Chceme, aby bolo používanie tejto stránky pre Vás čo najpríjemnejšie. Preto využívame cookies.

Ďakujeme ;-)

OK

Kontakt

Zavrieť

Spýtajte sa nás

Zákaznícke centrum tu pre vás bude opäť: Pondelok o 08:00

5 vecí, ktoré by mal mať so sebou každý lyžiar na cestách

štvrtok, 31. decembra 2015
Pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať žiadnemu lyžiarovi – šoférovi.
Čistenie auta

Ak nepatríte k mizivému percentu šťastlivcov, ktorí bývajú priamo pod horami, tak pre vás každá lyžovačka začína rovnako. Cestou. Našťastie, v dnešnej dobe už máme k dispozícii autá, ktorými sa pohodlne odvezieme do útulných apartmánov, na druhý deň ráno zase až priamo k lanovke a príjemne unavení po celodennom lyžovaní sa už tešíme, ako sa v aute prezujeme z lyžiarok do pohodlnejšej obuvi.

Pripravili sme pre vás zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať žiadnemu lyžiarovi – šoférovi. Napriek tomu, že práve na tieto "drobnosti" často zabúdame. Nech sa páči, inšpirujte sa a pridajte ich do svojej výbavy pre ešte pohodlnejšiu lyžovačku bez zbytočných stresov.

1.       Lopata

Kto ešte na lyžovačke neprišiel ráno na parkovisko a nezistil, že Perinbaba ťahala nadčasy a jeho auto sa vďaka tomu ocitlo pod obrovskou kopou snehu, ten by sa mal pripraviť na to, že ho to tento zážitok skôr či neskôr neminie! A práve v takýchto chvíľach oceníte kvalitnú lopatu. Úplne stačí skladacia, ktorá v kufri auta zaberie len málo miesta, ale akonáhle ju budete potrebovať, tak budete vďačný za každý centimeter štvorcový, o ktorý bude väčšia. Tak na to myslite.

Náš tip: Ak by sa vám nečakaná bohatá snehová nádielka vyhýbala, lopata sa dá vždy použiť ako improvizované boby, s ktorými zdoláte nejeden svah.

2.       Metlička

Laurel a Hardy. Tom a Jerry. Rómeo  a Júlia. Lopata a metlička. Sú jednoducho dvojice, ktoré patria k sebe! Akonáhle sa vám totiž podarí odhádzať väčšina snehu, nastane čas na delikátnu prácu. S metličkou! Tá sa vám zíde aj v prípade, že nočná snehová nádielka nebude tak zásadná. Každý, kto niekedy musel dostať sneh z auta len s rukávom svojej zimnej bundy, sa odvezie do obchodu a kúpi si metličku. A už nikdy nevyrazí na cestu bez nej.

Metlička sa samozrejme hodí aj v momente, kedy sa budete prezúvať z lyžiarok a oprašovať svoju lyžiarsku výstroj od snehu.

Náš tip: Úplne postačí najobyčajnejší smeták, aký by sa zišiel takmer každej izbe na internáte. Ak si však zoženiete metličku, ktorá má na opačnej strane škrabku, bude to o kúsok praktickejšie.

3.       Poistenie

Išli by ste na svah bez prilby? Asi ťažko. Rovnako by malo byť nemysliteľné vyraziť na cestu bez poistenia na lyžovačku. Či už vášho alebo vášho auta. Zimné cesty sú plné nástrah, ktoré môžu zaskočiť aj skúsených vodičov a štatistika hovorí, že až 24% dopravných nehôd má súvislosť s počasím. A to je cez zimu naozaj nevyspytateľné.

Poistenie auta online je ľahké, rýchle a ešte aj lacnejšie. Sami si môžete zvoliť, čo si chcete poistiť a aká bude vaša suma poistného. Veľkou výhodou je aj možnosť mesačných splátok, ktorá mnohým vyhovuje oveľa viac ako jednorázová platba.

Náš tip: Zvážte poistenie čelného skla. Je to jedna z najčastejších nehôd, aké sa vášmu autu môžu stať a výmena nepoisteného skla vám môže prudko znížiť rozpočet na samotné lyžovanie.

4.       Reťaze

Zdá sa to byť samozrejmosť, ale ak ste niekedy išli na lyžovačku napríklad na Martinské hole, tak dobre viete, ako málo ľudí so sebou nosí v aute reťaze. Technológia pokročila a zimné pneumatiky sú výrazne lepšie ako kedysi, napriek tomu sa v zime občas vyskytnú situácie, kedy nastane čas na starý dobrý rituál spočívajúci v množstve nadávok, omrznutých prstov a zakončený víťazoslávnym pocitom, keď sa reťaze konečne ocitnú na kolesách a auto sa pohne.

Náš tip: Natrénujte si nahadzovanie reťazí ešte pred domom, v civilných podmienkach, kde vás netlačí stres, nepriazeň počasia a nedostatok svetla.

5.      Čelovka

V zime sa stmieva až nepríjemne skoro, a preto sa mnohokrát ocitne lyžiar na cestách v situácii, kedy by dal čokoľvek za zdroj svetla, ktorý svieti priamo tam, kam sa pozerá. Napríklad na koleso, na ktoré nahadzuje reťaze (viď. vyššie). Samozrejme, v modernej dobe sa dá svietiť aj mobilom, ale ak nemáte neustále k dispozícii šarmantnú spoločnosť, ktorá vám bude asistovať, tak sa ľahko môže stať, že si vyskúšate, aké je to držať mobil medzi zubami. Stačí základná predstavivosť, aby vám bolo jasné, že príjemné to práve nie je.

Náš tip: Čelovka je mimoriadne užitočná aj na chatách, pri turistike, na stanovačke a festivaloch. Ak ju však naozaj plánujete len ako záložný zdroj svetla do auta, pokojne na nej šetrite a nekupujte ju v turistickom obchode.

Veríme, že aj vďaka našim tipom bude pre vás cesta na lyžovačku ešte príjemnejšia ako doteraz a ak máte pocit, že sme na niečo naozaj dôležité zabudli, určite nám dajte vedieť.


Iné novinky

mladý muž v šiltovke
pondelok, 27. novembra 2017

Novela zákona sprísni podmienky pre mladých vodičov

Podľa štatistiky polície majú každú tretiu nehodu na svedomí vodiči do 25 rokov. Štát zareagoval a chystá novinky. Čítať ďalej

zadné svetlo na elektromobile
utorok, 09. mája 2017

Netradičné automobily v bežnej premávke

Medzi automobilovými novinkami sa objavujú aj také, ktoré vyrážajú dych. Lámu hranice medzi sci-fi a realitou inováciami, akými sú autonómne vozidlá. Čítať ďalej

veľa áut na autosalóne_miniatúrka
piatok, 05. mája 2017

27. ročník bratislavského Autosalónu

Koncom apríla sa už tradične konal známy bratislavský Autosalón, ktorý patrí k významným udalostiam vo svete motorizmu a automobilov. Čítať ďalej