Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Akých šoférov môžete stretnúť na ceste?

piatok, 21. apríla 2017
Veľkonočné sviatky sú za nami. Na slovenských cestách ste okrem spoločensky unavených šoférov mohli stretnúť aj ďalší fenomén, sviatočných vodičov.
vodič pije pivo v sklenenej fľaši za volantom

Kto je sviatočný vodič? Sviatočný vodič chodí na cesty zásadne raz až dvakrát za uhorský rok. Je to šofér, ktorý bežne auto z garáže nevytiahne. Jazdí napríklad na Veľkú noc, na “dušičky”, či na Vianoce, kedy treba navštíviť rodinu a nedá sa ísť inak ako autom. Najväčším problémom takéhoto vodiča je jeho nepoučiteľnosť, pretože auto vyťahuje z garáže v tom najnevhodnejšom čase, kedy je na cestách naozaj husto – počas sviatkov. Jazdí rutinne a spamäti, čím vzniká problém, napríklad pri dočasných zmenách v dopravnom značení.

Sviatočný vodič jazdí pomaly — čo je ešte dobrý prípad — ale aj nespoľahlivo, a to je už horšie. Do tejto (horšej) kategórie patrí aj situácia, kedy nevie, kam má odbočiť a kto má prednosť na križovatke. Vtedy sa môže stať, že sa sviatočný vodič ocitne vo večerných správach a musí dobiedzajúcemu reportérovi vysvetľovať pokrčené plechy. Vedenie motorového vozidla si vyžaduje, tak ako každá iná zručnosť, pravidelnosť a cvik, ktoré sviatočným vodičom chýbajú.

kričiaci muž za volantom

Zdroj: Giphy.com

Ako sa správať pri stretnutí sa so sviatočným vodičom?

Je dávno známe – a štatisticky dokázané – že cez veľkonočné sviatky je počet nehôd o čosi vyšší ako inokedy. Len za minulý rok sa počas veľkonočného týždňa stalo cez 380 dopravných nehôd, čo predstavuje viac ako jednu tretinu dopravných nehôd za daný mesiac. Zvýšená opatrnosť je preto namieste.

Ak ste skúsený vodič, viete, že na ceste treba predvídať a mať sa stále na pozore. Smerovka blikajúca doľava ešte nemusí znamenať, že sviatočný vodič naozaj pôjde doľava. Pomalá jazda sviatočných vodičov tiež nie je práve najbezpečnejšia, najmä ak sa pohybujú po diaľnici a sú zaradení v zlom pruhu, pri trojprúdovke najčastejšie v strednom. Pre pomalšie jazdiace autá je zásadne určený pravý jazdný pruh. Dôležitá je aj kontrola mŕtveho uhla, na ktorý veľa šoférov zabúda.

K sviatočným vodičom by ste mali byť tolerantní, najmä keď sa ocitnú v cudzom meste. Spoznáte ich podľa inej ŠPZ a chaotického správania počas hľadania správnej adresy, či sledovania dopravných a smerových značiek. Je lepšie udržiavať dostatočný odstup, aby neprišlo ku kolízii.

Ak máte vo svojom okolí takéhoto sviatočného vodiča, dajte mu pred cestou niekoľko praktických rád. Najmä nech nezabudne skontrolovať auto. Svetlomety, tlak v pneumatikách, brzdové svetlá, smerovky a kvapaliny. Aspoň tak ako pán Pařízek v legendárnom filme Vrchní, prchni :-) Autu totiž nerobí dobre, keď dlho stojí. Najviac trpí autobatéria, ktorá môže vypovedať službu práve počas sviatočnej cesty. Odporúčame skontrolovať si aj platnosť dokladov, platnosť PZP, prípadne havarijnej poistky. Jazdiť po vypršaní emisnej kontroly či STK sa žiadnemu vodičovi taktiež nemusí finančne vyplatiť.

Zdroj: YouTube.com

Nielen na sviatočných si treba dať pozor, sú aj iné kategórie šoférov

Samozrejme, sviatočný šofér cez sviatky nie je tou jedinou potenciálnou hrozbou, ktorá vás na cestách môže stretnúť. Sú aj iné typy vodičov, rovnako (či azda ešte viac) nebezpečných. A nielen cez sviatky.

1. Nerváci

Ak by mohli, rozmlátili by volant, ale potom by nemali čím krútiť a rovno sa vždy ísť nedá. Takíto vodiči na vás budú vytrubovať v štýle newyorskej minúty – teda pol sekundy po tom, ako skočí zelená a on, nešťastník, musí stáť v premávke za vami. Potom vás predbehne a ešte vám aj čosi ukáže. Treba sa len usmiať a pokývať hlavou, obsah vašich slov už necháme na vás…

nahnevaný vodič 

Zdroj: Giphy.com

2. Agresívni vodiči

Majú podobnú povahu ako nerváci, ale títo vás dobre že nevytlačia z cesty, ak idete nedajbože predpísanou rýchlosťou a oni sa strašne ponáhľajú. Myslia si, že sú najdôležitejší na ceste. Tlačia sa, nebezpečne predbiehajú, obmedzujú ostatných. Vtedy je lepšie takýchto vodičov pustiť pred seba a nech si idú kade ľahšie.

