Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Streda o 07:30

Ako najlepšie pripravíte svoje auto na zimu?

štvrtok, 28. decembra 2017
Počas zimnej sezóny vplýva na stav vášho auta viacero faktorov, od extrémne nízkych teplôt až po agresívne posypové materiály.
Auto na zasneženej ceste

Výmena pneumatík

„Prezutie“ auta je povinnosťou číslo jeden pre každého zodpovedného motoristu. Kedy je však najvhodnejší čas na ich prezutie, aby nebolo príliš skoro alebo, naopak, príliš neskoro?

Všeobecné nepísané pravidlo hovorí, že táto povinnosť prichádza ruka v ruke s obdobím, kedy teplota klesá pod sedem stupňov Celzia. Ak sa však nechceme spoliehať len na dohady, pozrime sa, čo vraví zákon.

Podľa zákona o cestnej premávke je majiteľ osobného auta povinný používať zimné pneumatiky, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Osobné auto nesmie byť v cestnej premávke, ak nie je vybavené zimnými pneumatikami na všetkých nápravách. 

Neodporúčame nechať si túto povinnosť na poslednú chvíľu. Servisy majú totiž v období „tesne pred“ najviac práce.

Výmena kvapalín

Veľmi dôležité je zabezpečiť prevádzkové kvapaliny určené na zimu. Ide najmä o chladiace médium a vodu do ostrekovačov

V prípade chladiacej kvapaliny treba myslieť najmä na to, že samotná zmes plynutím času stráca svoje vlastnosti. Preto je dobré dať pred zimou v servise skontrolovať jej bod tuhnutia

Zanedbanie  môže mať v určitých prípadoch nepríjemné následky. V našich podmienkach totiž úplne stačí, aby bola kvapalina zriedená na –15 až –25 stupňov Celzia

V prípade, že by bola chladiaca kvapalina koncentrovaná na nižšie teploty, v našich podmienkach by mohla pôsobiť na chladiaci systém príliš agresívne. Ten by sa tým len zbytočne opotrebúval.

Dopĺňanie oleja do motora

Stierače

V zime určite skontrolujte stav gumičiek na stieračoch. Veľmi ľahko sa môže stať, že počas prvých dažďov zistíte, že stierače zanechávajú šmuhy a znižujú tak viditeľnosť. 

Majte na mysli, že v nasledujúcich mesiacoch si budú musieť vaše stierače poradiť nielen s dažďom, snehom či námrazou, ale aj so všetkými možnými nečistotami, ktoré sa na vaše čelné sklo dostanú z ciest.

Zimná autokozmetika

Ak už máte zabezpečené stierače, je na mieste informovať sa o vhodnej starostlivosti o vaše čelné sklo.

V prípade námrazy je veľmi praktické si zaobstarať rozmrazovače skiel, ktoré aplikujete jednoducho, pomocou rozprašovača. Jednotlivých prípravkov nájdete v ponuke viacero.

Tie sa navzájom odlišujú cenou a teplotným rozmedzím, v ktorom najlepšie účinkujú. Tie lacnejšie sú napríklad určené do –18 stupňov Celzia, zatiaľ čo tie drahšie je možné použiť až do –38 stupňov.

Námraze môžete predchádzať použitím tzv. tekutých stieračov. Tie vytvárajú na skle neviditeľný povlak, ktorý odpudzuje častice vody. Tým znižuje množstvo vytvorenej námrazy a tiež podstatne uľahčuje jej odstránenie.

V rámci udržiavania „fasády“ vozidla rozhodne odporúčame jeho navoskovanie, čím sa na aute vytvorí ochranná vrstva, chrániaca povrch automobilu proti posypovej soli a priľnutiu nečistôt.

Udržiavanie autobatérie

Ak so svojím autom zvyčajne neabsolvujete dlhšie cesty, ale chodíte s ním len po meste, rozhodne si nezabudnite poriadne nabiť autobatériu.

 V prípade, že na ňom počas zimy jazdíte len minimálne, je dôležité ju v priebehu tohto ročného obdobia nabíjať pravidelne.

V mrazivých teplotách batéria zvyčajne stráca aj desiatky percent zo svojej kapacity, a preto je veľmi dôležité ju priebežne udržiavať.

 

batéria a štartovacie káble

Podvozok

Podvozok trpí najviac jazdou na cestách v zlom stave. Je preto dôležité mať v poriadku tlmiče, ktoré majú za úlohu stlmiť nárazy na jamy a rôzne nerovnosti, ktoré v zime vznikajú.

V servise si tiež nechajte skontrolovať geometriu a vôľu podvozku, čím môžete predísť nerovnomernému či nadmernému opotrebovaniu pneumatík. 

Ak nemáte v poriadku podvozok a prišlo by k brzdeniu na šmykľavom povrchu, ľahko sa môže stať, že vás začne na vozovke stáčať.

Prečo v zime nezabúdať na havarijné poistenie?

Je veľa dôvod, prečo sa oplatí mať havarijnú poistku práve v zime: 

  • vznikajú nerovnosti na povrchu vozovky;
  • pre nánosy snehu a ľadu na cestách hrozí šmyk aj pri nízkej rýchlosti;
  • škodu vám ľahko spôsobia vodiči iných áut.

Ponúkame vám jedinečnú možnosť havarijného poistenia v individuálnom rozsahu, ktorý si vyberáte vy sami. Ďalšími výhodami je poistenie proti vandalizmu v cene

Máte tiež možnosť rôznych pripoistení podľa vlastných potrieb. Ďalej je len na vás, akú výšku spoluúčasti si vyberiete.


Vypočítať cenu poistenia


Iné novinky

EGR ventil
pondelok, 15. októbra 2018

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje? Čítať ďalej

maják na pobreží
streda, 01. augusta 2018

Tipy na cestu autom do Bulharska

Popri Chorvátsku je obľúbenou destináciou Slovákov aj Bulharsko. Prezradíme vám tipy a užitočné informácie, ako sa dostať k Čiernemu moru na vlastnú päsť. Čítať ďalej

pobrežie mesta Dubrovnik v Chorvátsku
pondelok, 16. júla 2018

Autom do Chorvátska: Na čo všetko sa v roku 2018 pripraviť

Cesta do Chorvátska môže byť jednoduchá a rýchla, no aj nekonečná. Poradíme, ako sa dostať k Jadranskému moru rýchlo a prezradíme, s akými zmenami treba počítať. Čítať ďalej