Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 07:30

Ako vybrať detskú autosedačku? Rady, ktoré vám uľahčia rozhodovanie

utorok, 20. júna 2017
Viete, čo všetko treba zohľadniť pri výbere detskej autosedačky? Je vôbec používanie autosedačky na Slovensku povinné? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovieme v našom článku.
bábätko spiace v autosedačke s cumlíkom

Ak sa chystáte s vašou ratolesťou prvýkrát na cestu autom, mali by ste vedieť, že používanie detskej autosedačky je pri deťoch nižších ako 150 centimetrov zo zákona povinné, a to bez ohľadu na vek.

Aj napriek tomuto faktu sa stále nájdu ľudia, ktorí platné nariadenie nedodržujú a bezpečnosť vlastných potomkov, žiaľ, zanedbávajú. Deti pritom patria k najohrozenejším účastníkom cestnej premávky – podľa štatistík sa ich v Európe zraní ročne okolo 100-tisíc.

Ochrániť pasažierov vo vozidle sa dá jednak formou poistenia, no pri deťoch by ste mali klásť dôraz aj na výber správnej a čo najbezpečnejšej autosedačky.

Prečo je používanie autosedačiek dôležité?

Deti, ktoré nie sú počas nehody zaistené v autosedačke, zomierajú v priemere až sedemkrát častejšie, ako tie, ktoré sú pripútané.

POZOR: Už nehoda pri rýchlosti 15 kilometrov za hodinu môže mať pre nezaistené dieťa fatálne následky.Niektorí ľudia však berú toto riziko na ľahkú váhu a vezú deti napríklad na kolenách na mieste spolujazdca. Musíte si však uvedomiť, že v prípade nárazu je každá osoba vo vozidle vymrštená obrovskou silou dopredu. Zachytiť a udržať dieťa je teda doslova nemožné. 

 

Zdroj: YouTube

Pravidlá, ktorými sa treba riadiť

Pri výbere detskej autosedačky by ste nemali hľadieť len na cenu či farebné prevedenie. Dôležitá je v prvom rade bezpečnosť. Aj napriek tomu, že kvalitné autosedačky nie sú lacnou záležitosťou, určite sa do nich oplatí investovať. Koniec koncov, investujete predsa do zdravia a bezpečnosti svojho potomka.

Zlákať vás môže aj cenovo výhodná ponuka z rôznych bazárov, odborníci však upozorňujú, že takéto autosedačky síce nemusia byť na prvý pohľad poškodené, no môžu obsahovať skryté nedostatky, ktoré voľným okom neuvidíte.

Stavte radšej na úplne novú autosedačku. V prvom rade si overte, či autosedačka má všetky potrebné certifikáty. Každá by mala mať na sebe označenie I-Size (ECE R129) alebo ECE R44-04, ktoré zodpovedajú najprísnejším bezpečnostným normám. Tieto autosedačky prešli dynamickými testami – simulácia nárazu spredu, zozadu a prevrátenie vozidla, ďalej skúškami odolnosti rôznych dielov autosedačky, testovaním bezpečnosti, materiálu a pevnosti popruhov a zapínacích praciek.

Kritériom, na ktoré by ste mali hneď od začiatku prihliadať, sú aj výsledky nezávislých testov - napríklad od automobilového klubu ADAC. Uskutočnené testy, tzv. “crash testy”, vám čo-to napovedia o kvalite a bezpečnosti vami vytipovanej autosedačky. Sedačky sú testované každý rok, pričom sa simuluje náraz do auta spredu a z bočnej strany.

Nezávislé testy už niekoľkokrát dokázali, že najdrahšie autosedačky nie vždy obstoja v testoch najlepšie. Platí teda, že bezpečnosť a kvalita sa nemusia nutne odvíjať od ceny.

Nezabudnite sa uistiť, že vybraná autosedačka je kompatibilná s vaším autom. Niektoré môžu byť napríklad príliš veľké alebo široké. Viaceré značky automobilov ponúkajú vlastné detské autosedačky, pri ktorých budete mať istotu, že do vášho vozidla na 100 % zapasujú.