nebezpečné predchádzanie 

Zdroj: Giphy.com  

3. Multi-tasker vodiči

Osobitnou kategóriou sú multi-tasker šoféri. Dokážu totiž robiť viac vecí naraz, nielen šoférovať a sledovať premávku okolo seba. Táto kategória napríklad dokáže za jazdy stovkou písať esemesky. Čo už po tom, že auto na ceste pláva, alebo že vodič nevidí, ako sa približuje k zvodidlám, či do protismeru. Písanie správ patrí medzi časté zlozvyky za volantom. Okrem esemeskovania dokáže takýto šofér počas jazdy aj telefonovať a tváriť sa, že má situáciu pod kontrolou. Alebo vie v v pohode rozbaľovať bagetu a jesť ju. Ženy za volantom sa občas stihnú aj namaľovať.

zábavné aktivity, ktoré určite nepatria za volant

Zdroj: Giphy.com

4. Milovníci alkoholu

Vodiči, ktorí holdujú alkoholu aj za volantom vážne ohrozujú seba aj ostatných v premávke. Nebezpečnými na ceste sú však aj podgurážení chodci a tiež cyklisti, ktorí vám ľahko spadnú pod auto. Treba sa preto mať naozaj na pozore a predvídať, keď na ceste uvidíte cyklistu alebo chodca, ktorí sú očividne spoločensky unavení.

vodič snažiaci sa napiť z dregera

Zdroj: Giphy.com

5. Speváci

Počuť ich na metre ďaleko, dokonca aj keď majú zatvorené všetky okná. Hlasná hudba vibruje celým autom a do rytmu si veselo, či dramaticky kývajú hlavou, podľa hudobného žánru, ktorý práve počúvajú. Vypeckované repráky napĺňajú týchto šoférov neskutočným pocitom radosti, o ktorú sa chcú podeliť s ostatnými účastníkmi premávky. Dajte si však pozor, hlasná hudba má totiž na vodiča podobné účinky ako alkohol.

spievajúca posádka auta

Zdroj: Giphy.com

6. Tanečníci

Veru, aj takýchto šoférov môžete stretnúť na cestách. Život si užívajú naplno, za volantom, s vetrom vo vlasoch a pri obľúbenej hudbe sa cítia slobodne a šťastne. Občas zabudnú na smerovky pri odbočovaní a málokedy kontrolujú späťáky. Vnímajú len seba a hudbu, do ktorej rytmicky pohybujú panvou, rukami a niekedy aj celým telom.

tancujúci vodič

Zdroj: Giphy.com

Pozor na alkohol

Ak si sviatočný vodič vypije, pravdepodobnosť tragédie sa znásobuje. Ako to je s alkoholom u mužov, ktorým napríklad na veľkonočné pondelky núkajú poldeci? U bežného 80 kilogramov vážiaceho muža potrvá aj päť hodín, kým strávi jedno poldeci so 40 %-ného alkoholu (naozaj len jedno).

Ak si dá veľké dvanásťstupňové pivo, musí počkať dve a pol hodiny. Aj jedno pivo totiž môže spôsobiť spomalené reakcie a horšiu pozornosť na ceste.Pozor si treba dať aj pri zostatkovom alkohole a nesekať hrdinov.

Ženám pritom stačí vypiť oveľa menej alkoholu a môžu nafúkať aj na druhý deň. Podľa odborníkov sa ženám odbúra 0,085 gramov alkoholu za hodinu, mužom 0,1 gramu, to všetko na jeden kilogram hmotnosti. Napríklad 2 dcl vína sa odbúrajú v priemere za 4 hodiny. Ak nemáte vlastný dreger, môžete si aspoň orientačne vypočítať hladinu alkoholu online.

Policajti sú pri alkohole nekompromisní. Okrem straty vodičského oprávnenia riskuje podgurážený vodič vysokú pokutu a ak jeho prehrešok tohto druhu nie je prvý, môže sa pokojne ocitnúť na istý čas aj za mrežami. A iste uznáte, že tu sa všetka zábava končí.


Iné novinky

premávka
pondelok, 01. októbra 2018

Najpredávanejšie autá na Slovensku: Slováci majú stále radi škodovky, rastie popularita SUV

3 najpredávanejšie autá roku 2017 boli z automobilky ŠKODA, ktorej nestíhajú konkurovať ani automobilky Volkswagen a KIA, hoci vyrábajú autá u nás. Pozrite sa na najpopulárnejšie autá na Slovensku. Čítať ďalej

makro záber na tachometer auta
streda, 09. mája 2018

5 najrýchlejších áut sveta

Výrobcovia sa každý rok predbiehajú v tom, komu sa podarí vyrobiť najrýchlejšie auto. Pozrite si 5 najrýchlejších áut na svete. Čítať ďalej

Ferrrari formula
štvrtok, 15. marca 2018

Život Nikiho Laudu a ďalších vynikajúcich jazdcov F1

F1 je kráľovskou disciplínou motoristického športu. Účasť na sérii pretekov Grand Prix si vyžaduje disciplínu a dodržiavanie pravidiel, ktoré musia spĺňať autá aj jazdci. Poznáte legendy F1? Čítať ďalej