Zdieľať

Aké doklady treba mať v aute pri cestnej kontrole

policajna-hliadka-doklady
Podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný mať pri sebe vybrané dokumenty a doklady v aute. Viete, ktoré to sú? Čítajte, poradíme vám.
policajna-hliadka-doklady
V článku si prečítate:

Samozrejmosťou pri šoférovaní je vodičský preukaz. „Vodičák“ je totiž prvá vec, ktorú si od vás policajná hliadka pri kontrole vypýta. Ak si ho zabudnete doma, bude to považované za priestupok, za ktorý môžete dostať pokutu niekoľko desiatok eur.

Na svoje vodičské zručnosti na poľných či dedinských cestách sa nespoliehajte, ak nie ste držiteľom vodičského oprávnenia.

Šoférovať bez vodičáku je priestupok, za ktorý vám hrozí vysoká pokuta alebo niekoľkoročný zákaz činnosti. Platí to aj vtedy, ak si sadnete za volant takého dopravného prostriedku, ktoré spadá do inej kategórie, než akú šoférovať smiete.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Doklady o absolvovaní technickej a emisnej kontroly

Ďalšími povinnými dokladmi sú takzvané doklady o absolvovaní STK a EK. Tieto doklady potvrdzujú, že je auto spôsobilé na prevádzku.

Potvrdenie o technickej kontrole

Nezabudnite, technická kontrola musí byť vykonávaná pravidelne v závislosti od veku auta.

Pri nových autách stačí technickú kontrolu absolvovať až po 4 rokoch od prvej registrácie, potom sa však na „estékáčku“ musíte vybrať každé 2 roky.

Pri malých motocykloch kategórie L1e a L2e sa technická kontrola vykonáva každé 4 roky. Pri ostatných kategóriách motocyklov je to rovnaké ako pri osobných automobiloch.

Potvrdenie o emisnej kontrole

Emisná kontrola posudzuje, či sú dodržané emisné limity motora. Kontroluje sa stav motora a celého systému, ktorý ovplyvňuje tvorbu emisií dopravných prostriedkov. Na emisnú kontrolu sa chodí rovnako pravidelne ako na technickú kontrolu.

Pri nových automobiloch po 4 rokoch od prvého prihlásenia a následne každé 2 roky, a to rovnako pri vznetových, ako aj zážihových motoroch.

Pri cestnej kontrole tak musíte predložiť aj tieto dva doklady o vykonaní oboch kontrol. Doklad o technickej kontrole má zelenkavú farbu a doklad o emisnej kontrole bledoružovú.

Ak zmeškáte technickú alebo emisnú kontrolu, hrozí vám pokuta vo výške 165 eur. Nehovoriac o tom, že tým stráca doklad o STK platnosť, čo môže viesť k ďalšej pokute od 30 do 66 eur z dôvodu chýbajúcich povinných dokladov. Viac informácií o tom, aká pokuta vám hrozí za neplatnú STK a EK nájdete v tomto článku.

Doklad o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (biela karta)

Povinné zmluvné poistenie, už ako zo samotného názvu vyplýva, musí byť uzatvorené pre každé vozidlo, ktoré je registrované a označené ako spôsobilé pre jazdu na pozemných komunikáciách.

Doklad o zaplatení PZP tak nepochybne patrí medzi povinné doklady v aute, ktoré musíte mať pri sebe. Na Slovensku vám postačí takzvaná biela karta, pri vycestovaní za hranice však musíte mať so sebou aj tzv. zelenú kartu. Na nej sú označené krajiny, v ktorých povinné zmluvné poistenie platí.

Osvedčenie o evidencii

Posledným povinným dokladom je osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie vozidla – t. j. technický preukaz. A tu vzniká menší problém, o ktorom veľa vodičov ani len netuší. Technický preukaz od vozidla sa vydáva v dvoch častiach.

Môžeme ich nazvať ako časť 1 a časť 2. Časť 1 je dobre známa malá plastová kartička, ktorá sa podobá rozmermi na občiansky preukaz. Tou druhou časťou je dokument vo formáte A4. Inak nazývaný aj ako „veľký technický preukaz“.

Takzvaný „malý techničák“, 1. časť osvedčenia o evidencií vo forme kartičky, mať pri sebe musíte. Je to piaty povinný doklad, ktorý musíte pri cestnej kontrole predložiť.

Čo sa týka druhej časti osvedčenia, veľa vodičov nevie, že „veľký technický preukaz“ by ste nemali mať vo vozidle. Dokonca za to môžete byť pokutovaní. Ide o úradný dokument a ten máte mať uschovaný doma. Dokonca po vystúpení z auta v ňom nesmiete nechať ani „malý technický preukaz“.

Doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti

Doklady o zdravotnej a psychickej spôsobilosti sa týkajú vodičov nad 65 rokov a vodičov nákladnej dopravy. Tí musia okrem vodičského preukazu policajtom predložiť aj platný doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti.

Tento doklad by sa mal obnovovať každé 2 roky. Vystaví vám ho po zdravotnej prehliadke obvodný lekár.

Ak sa váš zdravotný stav zhoršil a vy sa necítite na šoférovanie, radšej si za volant nesadajte. Je dôležité mať pri jazde rýchle reflexy a konať pohotovo a vieme, že zvyšujúcim sa vekom sa reakčný čas vodičov predlžuje.

Doklad totožnosti

Pri cestnej kontrole ste povinný preukázať svoju totožnosť. Môžete tak príslušníkovi polície predložiť občiansky preukaz, pas alebo iný doklad, ktorý potvrdzuje vašu totožnosť.

Povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií

Ak sú pozemné komunikácie využívané iným než zvyčajným spôsobom, potrebujete disponovať aj týmto povolením. Povolenie vám po žiadosti vystaví príslušný mestský úrad za poplatok.

Nemáte pri kontrole doklady? Zaplatíte pokutu

Pri šoférovaní by ste mali mať so sebou:

Čo však, ak nejaký z týchto dokladov nebudete mať v danej situácií pri sebe? Nevyhnete sa pokute. Pri šoférovaní bez platných dokladov vás policajti „odmenia“ pokutou vo výške 30 eur.

Pri nepredložení dokladov vás môžu pokutovať až do výšky 66 eur. Pri jazde bez vodičského preukazu bude priestupok posunutý na správne konanie a môžete byť dodatočne pokutovaný až vo výške 100 eur, avšak pokuta môže byť aj vyššia.

Pred jazdou si povinné doklady v aute ešte raz, pre istotu, dôkladne skontrolujte. Pri ceste do zahraničia radšej aj dvakrát.

Regina Juhásová

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.