Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Štvrtok o 07:30

Bráni vozenie detí do školy ich socializácii?

utorok, 26. septembra 2017
Pred vyučovaní a po jeho skončení sú pred školami často zápchy porovnateľné s diaľnicami. Zmenili sa rodičia na taxikárov svojich detí?
žena a muž držiaci za ruku dieťa

Rodičia vozia deti do školy aj z nej, na krúžky, ku kamarátom či k starým rodičom. Kamkoľvek. Niektorým rodičom sa zdá využívanie mestskej hromadnej dopravy neefektívne či dokonca nebezpečné.

Ku každému dieťaťu treba pristupovať individuálne. Ak ale deti chcete naučiť samostatnosti, mali by začať postupne preberať zodpovednosť. Napríklad zvládnutím cesty do školy a z nej. Samozrejme, ak je to možné. Rodiny bývajúce v satelitných obciach pri mestách obmedzuje dostupnosť pravidelných dopravných spojov.

Odkedy pustiť dieťa samo?

Ako to už s výchovou detí býva, neexistuje žiaden presný rodičovský návod a ani všeobecná pravda, ktorá poradí pri otázke, dokedy by malo byť dieťa vodené či vozené do školy a či to vôbec nejako ovplyvní jeho budúci vývoj.

Psychologička Kristína Máčalová zastáva názor, že deti na 2. stupni základnej školy už rozhodne sprievod do školy nepotrebujú. Považujú ho skôr za strápňovanie. Ideálne je, keď máte detí viac a v rôznom veku. Vtedy jednoducho vyšlete dvojicu či trojicu na cestu do školy spoločne a máte väčší pocit istoty, že starší súrodenci dozrú na tých mladších.

Nové zážitky? Zaujímavé sa nazbierajú aj po ceste zo školy

Obľúbení kamaráti, naháňačky či schovávačky pomedzi bytovky, vysedávanie na lavičkách, zastávka na drobnú sladkosť v novinovom stánku. Kto by si nespomínal na svoje pravidelné cesty zo školy, kedy nikto v partii nechcel a nemohol chýbať.

Z domu vyrážal jeden a po ceste sa pridružili ďalší traja, aby sa preberali všetky aktuálne témy a viedli nekonečné diskusie. Aby deti neskôr nemali problémy s orientáciou, je dobré motivovať ich k samostatnej ceste do školy už od malička.

Bezpečnostný rozmer

Okrem chýbajúceho kontaktu s kolektívom rovesníkov prináša vozenie detí dokonca aj riziká. Podľa istej americkej štúdie sa, prekvapivo, zistilo, že je 50-krát bezpečnejšie poslať dieťa do školy hromadným dopravným prostriedkom, ako ho tam odviezť.

Určitý vplyv na rozhodnutie rodičov má aj veľkosť obce či mesta a miestne zvyklosti. Vo väčších mestách je viac pravdepodobné, že rodičia dozerajú na deti dlhšie. V menších mestách či na dedinách je jednoduchšie poslať deti do školy bez sprievodu. Dopraviť dieťa bezpečne z bodu A do bodu B a zároveň šetriť čas je prioritou každého zodpovedného rodiča.

Každopádne, je dobré učiť dieťa samostatnosti, no neukrátiť ho zároveň o pocit bezpečia v prítomnosti rodičov.

školák s batohom na chrbte

Zvážte, či sa upíšete vodičskému povolaniu

Situácia je rôzna v každej rodine. Skôr, ako sa rozhodnete, že každodenné vozenie detí do školy bude súčasťou i vášho dňa, zrátajte si čas a výdavky, ktoré z ranných a poobedňajších rozvozov vyplývajú. Okrem toho, odporúčame myslieť na úrazové poistenie posádky auta, aby ste v prípade nehody mali istotu, že sú všetci v aute riadne poistení.

Myslite i na to, že budete potrebovať záložný plán v prípade, že sa vaše auto začne štrajkovať alebo sa život stane raz za čas nepredvídateľným. Navyše, tie pekné, pokojné a uvoľnené jazdy do školy, ktoré si predstavujete a ktoré vám umožnia tráviť viac času s deťmi, sa môžu zmeniť na nepríjemné a vypäté situácie, kedy budete minimálne hľadať spôsoby, ako zabaviť deti v aute.

Deti hádajúce sa na zadnom sedadle v kombinácii s ranným zhonom a tlačenicou na cestách len zvyšujú nervozitu šoférov a ich posádok. Za zamyslenie stojí, koľko času strávite každý deň cestovaním a kľučkovaním po meste, aby ste mohli vyzdvihnúť deti, i keď máte na zozname množstvo iných vecí, ktoré by mohli byť medzičasom vybavené.

Niektorí sa však odvozu autom jednoducho nemôžu vyhnúť. Ide najmä o prípady, kedy deti dochádzajú do vzdialenejšej školy. Dieťa a jeho pohodlie či bezpečnosť sú, napriek všetkému, prvoradé. Je možné, že tento servis je na úkor samostatnosti vašich školákov.

Stráca dieťa schopnosť fungovať v kolektíve?

Názor psychologičky Kristíny Máčalovej na túto tému je jednoznačný a sama vo vození detí nevidí zásadný problém: “Dieťa sa začína socializovať v rodine, potom v okolí svojho bydliska a následne v škole a iných zariadeniach. Mnoho rodičov v dnešnej dobe vozí svoje deti do školy aj zo školy. Väčšinu času deti trávia v triedach, na výletoch a záujmových krúžkoch, čo je v porovnaní s cestou do školy a zo školy v podstate veľmi krátky čas. Nedá sa vylúčiť, že cesta do školy alebo zo školy môže byť prostriedkom na zrod priateľstva, určite však nebráni v socializácii detí.“

Tajomstvá MHD

Každá minúta strávená s deťmi sa počíta, avšak učiť ich samostatnosti a dopriať im ich malé tajomstvá a nové zážitky nemusí byť na škodu. Krôčik po kôročku je tiež dobré naučiť deti využívať aj mestskú hromadnú dopravu.Ukazuje sa, že školáci v dnešnej dobe sú, bohužiaľ, menej samostatní. Často sa nevedia vyznať v harmonogramoch dopravy a sú jednoducho v MHD zmätení.

interiér autobusu

Rodičovské “taxikárčenie” im tieto zručnosti neprinesie, aj preto je dobré vyslať deti do sveta a učiť ich spoliehať sa na seba. Napriek tomu je isté, že či už s rodičmi v aute alebo so spolužiakmi v autobuse, dieťa by malo mať možnosť si svoju cestu vybrať samo, prípadne po dohode s rodičom.

Ako je to vo vašej rodine?


Iné novinky

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej