Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Ceny diaľničných známok pre rok 2018

pondelok, 06. novembra 2017
Ministerstvo dopravy a výstavby SR zverejnilo ceny diaľničných známok na rok 2018. Posvietili sme si na ne a porovnali ich s okolitými krajinami.
slnkom zaliaty diaľničný uzol

Poplatky za používanie ciest sú zavedené fakticky vo väčšine európskych krajín. Líšia sa len svojím názvom a spôsobom výberu. Niekde zaviedli iba diaľničné známky, inde zasa funguje takzvané mýto, prípadne jedno i druhé podľa špecifických pravidiel.

Pre aké autá je povinné zakúpiť si diaľničnú známku?

Na Slovensku si musia diaľničné známky zakúpiť vodiči týchto vozidiel:

 • dvojstopové motorové vozidlo alebo jazdná súprava do 3,5 tony;
 • dvojstopové motorové vozidlo kategórie M1 bez ohľadu na jeho najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť;
 • dvojstopová jazdná súprava tvorená motorovým vozidlom kategórie M1, N1, M1G a N1G bez ohľadu na najväčšiu prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy.

Pre všetky vozidlá nad 3,5 tony platí osobitne vyčlenená mýtna daň. Od tejto povinnosti sú oslobodení zaregistrovaní držitelia preukazu ZŤP a ďalšie zákonom určené kategórie vozidiel.

Najviac nás zaujíma, koľko budú stáť diaľničné známky v novom kalendárnom roku. Ceny zostávajú naďalej nezmenené.

Ceny diaľničných známok pre rok 2018 na Slovensku:

 • celoročná diaľničná známka 50 €;
 • mesačná diaľničná známka 14 €;
 • 10-dňová diaľničná známka 10 €.

Doba platnosti celoročnej známky je stanovená od 1. januára príslušného kalendárneho roka do 31. januára nasledujúceho roka, teda do konca januára 2019.

Ako vychádza cena známky v porovnaní so susednými štátmi?

Pozreli sme sa na ceny diaľničných známok aj u našich západných susedov.

Česko

V Česku zostávajú ceny diaľničných známok pre rok 2018 taktiež nezmenené.

Prehľad cien diaľničných známok pre rok 2018 v Česku:

 • celoročná diaľničná známka 1 500 CZK (cca. 57 €);
 • mesačná diaľničná známka 440 CZK (cca. 17 €);
 • 10-dňová diaľničná známka 310 CZK (cca. 12 €).

Celoročná známka platí o mesiac dlhšie ako u nás – od 1. decembra 2017 do 31. januára 2019.

Rakúsko

Rovnako ako v Česku, aj v Rakúsku je celoročná známka platná od začiatku decembra 2017 do konca januára 2019. V porovnaní so Slovenskom si za využívanie diaľnic priplatíte v priemere o niečo viac.

Prehľad cien diaľničných známok pre rok 2018 v Rakúsku:

 • celoročná diaľničná známka 87 €;
 • dvojmesačná diaľničná známka 26 €;
 • 10-dňová diaľničná známka 9 €

Ako si to zariadili v ostatných štátoch

V jednotlivých kútoch Európy je systém spoplatňovania diaľnic rôzny. Maďari rozlišujú medzi štátnymi a župnými diaľničnými známkami, v Poľsku sú spoplatnené iba niektoré úseky a v Nemecku pre zmenu zavedú spoplatnenie diaľníc systémom výberu mýta až od roku 2019, a to pre domácich i zahraničných motoristov zvlášť.

Mýto je charakteristické tiež pre Chorvátsko, Nórsko, Francúzsko, Taliansko, Veľkú Britániu, Írsko či Grécko. Ekologickú daň využíva Dánsko a Francúzsko pri vjazde do niektorých miest, tzv. zelených zón.

Návod kde a ako kúpiť diaľničnú známku

Diaľničnú známku zakúpite už iba v elektronickej podobe. Zakúpite ju na čerpacích staniciach, na hraničných priechodoch a v na to určených samoobslužných automatoch.

Aby ste sa vyhli čakaniu, môžete na kúpu využiť internetovú stránku Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Stačí vyplniť evidenčné číslo vozidla (EČV); krajinu, v ktorej je vaše auto evidované a kontaktnú e-mailovú adresu. Spätne na túto adresu obdržíte potvrdenie e-mailom a dokument v PDF, ktoré slúži ako plnohodnotný daňový doklad.

Ak ste zaťažení na svoj najmodernejší smartfón, pracujúci na operačnom systéme Android alebo iOS, poradíme vám, ako najrýchlejšie získať diaľničnú e-známku. Stiahnete si aplikáciu eZnamka do svojho telefónu, vytvorte si účet, vyberte možnosť „kúpiť známku“ a napíšte, aké auto máte.

Potom si už len zvolíte, o ktorú známku máte záujem. Nakoniec doplníte evidenčné číslo auta, krajinu registrácie a... hotovo. Potvrdenie o kúpe vám príde na vami zadanú e-mailovú adresu.

Čo robiť, keď sa pomýlite?

Stáva sa aj to, že pod časovým tlakom na čerpacej stanici si pomýlite ŠPZ-tku. Na opravu údajov máte 15 minút. Pri kúpe cez internet a mobilnú aplikáciu požiadate o zmenu online. Tu  treba dodať, že Česko a Rakúsko stále používajú klasické samolepiace známky, no Rakúsko od budúceho roka zavádza popri nich aj digitálne.

Pozorné oko kamery si vás nájde vždy a všade

Diaľnice, rýchlostné cesty a niektoré úseky cesty prvej triedy, za ktoré platíme, spravuje Národná diaľničná spoločnosť, ktorá má okrem výberu poplatkov a celkovej celoročnej údržby na starosti aj kontrolu dodržiavania príslušných predpisov.

NDS používa statický a mobilný systém kontroly známok, ktorý spoľahlivo funguje vo dne i v noci a za každého počasia. Preto neriskujte jazdu bez diaľničnej známky rovnako, ako neriskujete jazdu bez PZP a havarijného poistenia.

V prípade, že vás systém NDS zaznamená a vy nemáte platnú známku, môžete očakávať pokutu v priebehu najbližších 2 rokov, a to až vo výške 150 €.

Ak túto pokutu zaplatíte do 15 dní, jednu tretinu vám odpustia. Ak sa stalo, že  kontrolný systém zlyhá, môžete sa domáhať riešenia sporu oficiálnou cestou. Vtedy vám príde vhod uschovaný doklad o zaplatení.

TIP: Obzvlášť pozor na diaľničné priestupky v zahraničí. Dnes si vás pokuta nájde všade.

Ach, tá naša diaľnica najdrahšia...

NDS má doteraz pod palcom zhruba 790 kilometrov diaľníc. Z toho je spoplatnených približne 650 kilometrov. Česi jazdia po 1 100 kilometroch, Rakúšania majú zhruba 2 200 kilometrov diaľníc.

Minister dopravy a výstavby, Arpád Érsek, sa vyjadril, že za tie naše zaplatíme najmenej. Nemusíte byť matematický génius, aby ste si overili, že za jeden kilometer našej slovenskej diaľnice zaplatíte najviac.


Iné novinky

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej