Chceme, aby bolo používanie tejto stránky pre Vás čo najpríjemnejšie. Preto využívame cookies.

Ďakujeme ;-)

OK

Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Ceny diaľničných známok pre rok 2018

pondelok, 06. novembra 2017
Ministerstvo dopravy a výstavby SR zverejnilo ceny diaľničných známok na rok 2018. Posvietili sme si na ne a porovnali ich s okolitými krajinami.
slnkom zaliaty diaľničný uzol

Poplatky za používanie ciest sú zavedené fakticky vo väčšine európskych krajín. Líšia sa len svojím názvom a spôsobom výberu. Niekde zaviedli iba diaľničné známky, inde zasa funguje takzvané mýto, prípadne jedno i druhé podľa špecifických pravidiel.

Pre aké autá je povinné zakúpiť si diaľničnú známku?

Na Slovensku si musia diaľničné známky zakúpiť vodiči týchto vozidiel:

 • dvojstopové motorové vozidlo alebo jazdná súprava do 3,5 tony;
 • dvojstopové motorové vozidlo kategórie M1 bez ohľadu na jeho najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť;
 • dvojstopová jazdná súprava tvorená motorovým vozidlom kategórie M1, N1, M1G a N1G bez ohľadu na najväčšiu prípustnú hmotnosť jazdnej súpravy.

Pre všetky vozidlá nad 3,5 tony platí osobitne vyčlenená mýtna daň. Od tejto povinnosti sú oslobodení zaregistrovaní držitelia preukazu ZŤP a ďalšie zákonom určené kategórie vozidiel.

Najviac nás zaujíma, koľko budú stáť diaľničné známky v novom kalendárnom roku. Ceny zostávajú naďalej nezmenené.

Ceny diaľničných známok pre rok 2018 na Slovensku:

 • celoročná diaľničná známka 50 €;
 • mesačná diaľničná známka 14 €;
 • 10-dňová diaľničná známka 10 €.

Doba platnosti celoročnej známky je stanovená od 1. januára príslušného kalendárneho roka do 31. januára nasledujúceho roka, teda do konca januára 2019.

Ako vychádza cena známky v porovnaní so susednými štátmi?

Pozreli sme sa na ceny diaľničných známok aj u našich západných susedov.

Česko

V Česku zostávajú ceny diaľničných známok pre rok 2018 taktiež nezmenené.

Prehľad cien diaľničných známok pre rok 2018 v Česku:

 • celoročná diaľničná známka 1 500 CZK (cca. 57 €);
 • mesačná diaľničná známka 440 CZK (cca. 17 €);
 • 10-dňová diaľničná známka 310 CZK (cca. 12 €).

Celoročná známka platí o mesiac dlhšie ako u nás – od 1. decembra 2017 do 31. januára 2019.

Rakúsko

Rovnako ako v Česku, aj v Rakúsku je celoročná známka platná od začiatku decembra 2017 do konca januára 2019. V porovnaní so Slovenskom si za využívanie diaľnic priplatíte v priemere o niečo viac.

Prehľad cien diaľničných známok pre rok 2018 v Rakúsku:

 • celoročná diaľničná známka 87 €;
 • dvojmesačná diaľničná známka 26 €;
 • 10-dňová diaľničná známka 9 €

Ako si to zariadili v ostatných štátoch

V jednotlivých kútoch Európy je systém spoplatňovania diaľnic rôzny. Maďari rozlišujú medzi štátnymi a župnými diaľničnými známkami, v Poľsku sú spoplatnené iba niektoré úseky a v Nemecku pre zmenu zavedú spoplatnenie diaľníc systémom výberu mýta až od roku 2019, a to pre domácich i zahraničných motoristov zvlášť.

Mýto je charakteristické tiež pre Chorvátsko, Nórsko, Francúzsko, Taliansko, Veľkú Britániu, Írsko či Grécko. Ekologickú daň využíva Dánsko a Francúzsko pri vjazde do niektorých miest, tzv. zelených zón.

Návod kde a ako kúpiť diaľničnú známku

Diaľničnú známku zakúpite už iba v elektronickej podobe. Zakúpite ju na čerpacích staniciach, na hraničných priechodoch a v na to určených samoobslužných automatoch.

