Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Autá z hororových filmov

štvrtok, 26. októbra 2017
Špičkové efekty a autá patria na filmové plátno. Vo filmoch im často pristane aj rola nielen dopravného prostriedka. Stávajú sa súčasťou deja.
tieň mužskej postavy s páčidlom v ruke

Autá vo filmoch dostávajú plnohodnotnú filmovú rolu, a to bez rozdielu či ide o sci-fi, komédiu, rozprávku alebo horor.

Poznáte kultové autá z hororových filmov?

Určite si aj vy spomínate na nejaký filmový horor, v ktorom hlavnú úlohu zohrávala nielen postava, ale aj jej auto. Často sa menilo na mysteriózny a strašidelný dopravný prostriedok. Presne tak, ako autá v týchto piatich filmoch.

The Car (1977)

Lincoln-Continental

Lincoln Continental 1971, zdroj: joblo.com

Na konci sedemdesiatych rokov uzrel svetlo sveta film s príznačným názvom The Car. Americká hororovka, v ktorej ulice pokojného mestečka Santa Thea brázdi čierny Lincoln Continental z roku 1971.  S príchodom tajomného čierneho auta prichádzajú aj nejasné vraždy a kopa iných podivuhodných vecí. Presne toto je film, v ktorom auto zohráva hlavnú úlohu.

Zdroj: www.youtube.com

Na redizajne tohto čierneho mysteriózneho krásavca, ktorý budí strach a rešpekt už na prvý pohľad, sa podieľal George Barris. Išlo o Lincoln z roku 1971, teda sériový Lincoln, ktorý niesol označenie Mark III.

Dvojdverový Lincoln sa predával v rokoch 1969-71 ako osobná limuzína, a že naozaj oplýval luxusom, o tom svedčí aj vybavenie auta a povestná V-osmička pod kapotou. Auto tak malo naozaj čo ponúknuť.

Informácie o tom, kto je aktuálnym vlastníkom originálneho auta z tohto filmu, nie sú dostupné. Ak by ste však zatúžili mať takéto auto doma, na trhu sa dá zohnať sériovo vyrábaný Mark III. už od
25 000 eur. Síce sa nepodobá na originálnu úpravu hororového auta, ak však trafíte čiernu farbu, pozornosti okoloidúcich určite vzbudíte.

Duel (1971)

Plymouth Valiant 1970

Plymouth Valiant 1970, zdroj: www.imcdb.org

Vo filme Duel sa predstavili hneď dve autá v hlavnej úlohe. Tým prvým bol červený Plymouth Valiant 1970, druhým povestný hrdzavý ťahač s cisternou, Peterbilt 281. Spomínaný Valiant bol priekopníkom firmy Plymouth v oblasti kompaktných vozidiel. Vyrábal sa v rokoch 1960 až 1976 a v Kalifornii zožal vcelku úspech.

Ak by ste sa pýtali, prečo bolo auto vo filme červenej farby, odpoveď je jednoduchá. Väčšina filmu sa totiž odohrávala na diaľnici naprieč odľahlou púšťou, kde by autá inej farby mohli splývať s okolím a zaniknúť. A tak štáb zvolil kontrastnú červenú farbu.

1955-Peterbilt-281

Peterbilt 281, zdroj: www.imcdb.org

Čo sa týka cisternového ťahača, išlo o sériový model značky Peterbilt, ktorý bol vyrobený v roku 1955. A aj keď dostal režisér filmu Steven Spielberg na vyber 10 kamiónov, rozhodol sa pre Peterbilt, pretože mu výraz jeho prednej kapoty pripomínal tvár. A to mu ideálne sedelo do hororového filmu.

Christine (1983)

Plymouth-Fury-Christine

Plymouth Fury 1958, zdroj: Wikipedia.org

Hororový film Christine, v ktorom červené auto dokáže zmeniť osobnosť človeka, sa stal jedným z najúspešnejších hororových filmov 20. storočia. Veď už počas prvého vydania film zarobil vyše 21 miliónov amerických dolárov.

Hlavnú úlohu si “strihol” nezabudnuteľný červený Plymouth Fury 1958, ktorý sa tešil veľkej obľube. Priam fanaticky sa doň zamiloval aj režisér filmu Bill Gibson. Na diabolskú Fury nedá dopustiť, o čom svedčí aj fakt, že Bill založil autu vlastný profil na Facebooku, Twitteri či osobnú webstránku. A ako sám hovorí: „Ja to auto nevlastním, to auto vlastní mňa“.

Zdroj: www.youtube.com

Jurský Park (1993)

Ford-Explorer-XLT

Ford Explorer XLT, zdroj: www.imcdb.org

Auto Ford Explorer XLT možno nevyzerá strašidelne alebo mysteriózne, ale bolo to práve to vozidlo, v ktorom výskumníci bojovali o život v známom hororovom filme od Stevena Spielberga. Išlo o džíp s pohonom všetkých štyroch kolies, ktorý sa vyrába dodnes.

Aj vo filme išlo o bežné auto, ktoré nedisponovalo žiadnou špičkovou výbavou alebo výnimočným výkonom. Jediným poznávacím znakom bol len žlto-zeleno-fialový polep auta, ktorý však nevydržal dlho, keďže auto vo filme svojimi pazúrmi zničil obávaný T-Rex. Havarijnú poistku v tomto prípade asi filmári nemali.

Death Proof (2001)

Chevrolet Nova 1967

Chevrolet Nova 1967, zdroj: www.complex.com

Keď sa na vás autom rúti zjazvený muž s lebkou a skríženými hnátmi na kapote, dozaista viete, že máte problém. V skutočnosti čiernomodrý Chevrolet Nova za nič nemôže.

Toto auto je len nevinným pozorovateľom činov svojho šoféra vo filme Death Proof od režiséra Quentina Tarantina z roku 2007. Vodič, kaskadér Mike, je ten, kto odolal smrti, len aby zabil skupinu žien.

Chevrolet Nova 1967 nie je žiadne krvilačné auto. Práve naopak, pôsobí vcelku elegantným dojmom. Ak by ste ho chceli vlastniť, pripravte si zhruba 30 000 eur. Rozhodne ho však nepoužívajte na účely, na ktoré ho použil diabolský Mike.

Máte tip na ďalšie autá, ktoré naháňajú hrôzu vo filme? Podeľte sa o ne s nami v komentári.


Iné novinky

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej

makro záber na tachometer auta
streda, 09. mája 2018

5 najrýchlejších áut sveta

Výrobcovia sa každý rok predbiehajú v tom, komu sa podarí vyrobiť najrýchlejšie auto. Pozrite si 5 najrýchlejších áut na svete. Čítať ďalej

Ferrrari formula
štvrtok, 15. marca 2018

Život Nikiho Laudu a ďalších vynikajúcich jazdcov F1

F1 je kráľovskou disciplínou motoristického športu. Účasť na sérii pretekov Grand Prix si vyžaduje disciplínu a dodržiavanie pravidiel, ktoré musia spĺňať autá aj jazdci. Poznáte legendy F1? Čítať ďalej