sklo auta. Najmodernejšie slovenské diaľničné známky sú vedené elektronicky, odkedy Národná diaľničná spoločnosť 1. decembra 2015 zaviedla elektronickú evidenciu predplatného za využívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Známka platí od jej zakúpenia po dobu platnosti, nie spätne. Predtým, než sa teda vydáte na diaľnicu alebo spoplatnenú cestu, mali by ste si ju kúpiť buď na čerpacej stanici alebo cez mobilnú aplikáciu či internet.

Kde kúpite diaľničnú známku?

Okrem toho, že sa dá diaľničná známka kúpiť na vybraných pumpách, pribudla možnosť platby cez mobilnú aplikáciu alebo internet. Kúpu elektronickej diaľničnej známky cez internet hravo zvládnete aj sami. Stačí si len vybrať, koľkodňovú známku potrebujete. Diaľničnú známku tak máte vybavenú po pár kliknutiach v priebehu niekoľkých minút. Takéto známky sa nikdy neminú a už viac nemusíte čakať na benzínke alebo vybraných predajných miestach.

Tradičnými kamennými predajnými miestami sú benzínové pumpy alebo informačné centrá NDS na hraniciach. Existuje aj sieť vybraných obchodných partnerov, u ktorých môžete diaľničné známky nielen kúpiť, ale dostať aj všetky potrebné informácie, prípadne podať reklamáciu alebo žiadosť o zmenu. Zoznam týchto miest nájdete na internetovej stránke elektronických diaľničných známok v kategórii Materiály na stiahnutie.

Ako kúpiť známku na pumpe?

Je to jednoduché – predajcovi poviete krajinu registrácie auta, evidenčné číslo vozidla, na ktoré si chcete známku kúpiť a potom už stačí len zaplatiť. Výhodou predajného miesta je, že môžete platiť v hotovosti alebo kartou.

Celý systém je postavený na evidencii poznávacej značky vozidla.
Viac netreba. Za úhradu dostanete potvrdenie o zaplatení, kde je uvedené aj evidenčné číslo diaľničnej známky. Ten istý dokument dostanete do e-mailu alebo na stiahnutie v prípade elektronického nákupu z domu alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Tak, ako pri pôvodnej papierovej forme, aj v elektronickom systéme platí, že diaľničná známka nie je medzi vozidlami prenosná. Každé auto potrebuje svoju vlastnú. O zmenu môžete síce požiadať, aj to len vtedy, ak sa nemení samotné vozidlo, ale len krajina registrácie alebo evidenčné číslo vozidla.

Známka sa dá zakúpiť aj v špeciálnom automate naprogramovanom okrem slovenčiny aj v anglickom, maďarskom, poľskom a ruskom jazyku. Tieto sa nachádzajú najmä na hraničných priechodoch a na úhradu postačí platobná karta. Samotné automaty vám podajú všeobecné informácie o povinnosti úhrad a výške poplatkov.

Ak niečo nesedí alebo potrebujete opakovane dostať potvrdenie o úhrade, je možné obrátiť sa na zákaznícku linku (+421 2 32 777 777). Operátori v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku sú dostupní nonstop; dostupnosť rusky, poľsky a maďarsky hovoriaceho operátora je vymedzená od 06:00 do 22:00 hod. po celý týždeň.

Kúpa cez internet alebo mobilnú aplikáciu

Mobilnú aplikáciu je potrebné nainštalovať do smartfónu alebo tabletu, pričom podporované sú operačné systémy Apple iOS a Android. Celkovo je prostredie aplikácie prehľadné a jednoduché. Novú e-známku je možné zakúpiť hneď po načítaní úvodnej obrazovky. Taktiež si sem môžete pridať všetky už zaplatené známky.

Po rozkliknutí menu máte k dispozícii niekoľko možností: nákup, pridanie existujúcej známky na úvodnú obrazovku, online kontrolu platnosti už zakúpenej známky, podanie žiadosti o zmenu alebo rozšírenie služby, reklamáciu údajov – platieb alebo dokladov a možnosť podania sťažnosti na kvalitu služieb. Cez aplikáciu môžete získať aj základné údaje, no za ich rozšíreným znením sa musíte prekliknúť na webovú stránku

Kúpa známky priamo na webe je taktiež veľmi jednoduchá a intuitívna. Na internetovej stránke eznamka.sk navyše nájdete podrobné informácie. Ak nie ste s niečím spokojný alebo chcete prispieť k vylepšeniu systému, môžete správcom zanechať aj odkaz s vašimi postrehmi.

V prípade, že chcete viac, než len registrovať značku a zaplatiť za novú diaľničnú známku, na stránke sú dostupné všetky ostatné tlačivá, ktoré by ste mohli potrebovať.

Ako zistíte, ktorá cesta je spoplatnená?

Na webe eznamka.sk sa nachádza linka na výpis spoplatnených úsekov ciest a ich dĺžku, doložené prehľadnou mapou diaľničnej siete Slovenskej republiky.

Ktorá známka sa oplatí najviac?

Ak si známku kupujete na začiatku roka, je praktickejšia skôr ročná. Či už na pravidelné cesty do práce, za nákupmi do väčších miest alebo na cestovanie za športom a výletmi. Ciest absolvovaných na diaľnici môže byť počas roka niekoľko, s ročnou známkou od prvého dňa v roku získate predplatné na celkom 13 mesiacov (do konca januára 2018) za cenu 50 eur, a to sa skutočne oplatí.

Krátkodobé známky sú výhodné hlavne vtedy, ak majú poslúžiť len konkrétnej ceste. Ak si to ale zrátate, zaplatíte pätinovú cenu desaťdňovej známky. Pri viacerých nákupoch do roka vychádza takáto známka naozaj draho. Ich praktické využitie je však vhodné predovšetkým pri prívesných vozidlách.

S ročnou známkou neprerobíte, no ak ste si istí, že spoplatnené cesty využijete naozaj len jednorazovo či príležitostne, s krátkodobými známkami dokážete tiež výrazne ušetriť.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej