Chceme, aby bolo používanie tejto stránky pre Vás čo najpríjemnejšie. Preto využívame cookies.

Ďakujeme ;-)

OK

Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Nedeľa o 09:00

Ako zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ

utorok, 15. novembra 2016
Ak vám cudzie auto oškrie lak, oprava sa hradí z povinnej poistky držiteľa vozidla, ktoré škodu spôsobilo, a to bez ohľadu na to, kto bol vodičom tohto vozidla. Podstatné je vinníka zastihnúť alebo aspoň poznať.
lupa nad špz auta


Podľa EČV (označovanej aj ako ŠPZ) viete vyhľadať poisťovňu, v ktorej je auto vinníka poistené. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ umožňuje centrálny register na webe.

Majiteľa auta podľa ŠPZ sami nezistíte

Policajný register nie je, z pochopiteľných príčin, verejne dostupný. Avšak napriek tomu si môžete uplatniť spôsobenú škodu z povinnej poistky vinníka.

Stačí poznať jeho poznávaciu značku, podľa ktorej v centrálnom registri vyhľadáte poisťovňu majiteľa auta, ktoré to vaše poškodilo.

Ako postupovať v prípade poškodenia vášho auta

1. Privolajte políciu

Polícia spravuje evidenciu všetkých prihlásených vozidiel na Slovensku. Policajti vedia veľmi rýchlo cez vysielačku alebo terminál zistiť: 

 • meno a priezvisko vinníka; 
 • bydlisko;
 • telefonický kontakt z databáz operátorov. 


Ak nahlásite škodu na čísle 158 s tým, že poznáte ŠPZ vinníka, dokážu ho kontaktovať a zabezpečiť dôkazy.

V takom prípade je dôležité poskytnúť kontakt na svedkov, ktorí udalosť videli. Polícia ich svedectvo vie doplniť o záznam mestských či priemyselných kamier z miesta nehody. 

Kľúčové je vždy počkať na policajnú hliadku a vypýtať si záznam (zápisnicu) o škodovej udalosti. Takýmto spôsobom viete zistiť majiteľa auta, ktoré vám spôsobilo škodu, iba podľa ŠPZ.

2. Oznámte škodu poisťovni vinníka

Ak žiadate o náhradu škody z PZP vinníka, je dôležité vedieť, kde je poistený. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ je jednoduché. 

Vďaka ŠPZ nájdete poisťovňu vinníka za pár sekúnd na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP). Dôležité sú údaje o poisťovateľovi (čiže poisťovni vinníka) a číslo poistnej zmluvy.

Spolu s ŠPZ a týmito údajmi treba nahlásiť škodu v poisťovni vinníka. V správe nezabudnite uviesť, že udalosť je vyšetrovaná políciou. 

Ak dodržíte tieto kroky a polícia jednoznačne určí vinníka, je vaša šanca získať odškodnenie vysoká.

Ako postupovať, ak je vinník neznámy alebo nepoistený

V prípade, že je vinník neznámy alebo nepoistený a vy máte záznam z polície, nemusíte škodu platiť z vlastnej peňaženky. 

SKP je totiž povinná preplatiť vám škodu z rezervného fondu pri neznámom alebo nepoistenom vinníkovi. Od nepoistených vodičov si SKP potom vymáha peniaze späť, keďže si nesplnili zákonnú povinnosť uzavrieť si povinné zmluvné poistenie.


Ako postupovať, ak sa škoda stane v zahraničí

Ak do vás mimo Slovenska nabúra auto so zahraničnou ŠPZ, je situácia oveľa komplikovanejšia. Podľa ŠPZ nezistíte ani majiteľa auta, ani jeho poisťovňu. Tento údaj však potrebujete, ak si chcete uplatniť škodu, pretože každá poisťovňa má pre Slovensko určeného iného tzv. likvidačného zástupcu.

Postup rovnaký ako na Slovensku

Platia v zásade rovnaké pravidlá ako na Slovensku:

 • privolajte na miesto políciu;
 • požiadajte o vystavenie záznamu o škode s uvedením ŠPZ vinníka; 
 • požiadajte o pomoc SKP pri zisťovaní poisťovne vinníka. 

Potom sa s informáciou obráťte na konkrétneho likvidačného zástupcu so žiadosťou o úhradu škody.


Náš tip: overenie vlastného PZP

Možnosť uzavrieť jednoducho a rýchlo online PZP je skvelá vec. Ak sa však neviete zbaviť neistoty z “virtuálneho nákupu”, skontrolujte si svoje povinné zmluvné poistenie cez SKP. 

Stačí na www.skp.sk zadať pár dní po uzavretí poistenia ŠPZ a presvedčiť sa, či všetko sedí.

Skontrolovať si viete, či je pri vašej ŠPZ správna poisťovňa a správny dátum platnosti poistenia. Ak náhodou nie, treba kontaktovať poisťovňu a požiadať o úpravu nesprávnych údajov.

 
Overte cez ŠPZ ojazdené auto pri kúpe

Overenie skutočného majiteľa podľa ŠPZ sa vám zíde aj pri kúpe auta. Po Európe totiž koluje stále dostatok kradnutých áut a jeho kúpa vás môže vyjsť veľmi draho.

Pri kúpe hľadajte v registroch

Pri overovaní auta postupujte nasledovne:

  Náš tip:  overenie stavu kilometrov

  Pri autách, ktoré sú už niekoľko rokov registrované na Slovensku, si viete overiť vývoj stavu kilometrov počas technickej kontroly. 

  Akýkoľvek pokles na historickej krivke stavu tachometra je jasným indikátorom stáčania kilometrov, a teda pokusu o podvod pri predaji. 


  Iné novinky

  model červeného autíčka na eurobankovke
  utorok, 27. februára 2018

  Najlacnejšie nové autá - aké auto kúpiť do 10 000 eur

  V roku 2017 zmenilo majiteľa do 400 000 áut. Lákadlom je predĺžená záruka aj špeciálna výbava. Vedeli ste, že nové auto môžete mať už za cenu jazdeného? Vybrali sme 7 modelov do 10 000 eur. Čítať ďalej

  ikony mobilných aplikácií v smartfóne
  utorok, 20. februára 2018

  Top 5 mobilných aplikácií pre vodičov

  Používanie smartfónu za volant určite nepatrí. Niektoré mobilné aplikácie však dokážu nejednému vodičovi pomôcť. Vybrali sme pre vás top aplikácie pre šoférov. Čítať ďalej

  model autíčka na tabuľke s EČV
  štvrtok, 15. februára 2018

  Ako prihlásiť auto dovezené zo zahraničia v roku 2018

  Kúpili ste si nové auto za hranicami a chcete si ho priviezť domov? Spísali sme pre vás povinnosti, ktoré treba splniť pri prihlásení dovezeného auta. Čítať ďalej