Aby ste sa vyhli čakaniu, môžete na kúpu využiť internetovú stránku Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Stačí vyplniť evidenčné číslo vozidla (EČV); krajinu, v ktorej je vaše auto evidované a kontaktnú e-mailovú adresu. Spätne na túto adresu obdržíte potvrdenie e-mailom a dokument v PDF, ktoré slúži ako plnohodnotný daňový doklad.

Ak ste zaťažení na svoj najmodernejší smartfón, pracujúci na operačnom systéme Android alebo iOS, poradíme vám, ako najrýchlejšie získať diaľničnú e-známku. Stiahnete si aplikáciu eZnamka do svojho telefónu, vytvorte si účet, vyberte možnosť „kúpiť známku“ a napíšte, aké auto máte.

Potom si už len zvolíte, o ktorú známku máte záujem. Nakoniec doplníte evidenčné číslo auta, krajinu registrácie a... hotovo. Potvrdenie o kúpe vám príde na vami zadanú e-mailovú adresu.

Čo robiť, keď sa pomýlite?

Stáva sa aj to, že pod časovým tlakom na čerpacej stanici si pomýlite ŠPZ-tku. Na opravu údajov máte 15 minút. Pri kúpe cez internet a mobilnú aplikáciu požiadate o zmenu online. Tu  treba dodať, že Česko a Rakúsko stále používajú klasické samolepiace známky, no Rakúsko od budúceho roka zavádza popri nich aj digitálne.

Pozorné oko kamery si vás nájde vždy a všade

Diaľnice, rýchlostné cesty a niektoré úseky cesty prvej triedy, za ktoré platíme, spravuje Národná diaľničná spoločnosť, ktorá má okrem výberu poplatkov a celkovej celoročnej údržby na starosti aj kontrolu dodržiavania príslušných predpisov.

NDS používa statický a mobilný systém kontroly známok, ktorý spoľahlivo funguje vo dne i v noci a za každého počasia. Preto neriskujte jazdu bez diaľničnej známky rovnako, ako neriskujete jazdu bez PZP a havarijného poistenia.

V prípade, že vás systém NDS zaznamená a vy nemáte platnú známku, môžete očakávať pokutu v priebehu najbližších 2 rokov, a to až vo výške 150 €.

Ak túto pokutu zaplatíte do 15 dní, jednu tretinu vám odpustia. Ak sa stalo, že  kontrolný systém zlyhá, môžete sa domáhať riešenia sporu oficiálnou cestou. Vtedy vám príde vhod uschovaný doklad o zaplatení.

TIP: Obzvlášť pozor na diaľničné priestupky v zahraničí. Dnes si vás pokuta nájde všade.

Ach, tá naša diaľnica najdrahšia...

NDS má doteraz pod palcom zhruba 790 kilometrov diaľníc. Z toho je spoplatnených približne 650 kilometrov. Česi jazdia po 1 100 kilometroch, Rakúšania majú zhruba 2 200 kilometrov diaľníc.

Minister dopravy a výstavby, Arpád Érsek, sa vyjadril, že za tie naše zaplatíme najmenej. Nemusíte byť matematický génius, aby ste si overili, že za jeden kilometer našej slovenskej diaľnice zaplatíte najviac.


Iné novinky

kontrolky v aute
piatok, 16. marca 2018

Kontrolky v aute - viete, čo znamenajú?

V autoškole všetky nespoznáte, každý výrobca používa vlastné. Reč je o kontrolkách na palubovke. Niektoré vidíte počas jazdy, iné sa rozsvietia výnimočne. Čítať ďalej

Ferrrari formula
štvrtok, 15. marca 2018

Život Nikiho Laudu a ďalších vynikajúcich jazdcov F1

F1 je kráľovskou disciplínou motoristického športu. Účasť na sérii pretekov Grand Prix si vyžaduje disciplínu a dodržiavanie pravidiel, ktoré musia spĺňať autá aj jazdci. Poznáte legendy F1? Čítať ďalej

VIN číslo
utorok, 06. marca 2018

Čo je to VIN číslo a ako ho overiť?

Každé auto má hneď na niekoľkých miestach vyrazenú kombináciu písmen a číslic. Slúžia na jeho spoľahlivú identifikáciu. Z VIN čísla dokážete o aute zistiť kadečo. Čítať ďalej