Ako vybrať snehové reťaze na auto
- Kategórie
- Tipy a triky
- Poistenie

Protisklzové reťaze pomôžu nie len v horách
Pre bezpečnú jazdu v zime je osožné mať protisklzové reťaze pripravené v kufri auta a to aj v prípade, kedy nemáte namierené do hôr. Oceníte ich najmä v horských oblastiach, no svoje opodstatnenie majú aj v mestách.
Pomôžu vám napríklad pri vychádzaní z garáže na cestu zamrznutým strmým zrázom, alebo keď zapadnete do snehového záveja počas manévra na úzkej ceste. Snehové reťaze sa používajú na zabezpečenie lepšej priľnavosti kolies s vozovkou aj mimo nej.
Ako zistíte správny rozmer reťazí
Protisklzové reťaze kúpite v páre podľa typu, ktorý prislúcha rozmeru pneumatiky a šírke behúňa. Každá pneumatika má na profile vyrazené číselné označenie. Udáva rozmer pneumatiky v milimetroch a priemer disku v palcoch. Iné informácie, ktoré na pneumatikách nájdete, nie sú pri výbere reťazí potrebné.
Radíme vám vyberať si z homologizovaných protisklzových reťazí. V žiadnom prípade ich nekupujte “z druhej ruky” alebo od neoverených predajcov. Pri výbere snehových reťazí treba brať do úvahy aj typ auta, jeho váhu a predpokladané použitie.
Iné reťaze nasadíte na pneumatiky osobného auta, ktoré bude jazdiť výhradne po zasnežených asfaltových komunikáciách a iné zase na plne naložené nákladné auto prepravujúce zásoby do vysokohorských oblastí.
Typ vyberajte podľa terénu, v ktorom sa pohybujete
Rozoznávame niekoľko typov protisklzových reťazí. Rozhodujte sa podľa toho, do akých podmienok sa chcete vydať autom.
Klasické reťaze z mangánovej ocele
Tento typ reťazí je určený do tých najnáročnejších podmienok. Väčšina vodičov sa stretla práve s týmto typom.
Dokážu zabezpečiť maximálnu priľnavosť kolies k povrchu vozovky a dokonalý rozbeh. Naopak, pri brzdení poskytujú dostatočnú oporu. Výrobcovia dodávajú na trh varianty s ručným alebo s automatickým dopínaním.
V praxi to funguje tak, že automatické reťaze nasadíte na koleso a ony sa počas jazdy automaticky vycentrujú a dopnú. Naopak, pri zastavení auta sa samočinne povolia, čím umožnia ich ľahšiu demontáž.
Klasické reťaze musíte po niekoľkých desiatkach metrov vždy skontrolovať a manuálne dotiahnuť.
Protisklzové reťaze z polyuretánu
Reťaze vyrobené z polyuretánu sa natiahnu na koleso a uchytia na jednom mieste. Ide o textilné snehové reťaze, takzvané “autoponožky”, ktoré sú určené pre nenáročný terén.
Sú vhodnou alternatívu k tým klasickým. Vyrobené sú z odolných textílií a hlavnou výhodou je, že ich dokáže namontovať aj menej zručný šofér.
Pozor: Textilné protisklzové reťaze nie sú akceptované plošne vo všetkých európskych štátoch. Než sa vyberiete na cesty, je lepšie oboznámiť sa s legislatívou príslušného štátu.
Rady, ako jazdiť s reťazami
Aby ste predišli zbytočným komplikáciám, najideálnejšie je nechať si poradiť v autorizovaných predajniach. Najprv sa naučte nasadzovať snehové reťaze mimo cesty, ideálne rovno pred garážou.
Nenechávajte si to až na situáciu priamo na ceste.
- Snehové reťaze je potrebné nasadiť pred stúpaním. V kopci by pri slabom zabezpečení vozidla mohlo dôjsť k spätnému pohybu.
- Pri jazde s protisklzovými reťazami dbajte na predpísanú rýchlosť, čiže maximálne 50 kilometrov za hodinu. Pri striedaní zasneženého povrchu so suchým asfaltom však môže dôjsť k ich poškodeniu, preto buďte obzvlášť opatrní.
- Po použití protisklzových reťazí ich nezabudnite umyť čistou vodou a nechajte voľne vyschnúť.
Iný kraj, iný mrav
Či u nás alebo v zahraničí, zákony sa neustále menia. Je preto vhodné sa s nimi priebežne oboznamovať najmä v súvislosti s cestovaním po Európe.
V niektorých severských krajinách, kde celoročne panuje zima, sú napríklad okrem protisklzových reťazí povolené aj pneumatiky s kolíkmi alebo hrotmi. U nás sú však kolíky a hroty zakázané, pretože by poškodzovali asfaltový povrch ciest. Výnimku dostali iba autá záchranných zložiek.
Cenná rada na záver
Pri jazde v nepriaznivom zimnom počasí sa vyzbrojte nielen predpísanými protisklzovými reťazami, ale majte poruke aj teplú deku, termosku s teplým čajom alebo fľašu s vodou. Dvojnásobne to platí pri cestovaní s malými deťmi. Isto sa nájde miesto aj pre funkčnú autobaterku a autonabíjačku.
Ak si ale chcete byť skutočne istí, že dostanete v krízovej situácií pomoc, ideálne majte okrem povinného zmluvného poistenia aj to doplnkové s asistenčnou službou. Nikdy totiž neviete, či vám cestu nezahatajú snehové záveje, alebo či nezostanete trčať na zasneženej diaľnici v dopravnej zápche.
Nech je to už akokoľvek, prajeme bezpečné cestovanie!