Myslite aj na to, aby sa vám s autosedačkou dobre manipulovalo a bola jednoduchá na inštaláciu, resp. upevnenie. V prípade, že uvažujete nad autosedačkou so systémom ISOFIX, skontrolujte, či majú sedadlá vášho auta tento úchytný systém zabudovaný.

polohovateľná autosedačka 

Zdroj: Giphy.com

Dojčatá a batoľatá iba v protismere

Pre novorodencov (deti od 0 do 13 kilogramov) je určené tzv. “vajíčko či škrupinka”, ktorá sa zväčša umiestňuje na zadné sedadlá v protismere. Aj keď sa vám to môže zdať najskôr trochu zvláštne, takéto umiestnenie skutočne novorodenca chráni. Jeho hlavička je totiž v pomere zo zvyškom tela veľká, a krčné kosti a svaly nie sú ešte natoľko vyvinuté, aby ju pri náraze ochránili. Preto musia deti do 15 mesiacov podľa platnej legislatívy jazdiť v aute v protismere. Vajíčko je možné zaistiť i na mieste spolujazdca, no v takom prípade nezabudnite deaktivovať airbag. Pri náraze by bol pre bábätko veľmi nebezpečný.

Kedy vymeniť autosedačku?

Detské autosedačky sú rozdelené podľa hmotnosti do niekoľkých prehľadných kategórií, preto bude pre vás jednoduché zistiť, ktorý typ práve potrebujete. Rozhodujúca je najskôr výška a potom váha vášho potomka.

V prípade, že dieťaťu trčia nohy zo sedačky, nie je to zdravie ohrozujúca chyba. Problém nastane vtedy, ak hlava a krk presahuje hornú opierku autosedačky. Krčná chrbtica dieťaťa potom nie je dostatočne chránená počas nárazu. Ak je hlava vyššie ako vrchná časť autosedačky, mali by ste starú autosedačku vymeniť za novú.

Kategórie autosedačiek

Pri výbere je dôležitá hmotnosť a vek dieťaťa. Pozrite sa, ktorá je vhodná pre vašu ratolesť.

Kategória autosedačiek
Hmotnosť dieťaťa
 Vek dieťaťa
 0  do 10 kg
 od narodenia do 9-12 mes.
 0+  do 13 kg
 od narodenia do 18 mes.
 0+  do 25 kg
 od narodenia do 5 rokov
 1  9-18 kg
 cca do 4 rokov
 2  15-25 kg
 cca do 7 rokov
 3  22-36 kg
 cca do 12 rokov

Autosedačky od 0 do 13 kg

Ako sme spomenuli vyššie, tieto autosedačky pre najmenších sa nazývajú “škrupinky”, či “vajíčka”. Sú vybavené rukoväťou na pohodlné prenášanie s možnosťou hojdania alebo upevnenia na kočík. Keďže bábätká väčšinu času ležia, odporúčame vyberať polohovateľnú sedačku.

Táto kategória autosedačiek sa pripevňuje vždy v protismere jazdy na zadnom alebo prednom sedadle spolujazdca. Sedačku je možné upevniť prostredníctvom bezpečnostných pásov alebo systémom ISOFIX.

Autosedačky od 0 do 18 kg

Táto kategória sa zvykne označovať aj ako “kombinované autosedačky” – je ich totiž možné používať v oboch smeroch jazdy. Detičky do 13 kg najskôr sedia v protismere jazdy. Deti od 13 kg do 18 kg už sedia v smere jazdy. Tento druh autosedačiek nemá rukoväť, zároveň sú ťažšie a náročnejšie na manipuláciu.

Autosedačky od 0 do 25 kg

Tieto kombinované autosedačky je taktiež možné používať v smere jazdy aj v protismere. Deti do 13 kg najskôr sedia v protismere, pri deťoch s hmotnosťou od 13 kg do 25 kg sa sedačka otočí do smeru jazdy.

Autosedačky od 9 do 18 kg

Tento typ autosedačiek sa už v aute väčšinou umiestňuje v smere jazdy na zadnom sedadle. Autosedačky sú vybavené nastaviteľným bezpečnostným pásom v oblasti rozkroku. Odporúčame vyberať sedačku s polohovateľnou opierkou chrbtice, aby si menšie detičky mohli pospať v pohodlnej polohe.

Dbajte na to, aby mala sedačka zvýšené a zosilnené bočnice pri hlavičke dieťaťa. Sedacia plocha autosedačky je umiestnená vyššie.

Autosedačky od 9 do 25 kg

Väčšinou bývajú zložené z dvoch častí a sú vybavené samostatnými bezpečnostnými pásmi. Umiestňujú sa v smere jazdy na zadných sedadlách auta a sú určené pre deti vo veku cca 6 rokov.

Na výber máte viac variantov: autosedačky s chrbtovou opierkou, opierkou hlavy a rúk s možnosťou ich výškového nastavenia. Opierky sú odnímateľné a ak dieťa vyrastie, je možné použiť z autosedačky len podsedák.

Autosedačky od 9 do 36 kg

Táto kategória sa označuje aj ako “rastúce autosedačky. Sú široké a vysoké, a teda ich môžete nastavovať a polohovať do rôznych stupňov. Ich súčasťou býva zmenšujúca vložka a niektoré majú aj bezpečnostný pult.

Vybavené sú vlastnými bezpečnostnými pásmi a odnímateľnými opierkami. Z autosedačky ostane len podsedák, ktorý nadvihne dieťa do takej výšky, aby ho bolo možné pripútať bezpečnostnými pásmi.

Autosedačky od 15 do 36 kg

Autosedačky v tejto kategórii sú určené pre deti do 12 rokov. Majú nastaviteľné opierky hlavy, chrbtice a rúk podľa veľkosti dieťaťa. Zadné časti autosedačiek je možné odstrániť a využiť len podsedáky. Sedačky sa umiestňujú v smere jazdy a fixujú sa bezpečnostnými pásmi.

POZOR: Bezpečnostné pásy musia byť v správnej výške – horná časť pásov musí viesť cez stred ramena a priliehať k hornej časti tela. Spodná časť musí ísť cez bedrá a tiež by mala priliehať. Pásy nesmú prechádzať cez brucho a krk dieťaťa!

Homer a Maggie Simpson v aute

Zdroj: Giphy.com

Čo je ISOFIX

Ak začnete vyberať vhodnú autosedačku pre detského pasažiera, určite veľmi rýchlo narazíte na pojem ISOFIX. Ide vlastne o spôsob, akým sa pripevňuje autosedačka do vozidla.

Mnoho ľudí využíva bezpečnostné pásy, ktoré však pripevňujú zle, čo môže mať fatálne následky. Napríklad, ak pás prechádza cez krk dieťaťa, pri čelnom náraze mu hrozí poranenie krčnej chrbtice a dýchacej trubice.

Aj z tohto dôvodu je by ste mali zvážiť použitie ISOFIX-u na správne zaistenie autosedačky. Ukotvenie takýmto spôsobom je podľa výsledkov nezávislých testov jednoduchšie, stabilnejšie a hlavne bezpečnejšie.

veselé dieťa v autosedačke

Zdroj: Giphy.com

Ochrana aj formou poistenia

Žiaľ, ani najdokonalejšia autosedačka nedokáže zabrániť dopravnej nehode. Či už ste urobili chybu vy, alebo ste sa ocitli v zlom čase na zlom mieste, myslieť by ste mali nielen na správne poistenie vášho auta, ale aj na ľudí v ňom. Vhodné je najmä havarijné poistenie, ale aj úrazové poistenie osôb v aute.


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

zákazová dopravná značka
piatok, 05. októbra 2018

Zákazové dopravné značky – poznáte všetky?

Zákazové dopravné značky patria do kategórie, ktorých porušenie sa trestá vysokými pokutami a niekedy aj odobratím vodičského oprávnenia. Poznáte všetky zákazové značky? Čítať ďalej

policajt v prilbe
štvrtok, 04. októbra 2018

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám. Čítať ďalej